od_nowa

Spółdzielnia Kinowa Śródmieście: pokaz w Odra Centrum

filmpolecamy

Spółdzielnia Kinowa Śródmieście to projekt służący integracji mieszkańców trzech sąsiednich osiedli: Grunwaldu, Nadodrza i Ołbina. W ramach działania odbywają się sekretne projekcje filmowe w różnych miejscach Śródmieścia oraz wydarzenia towarzyszące. Liderką projektu jest Wrocławska Fundacja Filmowa, której w realizacji towarzyszą Fundacja Ładne Historie, Fundacja Dom Pokoju oraz Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy. 

Jeśli chcesz poznać harmonogram tegorocznej edycji i sprawdzić kiedy, gdzie i w jakich godzinach odbywają się wydarzenia w Twojej okolicy, czytaj dalej.

Na tle archiwalnego zdjęcia pokrytego zielonym kolorem napis: Spółdzielnia Kinowa Śródmieście, muzyka łączy pokolenia. Po prawej na białym tle informacje o pokazie: 24 maja godzina 18:00, Odra Centrum, Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowskki. Po filmie występ chóru Ostinato.
zdjęcie: Jerzy Wypych

Zaczęło się na Ołbinie

W 2018 roku Wrocławska Fundacja Filmowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol i Partnerzy rozpoczęła na Ołbinie projekt Spółdzielnia Kinowa „Ołbin”, czyli comiesięczne pokazy filmowe w formule secret cinema, gdzie tajemnicą pozostawało zarówno miejsce projekcji, jak i tytuł wyświetlanego filmu. Po blisko czterech latach zwiedzania osiedla z sekretnymi pokazami filmowymi, podczas których zajrzeliśmy m.in. do dawnego Browaru Piastowskiego, Klubu Realizatorów Filmowych FOSA, Ogródków działkowych „Lepsze jutro”, a także prywatnych mieszkań, sąsiedzkie spotkania filmowe objęły dwa kolejne osiedla: Grunwald i Nadodrze, tym samym tytularny Ołbin zastąpiło Śródmieście.

Pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2022 roku - odbyło się łącznie osiem wydarzeń: pokazy filmowe, spacery i sąsiedzkie akcje towarzyszące. Hasło przewodnie tegorocznej odsłony brzmi „Muzyka łączy pokolenia”. W ramach całego cyklu będziemy oglądać filmy muzyczne lub opowiadające o ważnych zjawiskach w dziejach fonografii. Celem jest skorzystanie z potencjału zawartego w motcie przewodnim. Wszak nic nie łączy tak skutecznie jak dźwięki muzyki. Wspólnym seansom na Nadodrzu, Ołbinie i Placu Grunwaldzkim towarzyszyć będą muzyczne zabawy: Quiz filmowy, koncerty, potańcówka międzypokoleniowa, czy karaoke!

Grupa ludzi siedzi w przyciemnionym pomieszczeniu, zapatrzeni są w ekran rozwieszony przed nimi. Trwa projekcja filmu.
zdjęcie: Jerzy Wypych

Grunwaldzka odsłona Spółdzielni Kinowej Śródmieście w 2023 roku to kolejne spotkanie w Odra Centrum, gdzie już 24 maja od godziny 18:00 będziecie mogli_ły obejrzeć „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego. Utalentowany kompozytor zakochuje się w młodej członkini zespołu ludowego. Wielkie uczucie utrudniają jednak realia powojennego bloku komunistycznego - tak przedstawia się zarys fabuły głośnego obrazu, który przyniósł Pawlikowskiemu nagrodę za reżyserię w Cannes, a także wiele innych wyróżnień na całym świecie. W rolach głównych pojawiają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, dla których występ w tym filmie okazał się początkiem międzynarodowych karier.

Zapisy:

Jak się zapisać? Wstęp jest wolny, przy czym z uwagi na ograniczoną ilość miejsc dla pewności prosimy o rezerwację pod adresem: rezerwacje@wrocff.com.pl (w tytule maila: Spółdzielnia Kinowa Śródmieście).

Jak wygląda całoroczny, śródmiejski harmonogram Spółdzielni?

 • 24 maja | 18:00 | Odra Centrum
  Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski
  po filmie: Występ chóru Ostinato
 • 28 czerwca | 21:30 | Skwer Ludzi ze Znakiem P
  Córki dancingu, reż. Agnieszka Smoczyńska
  przed filmem: Potańcówka międzypokoleniowa | godz. 17:00
 • 19 lipca | 21:00 | Bulwar Zwierzyckiego
  Młodzi przebojowi, reż. John Carney
  przed filmem: Koncert zespołu O!drakapela
 • 30 sierpnia | 20:00 | Przyjaciele i Znajomi
  Piosenki o miłości, reż. Tomasz Habowski
  po filmie: Karaoke z muzyką filmową
 • 13 września | 19:00 | Centrum Kreatywności TALENT 
  Kawa i papierosy, reż. Jim Jarmusch
  przed filmem: Koncert Mateusza Rybickiego | godz. 18:00 | Kolorowe Podwórka

Spółdzielnia Kinowa Śródmieście jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław. Wydarzenie organizuje Wrocławska Fundacja Filmowa, a współorganizatorami są: Fundacja Dom Pokoju, Fundacja Ładne Historie i Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA