od_nowa

Cykl warsztatów psychoedukacyjnych dla seniorek i seniorów

seniorzywarsztaty

Po sukcesie zajęć z Konradem Kocjanem, na których przerabialiśmy treningi poznawcze, elementy psychoedukacyjne, arteterapie i bezpieczeństwo w sieci - ruszamy dalej! W nadchodzącym cyklu bezpłatnych warsztatów, odbywających się od września do listopada, podnosimy poprzeczkę nieco wyżej i zajmujemy się psychoedukacją!

Od 26 września ruszamy z cyklem zajęć-warsztatów psychoedukacyjnych, które poszerzą wiedzę uczestników na temat psychologii zdrowia, budowania zdrowych nawyków oraz zmiany zachowania np. zmiana siedzącego trybu życia. Będziemy dyskutować o chorobach, uzależnieniach, stresie oraz wszelkiego rodzaju prewencji – wszystko to w oparciu o przeglądy najnowszych badań naukowych, zgodnie z najwyższymi standardami evidence-practice (praktyce opartej na dowodach).

Kolorowa fotografia przedstawia grupę seniorów i seniorek siedzących przy długich stołach w jasnym pomieszczeniu. Trwają warsztaty.
zdjęcie: Paweł Rychter

Harmonogram zajęć: 

  • 26.09.2024, godz. 12:00-14:00 | Rozpoczęcie cyklu – wprowadzenie do tematu zachowań prozdrowotnych i psychoedukacji.

    Zastanowimy się, czym są zachowania prozdrowotne? Gdzie szukać i jak wykorzystać współczesną wiedzę naukową na tematy związane ze zdrowiem? Poznamy także metodę PHOTO – VOICE (chętni zaprezentują na koniec cyklu swoje projekty).

  • 03.10.2024, godz. 12:00-14:00 | Sitting is the new smoking! O zbrodni siedzenia.

    Podczas spotkania zapoznamy się z systematycznym przeglądem badań na temat niekorzystnego wpływu trybu siedzącego na nasze zdrowie. Poznamy także metodę aktywnej przerwy oraz program zmiany nawyków siedzących.

  • 17.10.2024, godz. 12:00-14:00 |  Stres – czy zawsze taki straszny jak go malują? 

    Zajęcia skupione będą na temacie stresu - tego pozytywnego i negatywnego. Porozmawiamy na temat sytuacji stresowych w życiu oraz poznamy praktyczne wskazówki na walkę z naszym „największym wrogiem”.

  • 24.10.2024, godz. 12:00-14:00 | Prewencja – czyli co robić, żeby nie chorować. 

    W trakcie spotkania zapoznamy się z przeglądem badań na temat chorób cywilizacyjnych. Porozmawiamy również o profilaktyce przeciwnowotworowej i o tym, co sprzyja pogorszeniu zdrowia.

  • 31.10.2024, godz. 12:00-14:00 | Prewencja – ciąg dalszy. 

    Dowiemy się, czym są i na czym polegają niebieskie wyspy długowieczności. Nie zabraknie również tematu o zbawiennym wpływie aktywności fizycznej

  • 07.11.2024, godz. 12:00-14:00 | Zdrowa dieta, czyli jaka? W kołowrotku informacji dietetycznych szukamy właściwych wskazówek. 

    Podczas zajęć zrobimy przegląd wskazówek żywieniowych opartych o systematycznie prowadzone analizy naukowe. Porozmawiamy także o cukrzycy - chorobie naszych czasów.

  • 14.11.2024, godz. 12:00-14:00 | Zdrowa dieta – ciąg dalszy.

    Podczas spotkania poruszymy temat otyłości i porozmawiamy na temat BMI. To również okazja do podjęcia kwestii ciałopozytywności - na czym polega i jak dziś wygląda.

  • 21.11.2024, godz. 12:00-14:00 | Uzależnienia – o substancjach psychoaktywnych (i nie tylko) bez tabu!

    Przejrzymy najnowsze badania, rozwiejemy mity i poznamy fakty dotyczące alkoholu oraz papierosów/e-papierosów.

  • 28.11.2024, godz. 12:00-14:00 | Szata zdrowi człowieka!

    Porozmawiamy o ubraniach w kontekście zdrowia. Przyjrzymy się faktom i mitom na temat najpopularniejszych materiałów oraz rodzajów ubrań. Na koniec spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak się odnaleźć w aktualnych promocjach, ofertach i nadmiarze odzieży.

  • 5.12.2024, godz. 12:00-14:00 | Zajęcia podsumowujące.

    Podczas spotkania, chętne osoby zaprezentują projekty PHOTO – VOICE. Podzielimy się także refleksjami na temat zdobytej wiedzy i umiejętności.

Kolorowa fotografia przedstawia grupę seniorów i seniorek siedzących przy długich stołach w jasnym pomieszczeniu. Trwają warsztaty.
zdjęcie: Paweł Rychter

Zapisy na zajęcia przyjmujemy na dwa sposoby:

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a jedynym warunkiem jest wcześniejsze zapisanie się. Wzięcie udziału w cyklu jest równoznaczne z akceptacją zapisów regulaminu.

Spotkania odbywać się będą w siedzibie w Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA (w podwórku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 63a, I piętro).

O prowadzącym:

Kolorowa fotografia przedstawia łysego mężczyznę z brodą i pewnym siebie uśmiechem, stojącego przed dwubarwną ceglaną ścianą. Ubrany jest w czarną marynarkę, koszulkę i spodnie.
materiały organizatora

Konrad Kocjan - jest w trakcie szkolenia terapeutycznego w nurcie integratywnym Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii. Kończy studia psychologiczne ze specjalnością kliniczną na SWPS. Uczestniczył w licznych szkoleniach z zakresu psychologii i pomocy psychologicznej. Skończył kurs Treningów poznawczych dla seniorów. Trener Umiejętności Społecznych. W pracy interesuje go wzmacnianie silnych stron oraz motywacji, co jest silnie związane z psychologią pozytywną. Co tu dużo mówić: stara się, by szklanka była do połowy pełna :) Absolwent socjologii oraz komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie lubi nudy, za to lubi się uczyć nowych rzeczy, szczególnie w pracy z innymi. W wolnych chwilach słucha muzyki z winyla i gotuje. Stały bywalec koncertów Magdy Umer i poezji śpiewanej. Dumny właściciel dwóch psiaków – Tymka oraz Franka.


Projekt „Ładne Historie dolnośląskich seniorów i seniorek” sfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Projekt „CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ PLAC GRUNWALDZKI” realizowany jest dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA