Cykl warsztatów psychoedukacyjnych dla seniorek i seniorów
Po sukcesie zajęć z Konradem Kocjanem, na których przerabialiśmy treningi poznawcze, elementy psychoedukacyjne, arteterapie i bezpieczeństwo w sieci - ruszamy dalej! W nadchodzącym cyklu bezpłatnych warsztatów, odbywających się od września do listopada, podnosimy poprzeczkę nieco wyżej i zajmujemy się psychoedukacją!
Od 26 września ruszamy z cyklem zajęć-warsztatów psychoedukacyjnych, które poszerzą wiedzę uczestników na temat psychologii zdrowia, budowania zdrowych nawyków oraz zmiany zachowania np. zmiana siedzącego trybu życia. Będziemy dyskutować o chorobach, uzależnieniach, stresie oraz wszelkiego rodzaju prewencji – wszystko to w oparciu o przeglądy najnowszych badań naukowych, zgodnie z najwyższymi standardami evidence-practice (praktyce opartej na dowodach).
Harmonogram zajęć:
-
26.09.2024, godz. 12:00-14:00 | Rozpoczęcie cyklu – wprowadzenie do tematu zachowań prozdrowotnych i psychoedukacji.
Zastanowimy się, czym są zachowania prozdrowotne? Gdzie szukać i jak wykorzystać współczesną wiedzę naukową na tematy związane ze zdrowiem? Poznamy także metodę PHOTO – VOICE (chętni zaprezentują na koniec cyklu swoje projekty).
-
03.10.2024, godz. 12:00-14:00 | Sitting is the new smoking! O zbrodni siedzenia.
Podczas spotkania zapoznamy się z systematycznym przeglądem badań na temat niekorzystnego wpływu trybu siedzącego na nasze zdrowie. Poznamy także metodę aktywnej przerwy oraz program zmiany nawyków siedzących.
-
17.10.2024, godz. 12:00-14:00 | Stres – czy zawsze taki straszny jak go malują?
Zajęcia skupione będą na temacie stresu - tego pozytywnego i negatywnego. Porozmawiamy na temat sytuacji stresowych w życiu oraz poznamy praktyczne wskazówki na walkę z naszym „największym wrogiem”.
-
24.10.2024, godz. 12:00-14:00 | Prewencja – czyli co robić, żeby nie chorować.
W trakcie spotkania zapoznamy się z przeglądem badań na temat chorób cywilizacyjnych. Porozmawiamy również o profilaktyce przeciwnowotworowej i o tym, co sprzyja pogorszeniu zdrowia.
-
31.10.2024, godz. 12:00-14:00 | Prewencja – ciąg dalszy.
Dowiemy się, czym są i na czym polegają niebieskie wyspy długowieczności. Nie zabraknie również tematu o zbawiennym wpływie aktywności fizycznej
-
07.11.2024, godz. 12:00-14:00 | Zdrowa dieta, czyli jaka? W kołowrotku informacji dietetycznych szukamy właściwych wskazówek.
Podczas zajęć zrobimy przegląd wskazówek żywieniowych opartych o systematycznie prowadzone analizy naukowe. Porozmawiamy także o cukrzycy - chorobie naszych czasów.
Zajęcia są częścią oferty profilaktycznej.
-
21.11.2024, godz. 12:00-14:00 | Zdrowa dieta – ciąg dalszy.
Podczas spotkania poruszymy temat otyłości i porozmawiamy na temat BMI. To również okazja do podjęcia kwestii ciałopozytywności - na czym polega i jak dziś wygląda.
-
28.11.2024, godz. 12:00-14:00 | Uzależnienia – o substancjach psychoaktywnych (i nie tylko) bez tabu!
Przejrzymy najnowsze badania, rozwiejemy mity i poznamy fakty dotyczące alkoholu oraz papierosów/e-papierosów.
-
5.12.2024, godz. 12:00-14:00 | Szata zdrowi człowieka!
Porozmawiamy o ubraniach w kontekście zdrowia. Przyjrzymy się faktom i mitom na temat najpopularniejszych materiałów oraz rodzajów ubrań. Na koniec spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak się odnaleźć w aktualnych promocjach, ofertach i nadmiarze odzieży.
-
12.12.2024, godz. 12:00-14:00 | Zajęcia podsumowujące.
Podczas spotkania, chętne osoby zaprezentują projekty PHOTO – VOICE. Podzielimy się także refleksjami na temat zdobytej wiedzy i umiejętności.
Zapisy na zajęcia przyjmujemy na dwa sposoby:
- telefonicznie (71) 757 15 87 lub (+48) 573815456 - od poniedziałku do piątku od 12:00 do 16:00
- mailowo: placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a jedynym warunkiem jest wcześniejsze zapisanie się. Wzięcie udziału w cyklu jest równoznaczne z akceptacją zapisów regulaminu.
Spotkania odbywać się będą w siedzibie w Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA (w podwórku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 63a, I piętro).
O prowadzącym:
Konrad Kocjan - jest w trakcie szkolenia terapeutycznego w nurcie integratywnym Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii. Kończy studia psychologiczne ze specjalnością kliniczną na SWPS. Uczestniczył w licznych szkoleniach z zakresu psychologii i pomocy psychologicznej. Skończył kurs Treningów poznawczych dla seniorów. Trener Umiejętności Społecznych. W pracy interesuje go wzmacnianie silnych stron oraz motywacji, co jest silnie związane z psychologią pozytywną. Co tu dużo mówić: stara się, by szklanka była do połowy pełna :) Absolwent socjologii oraz komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie lubi nudy, za to lubi się uczyć nowych rzeczy, szczególnie w pracy z innymi. W wolnych chwilach słucha muzyki z winyla i gotuje. Stały bywalec koncertów Magdy Umer i poezji śpiewanej. Dumny właściciel dwóch psiaków – Tymka oraz Franka.
Projekt „Ładne Historie dolnośląskich seniorów i seniorek” sfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Projekt „CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ PLAC GRUNWALDZKI” realizowany jest dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).