od_nowa

Pracownia Outdoorowa [ZAKOŃCZONA]

Jednym z wielu aspektów naszej działalności na Placu Grunwaldzkim jest praca z lokalną tożsamością, aktywizacja mieszkanek i mieszkańców osiedla, a także wspólne odkrywanie grunwaldzkiej przestrzeni publicznej OD NOWA. Odkrywać ją można na wiele sposobów – spacerując i szukając śladów niemieckiej kultury z czasów Breslau, fotografując ciekawe witryny i zakamarki okolicznych podwórek czy słuchając opowieści na temat architektek i architektów zaangażowanych w planowanie zabudowy na tym terenie. Wszystko to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego i komfortu naszych uczestników i uczestniczek – przede wszystkim w otwartej przestrzeni osiedla, w zamkniętych pomieszczeniach w  małych grupach, a także w formule rozmów i spotkań jeden na jeden.

4 młode kobiety siedzą w jasnym pokoju przy stołach ułożonych w podkowę. Przed każdą z nich są materiały plstyczne: nożyczki, kleje i dużo gazet.
fot. Marta Sobala

„Plac Grunwaldzki OD NOWA - pracownia edukacji kulturowej” to projekt z obszaru animacji i edukacji kulturalnej z elementami popularyzacji wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Placu Grunwaldzkiego, w ramach którego do wspólnego działania i tworzenia zaprosiliśmy osoby w różnym wieku, w tym przede wszystkim mieszkańców i mieszkanki osiedla Plac Grunwaldzki we Wrocławiu oraz studentów wrocławskich uczelni. Naszym celem było wzbogacenie oferty kulturalnej Wrocławia o cykl wydarzeń i działań związanych i wynikających z bogatej historii, tożsamości i charakteru wrocławskiego Grunwaldu - osiedla, które do tej pory było w pewien sposób pomijane w życiu kulturalnym naszego miasta, a wiedza na jego temat była wśród mieszkanek i mieszkańców dość ograniczona. W ramach całorocznego projektu zrealizowaliśmy cykl wydarzeń tematycznie związanych z Placem Grunwaldzkim - były to spacery i oprowadzania z przewodnikami, działania animacyjne i kreatywne z mieszkańcami i mieszkankami osiedla, warsztaty kreatywne, a także cykl wykładów na temat grunwaldzkiej architektury. Łącznie zrealizowaliśmy dwadzieścia pięć wydarzeń, w których uczestniczyły zarówno osoby zamieszkałe na terenie Placu Grunwaldzkiego, jak i ludzie spoza osiedla, na którego terenie zrealizowaliśmy działania w tym projekcie.

Kolaż: na pomarańczowym tle fragmenty zdjęć przedstawiające płaczącą kobietę, stary kiosk, makietę fabryki oraz napis "PA".
autorka kolażu do zina: Joanna Grzelczyk

Pracownia Outdoorowa to nie tylko wydarzenia i działania w przestrzeni osiedla - to także wywiady z przedstawicielami i przedstawicielkami lokalnej społeczności oraz działania związane z rozwijaniem zbioru archiwalnych zdjęć z osiedla. Wspólne uczenie się złożonej historii Placu Grunwaldzkiego - zarówno tej uznanej przez pracowników historycznych, jak i tej zapamiętanej przez wychowane lub zamieszkałe na osiedlu osoby - umożliwiło nam lepsze poznanie lokalnego kontekstu, przedyskutowanie z mieszkankami i mieszkańcami Grunwaldu kwestii związanych z osiedlowymi potencjałami i zaniedbaniami, a także zbliżenie się do zdefiniowania lokalnej tożsamości Placu Grunwaldzkiego - czym może ona być, jakie są jej źródła i dlaczego osoby związane z osiedlem dość często podkreślają, że coś takiego jak tożsamość lokalna na tym osiedlu nie istnieje lub nie jest widoczne.

Archiwalne, czarno-białe zdjęcie przedstawia widok na wrocławski Manhattan.
czarno-białe zdjęcie pozyskane przez Fundację Ładne Historie przedstawia widok na wrocławski Manhattan

Gdzie znajdziecie materiały wypracowane w ramach projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA - pracownia edukacji kulturowej”?

Zarówno wywiady, jak i zdigitalizowane przez nas zdjęcia możecie pobrać i wykorzystać do celów niekomercyjnych - zarówno w całości jak i we fragmentach - na podstawie licencji Creative Commons CC BY-NC 4.0. Tekst licencji znajdziecie tutaj: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.pl.

Projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA - pracownia edukacji kulturowej” to także działania adresowane do osób g/Głuchych - podczas jednego z organizowanych w sierpniu 2021 roku spacerów po osiedlu zapewniliśmy tłumaczenie na Polski Język Migowy. 

Pod durzym drzewem stoi Maciej Wlazło - młody mężczyzna w czapce z daszkiem, prowadzi wykład na temat osiedla Grunwald. Przed nim stoją dwie zasłuchane kobiety.
fot. Marcin Szczygieł


Pracownię outdoorową zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” oraz ze wsparciem Fundacji Mayday.

Logotyp Gminy Wrocław: biały napis "Wrocław" na czarnym tle, obok czarny napis "miasto spotkań" na białym tle

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA - pilotaż” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA