Archiwum sąsiedzkie: zaproszenie
Współtwórz z nami archiwum sąsiedzkie Placu Grunwaldzkiego!
W ramach projektu „Osiedle dla klimatu - archiwum dziedzictwa materialnego Placu Grunwaldzkiego” realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) tworzymy archiwum sąsiedzkie, w którym zgromadzimy i udostępnimy cyfrowo materiały związane z naszym osiedlem. Zapraszamy do podzielenia się swoimi pamiątkami i wspomnieniami, aby na nowo opowiedzieć historię Grunwaldu!
Losy Placu Grunwaldzkiego potrafią zaskoczyć – kryją w sobie historie i anegdoty dotyczące targowiska, tworzenia się środowiska akademickiego, czy życia na osiedlu w pierwszych latach powojennych. Wspólnie tworząc archiwum sąsiedzkie, chcemy połączyć te różnorodne wątki, które tworzą mozaikę naszego osiedla, a także pokazać, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat. Twoje wspomnienia i zbiory mogą stać się cennym elementem lokalnego dziedzictwa! Dzięki nim możemy spojrzeć na historię osiedla oczami jego mieszkanek i mieszkańców, odkrywając osobiste opowieści związane z miejscami oraz wydarzeniami, które ukształtowały współczesny charakter Grunwaldu. Każde zdjęcie czy dokument nosi w sobie emocjonalny ładunek, przybliżający nas do codziennego życia, radości, trosk i marzeń mieszkających tutaj osób.
Dlaczego to robimy?
Poprzez sąsiedzkie archiwum chcemy zbudować pełniejszy obraz naszego osiedla, oddając narrację jego mieszkańcom i mieszkankom. Dokumentując razem przeszłość, stworzymy osiedlową kronikę, aby przyszłe pokolenia miały dostęp do autentycznych wspomnień oraz doświadczeń. Dzięki temu możemy edukować o historii osiedla przez pryzmat jednostki i całej społeczności, inspirując innych do aktywnego uczestnictwa w zachowaniu lokalnej tożsamości. Chcemy, aby nowi mieszkańcy i mieszkanki mieli_ały możliwość poznania swojego miejsca zamieszkania, zrozumienia jego korzeni oraz wartości, które mogą wnieść w przyszłość osiedla.
Jakich materiałów szukamy?
Uczyłeś_aś się w szkole lub na uczelni znajdującej się na Grunwaldzie? Pamiętasz smak rurek z kremem lub robienie zakupów w ulubionym sklepie? W sąsiedzkim archiwum chcemy zgromadzić różnego rodzaju świadectwa związane z życiem osiedla. Takie, które przedstawiają jego codzienność, wydarzenia, miejsca oraz mieszkańców. Interesują nas także związane z tymi pamiątkami wspomnienia – skąd pochodzą, w jakich okolicznościach powstały lub do Ciebie trafiły, jakie sytuacje z życia Ci przypominają. Każde z nich dla nas nieocenionym źródłem wiedzy, które pomoże w budowaniu bogatego archiwum oraz w zachowaniu pamięci.
Szukamy:
- zdjęć miejsc, budynków oraz ulic;
- zdjęć pochodzących z rodzinnych czy szkolnych albumów;
- ulotek, pocztówek, map, archiwalnych książek;
- listów, dzienników, kronik, gazet, urzędowych pism;
- filmów ukazujących miasto lub wnętrza mieszkań na osiedlu;
- przedmiotów pozostałych po niemieckich mieszkańcach osiedla.
Co stanie się z przekazanymi przez Ciebie materiałami?
Materiały zostaną przez nas zeskanowane, a następnie udostępnione w formie online na stronie internetowej, tworząc tym samym sąsiedzkie archiwum osiedla Plac Grunwaldzki. Zadbamy o to, aby każdy materiał został odpowiednio zabezpieczony, podpisany i opisany. Każdy będzie mieć do niego dostęp, a także możliwość śledzenia, jak rozwija się archiwum.
- Załącznik 1 - Regulamin naboru
- Załącznik 2 - Zgoda na wykorzystanie wypowiedzi
- Załącznik 3 - Zgoda na przekazanie materiałów
- Załącznik 4 - Procedura dla osób biorących udział w naborze
Umów się z nami na spotkanie
Aby przekazać swoje materiały, zapraszamy do umówienia się z nami na spotkanie w pasującym Wam miejscu oraz czasie. Z przyjemnością wysłuchamy historii związanych z przyniesionymi przez Was pamiątkami, a także wykonamy Wam ich skany lub zdjęcia. Jeśli się zgodzicie, nagramy także Wasze wspomnienia.
Skontaktuj się z nami poprzez:
- email: placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl
- telefonicznie (71) 757 15 87 oraz (+48) 573 815 456 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00)
Przedsięwzięcie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (NextGenerationEU) w ramach Krajowego Planu Odbudowy.