od_nowa

Herstory. JEJ opowieść. Warsztaty herstoryczne – kolejny projekt Mikrograntów na osiedlu Plac Grunwaldzki!

warsztatyspaceryedukacjadorośli

Herstory, czyli dosłownie „jej opowieść” to neologizm stworzony na podstawie gry językowej, w której przedrostek „his”-story (historia lub jego opowieść) zamieniony zostaje na „her”-story właśnie. Sympatyczna gra językowa obnaża jednak gorzką prawdę. Na przestrzeni dziejów historię tworzyli i spisywali głównie mężczyźni – najwyższy czas poznać ją z perspektywy feministycznej, uwzględniając dziejową rolę kobiet! Dzięki projektowi Joanny Hytrek-Hryciuk przyjrzymy się bohaterkom z osiedli Zacisze-Zalecie-Szczytniki, Ołbin, Nadodrze i Plac Grunwaldzki!

Fioletowa grafika: po prawej stronie portrety kobiet - Wandy Rutkiewicz, Zofii Gostomskiej-Zarzyckiej, Kathariny Staritz, Hettie Dyhrenfurth i Bogusławy Jeżowskiej-Trzebiatowskiej. Po lewej stronie tytuł projektu "Jej herstoria" i dopisek: warsztaty, Plac Grunwaldzki Od Nowa, ul. M. Curie-Skłodowskiej 63A, środa, 17.11.2021, godzina 17:00

Tej jesieni wraz z inicjatorką projektu „HERstory. JEJ opowieść. Cykl warsztatów herstorycznych”, szczególną uwagę poświęcimy herstoriom i osiedlowym śródmiejskim bohaterkom. Projekt zakłada cykl pięciu spotkań (warsztatów i spaceru), podczas których zapoznacie się z zagadnieniami i postaciami kobiet związanymi z  poszczególnymi osiedlami Wrocławia. Razem z Joanną Hytrek-Hryciuk zajrzycie na Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Ołbin, Plac Grunwaldzki i Nadodrze, by poznać lepiej postaci m.in. fizjochemiczki Bogusławy Jeżowskiej-Trzebiatowskiej, bibliotekarki Zofii Gostomskiej-Zarzyckiej, teolożki Kathariny Staritz, czy alpinistek Hattie Dyhrenfurth, i Wandy Rutkiewicz.

Mieszkanki i mieszkańców Grunwaldu szczególnie zapraszamy do wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach – warsztacie herstorycznym, który odbędzie się 17 listopada w siedzibie CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA (ul. Skłodowskiej-Curie 63a, I piętro) oraz herstorycznym spacerze po naszym osiedlu, który odbędzie się 20 listopada.

Udział w w/w wydarzeniach możliwy jest po uprzednim zapisaniu się droga mailowa na adres: historyinprogress@gmail.com. Zgłoszenie jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU.

Każde spotkanie będzie składało się z dwóch części: miniwykładu ekspertki – historyczki z prezentacją oraz pracy aktywnej z uczestni(cz)kami, podczas której wcielicie się w członków/członkinie „Wyimaginowanej Komisji ds. Nazewnictwa”, która ma wybrać patronkę ulicy lub skweru. Warsztat nie ma mocy prawnej, chodzi jedynie o możliwość pokazania, w jaki sposób można wpłynąć na zmianę lub wprowadzić nową, a także osadzić postać kobiecą we współczesności. W trakcie trzeciego wydarzenia ruszymy wspólnie w osiedle Plac Grunwaldzki, by podążyć śladami tutejszych bohaterek oraz ich losów – tych bardziej i mniej znanych.

Fioletowa grafika: po prawej stronie portrety kobiet - Wandy Rutkiewicz, Zofii Gostomskiej-Zarzyckiej, Kathariny Staritz, Hettie Dyhrenfurth i Bogusławy Jeżowskiej-Trzebiatowskiej. Po lewej stronie tytuł projektu "Jej herstoria" i dopisek: spacer historyczny startuje spod Gmachu Głównego PWr (bud. A-1), sobota 20.11.2021, godzina 11:00-13:00.

Harmonogram spotkań i warsztatów:

  • 13.11.2021 | 17:00 - 19:00
    Warsztat herstoryczny (Zalesie): CAL Chopina, ul Chopina 9
  • 17.11.2021 | 17:00 - 19:00
    Warsztat herstoryczny (Plac Grunwaldzki): CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA, M. Curie-Skłodowskiej 63 A
  • 20.11.2021 | 11:00 - 13:00
    Spacer herstoryczny po Placu Grunwaldzkim
  • 27.11.2021 | 11:00 - 13:00
    Warsztat herstoryczny (Ołbin): Żółty Parasol, ul. B. Prusa 37/3
  • 2.12.2021 | 17:00 - 19:00
    Warsztat herstoryczny (Nadodrze): Infopunkt Łokietka 5, ul. Łokietka 5

Projekt „HERstory. JEJ opowieść. Cykl warsztatów herstorycznych” realizowany jest w ramach Edycji 27. Mikrograntów.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA