od_nowa

Fotograficzne archiwum Osiedla Plac Grunwaldzki

Historia #OD_NOWA

Plac Grunwaldzki to wyjątkowe osiedle – jest jednym z najistotniejszych obszarów na mapie Wrocławia, a jego bogata historia inspiruje i zachwyca kolejne pokolenia. Na przestrzeni lat na jego terenie znalazły się m.in. ulica Cesarska i zaprojektowany przez Richarda Plüddemanna Most Grunwaldzki, lotnisko wojskowe powstałe m.in. na gruzach ewangelickiego kościoła Marcina Lutra, szaberplac wypełniony pozostałościami po mieszkańcach Breslau, legendarny namiot handlowy „Goliat” – potocznie znany jako „Balon” czy plac targowy stanowiący obowiązkowy punkt spotkać mieszkanek i mieszkańców. Na osiedlu znajduje się zabytkowa architektura niemiecka, socrealistyczna i ta najnowsza – powstała na przestrzeni ostatnich kilku lat – oraz liczne podwórza i tereny zielone, z którymi wiążą się wspólne wspomnienia.

Przeżyjmy #OD_NOWA

Wszystkie mieszkanki i wszystkich mieszkańców Placu Grunwaldzkiego zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi fotografiami – zarówno tymi sprzed kilkudziesięciu lat, jak i tymi zrobionymi niedawno. Wasze domowe archiwa to skarbnice wiedzy na temat historii osiedla, relacji sąsiedzkich, lokalnych anegdot i cennych narracji, które z biegiem czasu ulegają zapomnieniu. W ramach naszego projektu rozpoczynamy osiedlowe archiwum społeczne, które pozwoli nam zebrać w jednym miejscu Wasze wspomnienia związane z osiedlem. Fotografie przez Was nadesłane zapełnią dedykowane archiwum internetowe, ale i pojawią się w naszych mediach społecznościowych – Facebooku i Instagramie!

Widok na wrocławskie osiedle wieżowców - tzw. Manhattan. Nad zielonymi drzewami widoczne są szczyty białych budynków z charakterystycznymi zaokrąglonymi oknami.
fot. Marta Sobala

Jak zgłosić się do udziału w akcji „Fotograficzne archiwum Osiedla Plac Grunwaldzki”?

Wystarczy wypełnić formularz online: http://bit.ly/FOTOarchiwumGRUNWALD.
Nasz zespół wolontariuszy skontaktuje się z osobami, które za pośrednictwem formularza wyrażą chęć udziału w naszej akcji.

ISTOTNE INFORMACJE!

W przypadku wydruków fotograficznych nie zabieramy je od Was na stałe – wypożyczamy na określony czas, by je zdigitalizować w odpowiedni sposób (zeskanować przy użyciu sprzętu pozwalającego stworzyć cyfrową kopię zdjęcia w jakości umożliwiającej nam jego publikację w Internecie). W trosce o bezpieczeństwo uczestniczek i uczestników akcji każda osoba będzie musiała zaakceptować regulamin oraz podać nam swoje imię i nazwisko, oraz numer telefonu.

Wrocłąwskie akademiki Kredka i Ołówek sfotografowane od dołu. W tle niebieskie niebo i delikatne chmury. Po lewej stronie zdjęcia widoczne duże, zielone drzewo.
fot. Marta Sobala

„Plac Grunwaldzki od nowa!” to cykl działań edukacyjnych i animacyjnych, adresowanych do mieszkanek i mieszkańców Osiedla Plac Grunwaldzki. W ramach naszych działań opracujemy materiały opowiadające o unikalnym charakterze Placu Grunwaldzkiego – najbardziej ikonicznego z wrocławskich osiedli – podkreślając wagę jego dziedzictwa architektonicznego, historii, położenia oraz współczesnego kontekstu wynikającego z międzykulturowego charakteru. Naszym celem jest zintegrowanie lokalnej społeczności wokół tworzenia wizerunku Placu Grunwaldzkiego #OD_NOWA: m.in. poprzez wspólne akcje wydobywcze związane z historią osiedla adresowane do zróżnicowanych grup odbiorców.


Projekt „Plac Grunwaldzki od nowa!” jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020″.
Operatorami Dolnośląskiego Fundusze Małych Inicjatyw są: Dolnośląska Federacja Organizacji PozarządowychCentrum Ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa” oraz Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA