od_nowa

Pracownia map osiedla [ZAKOŃCZONA]

Lato na osiedlu? Wspólnie z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną i Fundacją Ładne Historie mamy dla Was rozwiązanie!

Zapraszamy na letni cykl warsztatów dla osiedlowych badaczy i badaczek, w którym pod okiem dwóch wieloletnich poszukiwaczek wrocławskich i dolnośląskich lokalnych historii, Aleksandry Błędowskiej i Anki Bieliz oraz zaproszonych przez nie osób, skupimy się na tożsamości osiedla Plac Grunwaldzki.

odnowa pracownia map v4 event

Nasz cel

Ze spotkania na spotkanie będziemy podążać w kierunku stworzenia pierwszej, wspólnej mapy tej przestrzeni, w której wykorzystamy nabyte w trakcie warsztatów umiejętności, ale przede wszystkim zdobyte w procesie poznawania osiedla historie i ciekawostki. Podzielimy się na grupy, w których będziemy pracować nad poszczególnymi elementami mapy, czy też kilku map (tematyką, wsadem merytorycznym, szablonem, grafiką etc.). W drodze do momentu projektowania (zarówno cyfrowego, jak i analogowego), dowiemy się więcej od Anny Lewińskiej o specyfice archiwów społecznych i możliwościach, jakie dają, a także ruszymy w teren osiedla tematycznymi szlakami – zgłębiając przyrodę Placu Grunwaldzkiego pod kierunkiem Małgorzaty Piszczek i szukając ukrytego klucza typograficznego z Maćkiem Czarneckim. Na ostatniej prostej siądziemy do komputerów (żeby od podstaw poznać tajniki grafiki wektorowej niezbędne do stworzenia cyfrowej mapy) lub stołów z nożyczkami (czując kontakt z papierem i ducha prawdziwej kartografii) – i zaczniemy tworzyć!

Na cykl składa się osiem regularnych 3-godzinnych spotkań i 3 godziny konsultacji.

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza online dostępnego pod adresem: bit.ly/GRUNWALDmapyOSIEDLA 

Dla kogo?

Do uczestnictwa zapraszamy osoby 16+ mieszkające na osiedlu Plac Grunwaldzki oraz w jego sąsiedztwie, ale także wszystkich zainteresowanych tą częścią miasta czy pracą z archiwami, mapami i lokalnymi historiami. Nie musisz mieć doświadczenia w projektowaniu graficznym i pamiętać jak przelicza się skalę – przejdziemy tę drogę od samego początku. Zgłaszając się, napisz nam, czy interesuje Cię udział w całym cyklu, czy w pojedynczych spotkaniach (wybierz interesujące Cię elementy programu pracowni).

Harmonogram zajęć

 • 16 czerwca (17:00-20:00) – Osiedlowa tożsamość – jak ją budować, jak ją mapować
 • 23 czerwca (17:00-20:00) – Osiedlowe archiwum – po co i jak budować je z lokalną społecznością
 • 30 czerwca (17:00-20:00) – Mapa na tapecie. Wykorzystanie map archiwalnych i współczesnych w odkrywaniu lokalnej historii i tworzeniu własnej mapy
 • 7 lipca (17:00-20:00) – Nieoczywista historia osiedla Plac Grunwaldzki. Spacer historyczno-sentymentalny
 • 14 lipca (17:00-20:00) – Lokalne wędrówki z kluczem. Część 1: spacer przyrodniczy
 • 17 lipca (10:00-13:00) – Lokalne wędrówki z kluczem. Część 2: spacer typograficzny
 • 21 lipca (17:00-20:00) – Skale, siatki i kierunki. Wprowadzenie do projektowania cyfrowego własnych map
 • 24 lipca (10:00-13:00) – Wycinamy i składamy mapy. Praca z tworzeniem własnej mapy z wykorzystaniem technik analogowych
 • [dodatkowo] Ostatnie kreski. Konsultacje indywidualne w podgrupach [terminy ustalane indywidualnie z chętnymi]

Autorki koncepcji:

Anna Bieliz (Strefa Kultury Wrocław, Wrocławska Fundacja Filmowa) i Aleksandra Błędowska (www.olczycja.com).

Prowadzące_y:

 • Anna Bieliz – animatorka i menadżerka kultury, absolwentka socjologii, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz communication design na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją „społeczną karierę” rozpoczynała w CRZ Krzywy Komin we Wrocławiu, gdzie zajmowała się współtworzeniem programu oraz pozyskiwaniem środków na działalność. Od 2014 roku współtworzy Wrocławską Fundację Filmową, w której odpowiada za kierowanie merytoryką Festiwalu filmów o mieście i architekturze – MIASTOmovie oraz działania kulturalno-społeczne przy innych projektach organizacji. W latach 2015-2016 koordynowała projekty wymiany rezydencyjnej prowadzone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro (Europejska Stolica Kultury 2016), co przyczyniło się do odkrycia Ziemi Kłodzkiej, której mniej i bardziej znane tereny odwiedza w wolnych chwilach do dziś. Od 2017 roku koordynatorka ogólnomiejskiego Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty, którym od 2018 roku kieruje w Strefie Kultury Wrocław. Zaangażowana w liczne lokalne projekty społeczne o charakterze animacyjnym, edukacyjnym, kulturotwórczym. Entuzjastka Wrocławia osiedlowego, którego rubieże eksploruje na swoim czarnym Herculesie, posilając się drożdżówkami z lokalnych cukierni.
 • Aleksandra Błędowska – graficzka, ilustratorka i animatorka warsztatów; absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad 10 lat współpracuje graficznie z dolnośląskimi NGO-sami i instytucjami kultury (obecnie głównie ze Strefą Kultury Wrocław). Swoje doświadczenie w działaniach z lokalnymi społecznościami rozwijała intensywnie w latach 2015-2020 w Sokołowsku. Współtwórczyni Pracowni Multimedialnej w Sokołowsku i Spółdzielni Socjalnej Makerspace Pralnia Sokołowsko, gdzie odpowiadała m.in. za wizualną i merytoryczną część projektów. Prowadzi warsztaty twórcze łączące zagadnienia projektowania graficznego i lokalnej tożsamości. W mapy wszelkiego rodzaju mogłaby się wpatrywać godzinami, a resztę wolnego czasu lubi poświęcać na wrocławskie i dolnośląskie podróże, oglądanie filmów, robienie zdjęć i jedzenie lodów.
 • Anna Lewińska – mgr kulturoznawstwa, filolożka słowiańska, prezeska Fundacji Ważka. Animatorka i badaczka terenowa. Interesuje się mikro historiami związanymi z małymi miasteczkami i wsiami Dolnego Śląska, historiami życia i tożsamością współczesnych Dolnoślązaków. Autorka wielu projektów kulturalnych, społecznych i badawczych. Archiwistka społeczna, twórczyni AS-ów: Dolnośląskie Archiwum Społeczne, Leśnickie Archiwum Społeczne, konsultantka z zakresu tworzenia archiwów społecznych. Współautorka płyt z muzyką tradycyjną, zeszytów ćwiczeń z zakresu edukacji regionalnej, gier i przewodników związanych z lokalnym dziedzictwem. Od 2018 r. pracowniczka Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, gdzie aktywnie działa na rzecz osiedlowej społeczności lokalnej. Prywatnie cyklistka i mama Juliana.
 • Małgorzata Piszczek – przyrodniczka, architektka krajobrazu, edukatorka przyrodnicza. Działa społecznie na rzecz miejskiej przyrody i klimatu. Jest członkinią Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego, nieformalnej grupy, która współpracuje z Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu na rzecz wypracowania właściwych standardów pielęgnacji zieleni w Parku i mieście. Założyła grupę skupiającą miłośników przyrody – Roślinne Spacery Dolny Śląsk na Facebook. Prowadzi przyrodnicze spacery edukacyjne dla mieszkańców Wrocławia w ramach różnych działań: Wrocławskich Spacerów w Zieleni, Mikrograntów Strefy Kultury, współpracy z organizacjami pozarządowymi. Tematem tych wydarzeń jest adaptacja miasta do zmiany klimatu, uroda i wartość miejskiej dżungli. Pomaga ludziom nawiązywać relacje z przyrodą i zachwycać się nią. Walczy o drzewa, mokradła i zieleń naturalną informując i pisząc o nich oraz negocjując na ich rzecz.
 • Maciej Czarnecki – zajmuje się architekturą, która nie przeprasza. Składa się na to głównie szeroko rozumiany modernizm, zwłaszcza w wydaniu powojennym, brutalizm, futuryzm. Na co dzień publikuje na Instagramie (@maciejdusiciel) i Facebooku (@architekturaktoranieprzeprasza), gdzie architektura łączy się z jego pozostałymi zainteresowaniami – podróżami i fotografią. Z wykształcenia jest urbanistą, zawodowo zajmuje się projektowaniem mebli, stoisk targowych i wnętrz. 

Pracownia realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE 63A”

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA - pilotaż” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA