od_nowa

Śladami Grunwaldu sprzed lat - fotograficzne archiwum sąsiedzkie

edukacjaosiedlowe działania

Plac Grunwaldzki to zdecydowanie obszar Wrocławia, który mocno zmienił się na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Osiedle to dziś kojarzone jest przede wszystkim z życiem akademickim, perłami powojennej architektury (w tym realizacjami zaprojektowanymi przez dobrze znany mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia zespół „Miastoprojektu”) czy symbolicznymi dla naszego miasta mostami. Jednak niewiele osób pamięta czasy sprzed Pasażu Grunwaldzkiego czy Grunwaldzki Center, kiedy to nasze osiedle było w dużej mierze niezagospodarowanym klepiskiem. W ramach realizowanego przez Fundację Ładne Historie projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” udało się nam zajrzeć w przeszłość i zdigitalizować kilkadziesiąt zdjęć z okresu, gdy Grunwald był jeszcze placem budowy i zanim na dawnym nieużytku stanęła osiedlowa galeria handlowa.

Wśród zebranych przez nas zdjęć znajdziecie między innymi cykl fotografii kompleksu mieszkalno-usługowego Manhattan, który zaprojektowała członkini „Miastoprojektu” - Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Sedesowce i położony pod nimi cykl lokali usługowych na stałe wpisały się w krajobraz osiedla Plac Grunwaldzki i do dziś stanowią jeden z głównych symboli miasta Wrocław.

Wśród zdjęć, które udało nam zdigitalizować znajdują się także fotografie zabudowy wokół najciekawszych ulic Placu Grunwaldzkiego - Piastowskiej, Skłodowskiej-Curie, Wrońskiego czy Grunwaldzkiej. Zasoby archiwalne obejmują także zdjęcia szkolne i rodzinne.

Osiedle Plac Grunwaldzki to także rozpoznawalne w skali ogólnopolskiej realizacje na terenie kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz zabudowa na terenach Politechniki Wrocławskiej.


Opublikowane przez nas zdjęcia zostały zdigitalizowane w ramach projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej”, który Fundacja Ładne Historie zrealizowała dzięki dofinansowaniu z Gminy Wrocław. Dziękujemy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki oraz mieszkankom i mieszkańcom osiedla, którzy przekazali nam swoje zasoby archiwalne.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA - pilotaż” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA