Warsztaty scenariuszowe z Grzegorzem Grecasem
W październiku kontynuujemy nasze spotkania wokół Grunwaldzkich nieopowiedzianych historii. Zapraszamy na warsztaty scenariuszowe z Grzegorzem Grecasem, podczas których wspólnie stworzymy opowieści, na bazie których powstaną krótkie filmy dokumentalne opowiadające o naszym osiedlu. Zapraszamy młodzież, dorosłych i seniorów do wspólnej podróży przez wspomnienia, anegdoty i opowieści.
Warsztaty składają się z dwóch spotkań, które odbędą się w październiku w Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA.
SPOTKANIE I - PO CO OPOWIADAĆ HISTORIE?
-
19 października - sobota, godz. 11:00-13:30
Podczas pierwszego spotkania wspólnie zastanowimy się, co sprawia, że prawdziwe historie są dla nas ciekawe i dlaczego warto je opowiadać. W kameralnym gronie będziemy zanurzać się w historię osiedla, bazując na wcześniej przeprowadzonych wywiadach (z którymi można zapoznać się tutaj: placgrunwaldzki.com/wywiady).
Wspólnie omówimy, czym charakteryzuje się dobra opowieść, analizując jej strukturę, bohaterów, czasoprzestrzeń i znaczenie. Wybrane opowieści spróbujemy wpisać w mapę osiedla, szukając „gorących miejsc” - placów, punktów i skrzyżowań, gdzie przecinać się będą nasi bohaterowie i ich wspomnienia. Będzie też przestrzeń na podzielenie się osobistymi wspomnieniami i przemyśleniami.
SPOTKANIE II - POCZTÓWKI Z GRUNWALDU
-
26 października, sobota, godz. 11:00-13:30
Drugie spotkanie poświęcone będzie opowieściom wybranym przez uczestników. Będziemy je wspólnie czytać, znajdować najważniejsze punkty opowieści, redagować tekst, poszukując w gąszczu słów tych, które uruchamiają nasze myśli i emocje. W efekcie powstanie seria „pocztówek” z Grunwaldu - krótkich monologów, które staną się narracją w powstających później filmach dokumentalnych.
Podczas spotkania popracujemy także nad wymową i kulturą słowa oraz wcielimy się w role narratorów, stając po obu stronach kamery. Drugie spotkanie to nie tylko twórcza praca z tekstem, ale także okazja do wzajemnego inspirowania się i dzielenia emocjami związanymi z opowieściami.
Współpraca z ekipą filmową
Podczas warsztatów będzie obecna ekipa filmowa, która będzie dokumentować nasze spotkania. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję współpracować z filmowcami, co pozwoli na jeszcze głębsze zanurzenie się w proces tworzenia.
Jak wziąć udział?
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a jedynym warunkiem jest wcześniejsze zapisanie się. Można to zrobić:
- Wypełniając formularz rekrutacyjny, dostępny pod linkiem: https://forms.gle/JeCx7At71CTYzG9h6
- Telefonicznie (71) 757 15 87 lub (+48) 573815456 - od poniedziałku do piątku od 12:00 do 16:00.
Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu
Zapraszamy osoby od 16 roku życia. Liczba miejsc jest ograniczona!
UWAGA! W szczególności zapraszamy osoby, które we wcześniejszych etapach projektu „Plac Grunwaldzki: Nieopowiedziana historia” udzielały wywiadów i brały udział w warsztatach wspomnień z Anią Lewińską. Podczas warsztatów będziemy pracować z tekstami wywiadów w języku polskim - wskazana jest dobra znajomość tego języka w mowie i piśmie.
Dodatkowe potrzeby
Jeśli mają Państwo dodatkowe potrzeby związane z uczestnictwem w warsztatach (np. wsparcie osoby asystenckiej), prosimy o zgłoszenie ich drogą mailową na adres placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmujemy także drogą telefoniczną pod numerami: (71) 757 15 87 oraz (+48) 573 815 456 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00).
Lokalizacja
Warsztaty odbędą się w naszej siedzibie: Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA, mieszczącej się w podwórzu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a (I piętro). Aby do nas dotrzeć, należy wysiąść na przystanku Kliniki i skierować się w stronę Pasibusa, za którym skręca się w podwórze (z przystanku widać mural, który będzie kierunkowskazem).
O prowadzącym
Grzegorz Grecas - reżyser, dramaturg i animator kultury. Absolwent reżyserii teatru lalek (PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu), współzałożyciel Teatru Układ Formalny. Trzykrotny laureat Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie (za spektakle dla młodzieży „#enterorestes”, „Wszyscy=bogowie we krwi” oraz „#[+#@!? (słowo na G)”). Od 2019 współtwórca projektu Migawki, w którym historie prawdziwe i zmyślone opowiadane są w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Od 2020 współpracuje z Teatrem na Faktach w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, gdzie jako dramaturg i reżyser tworzy spektakle dokumentalne metodą verbatim. Od września 2022 roku nauczyciel w Policealnym Studium Animatorów Kultury "SKIBA" we Wrocławiu. Streetworker zatrudniony w Fundacji Made in Brochów.
#SupportedByEVZ „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki finansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”.