od_nowa

Warsztaty antywypaleniowe: jak przeciwdziałać przeciążeniu pracą?

warsztatyWrocławska Spółdzielnia Socjalna

W przeciągu ostatnich kilku lat coraz szerzej rozmawia się o potrzebie wsparcie wytchnieniowego dla osób, które są aktywne zawodowo w obszarach związanych z sektorem edukacji i spraw społecznych. W gronie partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald” często dyskutujemy na temat rozwiązań, które możemy zaproponować grupom zawodowym narażonym na wypalenie. Wspólnie wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować cykl spotkań wokół tego tematu - adresujemy je do kadr placówek szkolnych oraz zespołów pracy terenowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej aktywnych na terenie Placu Grunwaldzkiego lub wspierających lokalną społeczność naszego osiedla. 

Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłym stresem w pracy. Przeciążenie pracą (robimy dużo w krótkim czasie), szybkie tempo wykonywania naszych obowiązków zawodowych, rosnące i często nierealistyczne oczekiwania, praca poddawana ocenie społecznej (naszą pracę oceniają nie tylko nasi zwierzchnicy i zwierzchniczki, ale też społeczność, dla której działamy), nieadekwatne zarobki to tylko niektóre czynniki, które mogą nas wypalać zawodowo. Badania pokazują, że wypalenie kwitnie, a do grup wysokiego ryzyka należą zawody pomocowe (pomoc społeczna, ochrona zdrowia, zawody nauczycielskie i opiekuńcze, pomoc humanitarna…), czyli te, w których pracuje się z lub dla innych ludzi.

Kolorowa, pozioma fotografia: w jasnym pomieszczeniu przy dużym stole siedzi grupa młodych osób, wszyscy patrzą na ekran znajdujący się poza kadrem. Przy stole stoi mężczyzna i gestykulując opowiada o czymś.
zdjęcie: Anna Pazdej

W ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław i prowadzonego przez Wrocławską Spółdzielnię Socjalną projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” odbędą się trzy bezpłatne spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy i uczestniczki:

  • dowiedzą się, jaka praca i dlaczego wypala;
  • zdobędą podstawową wiedzę na temat stresu i wypalenia;
  • dowiedzą się, jakie są objawy wypalenia i jak rozpoznawać je u siebie i innych;
  • przeanalizują własne czynniki ryzyka (przyjrzą się swoim obecnym postawom, przekonaniom, modelom działania itd.);
  • zdobędą wiedzę o podstawowych narzędziach zapobiegania wypaleniu.

GDZIE I KIEDY?

Dwa spotkania dla pracowniczek i pracowników terenowych zespołów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu odbędą się w dniach 4 marca i 29 kwietnia w godzinach 10:00-14:00 w siedzibie Centrum „Plac Grunwaldzki OD NOWA” (Marii Skłodowskiej-Curie 63 a, I piętro budynku położonego w podwórku).

Dodatkowo odbędzie się spotkanie dla kadr szkół podstawowych w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju (Łukasza Górnickiego 20, 50-337 Wrocław). Datę i godzinę spotkania podamy wkrótce.

OSOBA KONTAKTOWA: Krzysztof Bielaszka, krzysztof.bielaszka@ladnehistorie.pl

PROWADZENIE: 

Marta Trawińska - doktorka socjologii, badaczka społeczna,  facylitatorka, trenerka antydyskryminacyjna, międzykulturowa i antywypaleniowa. Twórczyni change.lab (www.changelab.com.pl). Od dwudziestu lat związana z szeroko pojętym sektorem społecznym. Ma za sobą doświadczenie wypalenia aktywistycznego.


Cykle spotkań realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”. (www.wroclaw.pl)

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA