Osiedle dla sztuki
Czy sztuka i dizajn mogą być naszymi towarzyszkami w codziennym życiu? Jaką rolę odgrywają w przestrzeni publicznej na osiedlu i jak wpływają na nasze samopoczucie? Czy zmieniają rzeczywistość wokół nas i poprawiają jakość naszego życia, czy może są tylko dodatkami do naszego funkcjonowania w mieście?
Pomysł na to, by na terenie osiedla Plac Grunwaldzki pojawiły się przykłady działań artystycznych, jest nieprzypadkowy. Naszą pierwszą przygodą ze społecznością Grunwaldu była organizacja sąsiedzkiego stołu na skwerze im. Ireny Sendlerowej, nad którym do dziś podziwiać możecie niezwykły mural, wykonany jako znak przyjaźni i prezent dla Wrocławia od Bredy – naszego miasta partnerskiego z Holandii. To właśnie to spotkanie umożliwiło nam poznanie mieszkanek i mieszkańców osiedla, którzy swoją serdecznością i otwartością sprawili, że pokochaliśmy tę część Wrocławia. Sentyment do murali, rzeźb i artystycznych obiektów w przestrzeni publicznej pozostał z nami do dzisiaj, a mural autorstwa Robina Nasa mijamy codziennie, idąc do naszego centrum.
W 2022 roku wróciliśmy do tematu sztuki w przestrzeni publicznej, tym razem uruchamiając pilotażową edycję projektu „Osiedle dla sztuki”. Nasz pomysł był prosty: w rozmowy i wspólne kreatywne działania wokół tematu sztuki chcemy zaangażować mieszkanki i mieszkańców osiedla w różnym wieku, a dodatkowo stworzyć kolejną oś programową adresowaną także do osób z niepełnosprawnością oraz świeżo przybyłej do Wrocławia społeczności ukraińskiej.
Pierwsza edycja „Osiedla dla sztuki” była dla nas okazją do powrotu do naszych korzeni – jako organizacja pozarządowa zaczynaliśmy właśnie od krzewienia i popularyzacji kultury i sztuki. Nasza Fundacja to w dużej mierze osoby, które swoją ścieżkę zawodową rozwijały właśnie w sektorze kulturalnym, a mocno uspołeczniony wymiar naszych działań wynika z potrzeby zaadresowania problemów i wyzwań społecznych, które obserwujemy wokół siebie – przede wszystkim na terenie osiedla Plac Grunwaldzki, ale i w szerszym ujęciu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Przestrzeń publiczna osiedla może być polem do zorientowanych na partycypację działań artystycznych - w przypadku naszego osiedla przede wszystkim z uwagi na brak działającej tu galerii sztuki.
Co odbyło się w ramach edycji pilotażowej? W ramach niniejszego zadania zrealizowaliśmy dziesięć wydarzeń adresowanych do mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, w tym:
- 2 rodzinne warsztaty prowadzone przez Natalię Jerzak i Agate Iżykowską-USzczyk.
- 2 rodzinne spacery – w tym jeden z audiodeskrypcją i drugi z tłumaczeniem na Polski Język Migowy;
- 6 animacyjnych akcji podwórkowych na wybranych kwartałach osiedla.
Dodatkowo w ramach zadania zrealizowaliśmy działania badawcze i wydobywcze związane z tematyką projektu i obecnością sztuki i działań artystycznych na terenie osiedla Plac Grunwaldzki. W ramach w/w działań zrealizowaliśmy badanie ankietowe adresowane do lokalnej społeczności oraz rozmowy indywidualne z mieszkańcami i mieszkankami podczas wydarzeń otwartych (tu m.in. podczas warsztatów zrealizowanych w ramach projektu oraz dodatkowo podczas sąsiedzkiego pikniku w dniu 10 września na terenie kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego).
Projekt „Osiedle dla sztuki” realizuje Fundacja Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.