od_nowa

Kręgi Kobiet na Placu Grunwaldzkim

dorośliwarsztaty

[Далі йде українська версія]

Wraz z nowym rokiem otwieramy się nowy cykl — kobiece spotkania w kręgu. Zaplanowane są dwa typy spotkań w pierwszym kwartale roku: kręgi w języku polskim i kręgi w języku ukraińskim. Zapraszamy wszystkie chętne sąsiadki i wrocławianki niezależnie od wieku do siedziby osiedlowego Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA przy ulicy Marii Skłodowskiej - Curie 63a. Spotkania są bezpłatne, ale obowiązuje rejestracja.

Grafika na żółtym tle, na środku czarny napis: Kręgi kobiet na Placu Grunwaldzkim. Poniżej rysunki różnorodnych postaci kobiecych.
projekt graficzny: Zuza Tokarska

Spotkania w języku polskim:

  • 24.01.2023 w godzinach 18.30-20.30.
  • 22.02.2023 w godzinach 18.30-20.30.
  • 22.03.2023 w godzinach 18.30-20.30.

Formularz zapisów:
https://forms.gle/s5HPctfDSHQ5TXpU7

Spotkania w języku ukraińskim:

  • 20.01.2023 w godzinach 18.00-20.30.
  • 17.02.2023 w godzinach 18.00-20.30.
  • 17.03.2023 w godzinach 18.00-20.30.

Formularz zapisów:
https://forms.gle/rU2cyt3APBycSTxS7

Spotkania w kręgu towarzyszą nam od zarania dziejów

Kręgi były i obecne na przestrzeni wszystkich kultur. Dla kobiet w Egipcie było niegdyś spotkaniem w trakcie narodzin, które wspierało kobietę rodzącą w otwarciu łona na przeprowadzenie noworodzonego z większą łatwością. Robiły to, tańcząc taniec brzucha w kręgu, który niegdyś zarezerwowany był tylko na tę ceremonię. Dla rdzennych mieszkańców obydwu Ameryk, spotkania w kręgu są po dziś dzień naturalną formą spotkań plemienia. Do naszej kultury powróciły dzięki naukom Indian – rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej dostępnym dla świata zachodniego. W tradycyjnym kręgu z zasady woła się kierunki, żywioły, zwierzęta mocy oraz przodków by krąg był wspierany przez mądrość, którą każde z nich z osobna reprezentuje.

Spotykając się, chcemy, aby krąg był dostępny dla każdej kobiety, bez względu na jej wierzenia, tradycje i kulturę. Krąg często pozostaje neutralny, a dobro spotkania, które za sobą niesie, jest odczuwalne przez każdą z uczestniczek.

Niesamowita forma spotkań — głos należy do niej

W głównej mierze kręgi są tak dobroczynną formą spotkań dzięki zasadom, które są przypominane przed każdym spotkaniem. A każda z osób biorąca udział w kręgu, swoją obecnością, zgadza się na te zasady. Krąg przede wszystkim uczy słuchać — siebie i swoich potrzeb, uczuć i emocji. Dlaczego tak się dzieje? W kręgu krąży przedmiot mówiący, może być to kamień, patyk, bądź jakiś szczególny, mniej lub bardziej przedmiot, który wyznacza, kto może zabrać głos. Może, ale nie musi, bo osoba, która trzyma dany przedmiot może również milczeć, może śpiewać, może śmiać się lub płakać. Każda pozostała osoba zasiadająca w kręgu jest z nią dokładnie w tym, co tamta osoba doświadcza. Jest to czas na pełne uważności, słuchanie osoby, która ma przedmiot mówiący. Czas by zastanowić się co ty tak w ogóle chcesz powiedzieć i czy cokolwiek, będzie wtedy, gdy przedmiot mówiący dotrze do Ciebie.

Na podłodze w kręgu siedzi grupa kobiet w różnym wieku. Spoglądają w obiektyw i uśmiechają się. To uczestniczki kręgu kobiet.
fot. Tatiana Kit

Zasady kręgu są proste

  • W kręgu każdy jest równy, każde słowo jest ważne. Mówi tylko osoba, która ma w ręku przedmiot mówiący. Może mówić i może milczeć – to jest jej czas, ona zdecyduje, jak go wykorzysta.
  • Osoby wypowiadają się z pozycji Ja. Ja i moje emocje, ja i moje odczucia. Bez generalizacji i doradzania, bez oceny, bez zwracania się do konkretnej osoby, chyba że zostałyśmy o to poproszone. Mówimy o swoich doświadczeniach i swoich przeżyciach, które być może zostały poruszone, przez historie kobiet siedzących w kręgu.
  • To, co w kręgu zostanie powiedziane, w kręgu pozostaje. Nie wynosimy historii innych kobiet poza krąg. Zabieramy ze sobą tylko to, co nam dana historia pokazała.

Co daje spotkanie w kręgu?

Siadasz w kręgu zarówno, dla siebie, jak i dla wszystkich pozostałych osób. Poruszamy tematy w nas żywe, ważne. Ważne głęboko w sercu, w duszy. Niektóre spotkania są lekkie jak piórko unoszone na wietrze, inne pozwalają kolektywnie ściągnąć pewien ciężar, który każda z nas po swojemu niesie na swych barkach. Dzielimy się swoimi sukcesami, wątpliwościami, inspiracjami, obawami.

Każda z nas wnosi do kręgu coś innego. Każda z nas ma swoje spojrzenie na świat, na życie, na każdą chwilę swojego istnienia. Spotykając się we wspólnej przestrzeni i dzieląc się sobą z innymi, doświadczamy rozmycia iluzji odmienności. Bo, mimo że tak wiele nas różni, jeszcze więcej nas... łączy. Możemy się w doświadczeniach innych kobiet przejrzeć jak w lustrze, dostrzegając coś, co pozostawało poza zasięgiem naszego wzroku.

Czym jest krąg?

Jest bezpieczną przestrzenią, opartą na zaufaniu, prawdzie i autentyczności. W której każdy jest równy i w której każdy jest sobą. Jest spotkaniem, w jedni w sobie i z drugim człowiekiem. Jest miejscem, w którym wyrażone może zostać to, co na co dzień głęboko upychane. Jest życzliwym obecnym słuchaniem, a zarazem jest pewnego rodzaju rozmową, pozbawioną doradzania, oceniania czy krytykowania. Jest harmonią - im więcej się dzielimy tym, co autentyczne w nas samych, tym bardziej się mnoży zrozumienie.

W kręgu nie ma miejsca na ostre słowo, na krytykę, przerywanie innym czy agresję. W kręgu nie ma miejsca na doradzanie innym — gdyż doradzanie zabiera przestrzeń na zajrzenie w głąb siebie — a właśnie dla siebie siadasz w kręgu.

I choć krąg nie ma ani początku, ani końca to mówią, że gdy kobiety siadają razem w kręgu, to uzdrawiają nie tylko siebie, ale również cały świat.

Na podłodze w kręgu siedzi grupa kobiet w różnym wieku. To uczestniczki kręgu kobiet.
fot. Oliwia Drozdowicz

O trzymającej krąg w języku polskim:

Kasia Maciakiewicz
Od prawie trzech lat idzie drogą wyznaczaną przez kulturę Kręgów. W kręgach siada zarówno jako uczestniczka, jak i trzymająca przestrzeń. Przez dwa lata trzymała kręgi w Glasgow dla polskiej społeczności, gdzie mieszkała. Były to kręgi kobiet, kręgi mieszane i kręgi Ciszy. Siadała w małych kameralnych kręgach i kręgach, które trwały kilka dni i siedziało w nich około 100 kobiet oraz w kręgach snów. Na co dzień prowadzi Szelest Ciszy — przestrzeń, w której pokazuje jak usłyszeć Ciszę, działa lokalnie na Różance i spełnia marzenia swoje oraz innych. Jest baczną obserwatorką rzeczywistości, splatającą ze sobą wiele wątków w codzienność. Lubi dobrą kawę z sokiem pomarańczowym, Ciszę Natury i pochłaniające rozmowy.

O trzymającej krąg w języku ukraińskim:

Alona Bondarenko
Jestem osobą kreatywną – rysuję ilustracje, piszę wiersze, pomagam innym odkrywać własne talenty. W Fundacji pracuję z dziećmi: razem czytamy, gotujemy, bawimy się i biegamy. Naprawdę uwielbiam dostrzegać, że każda osoba jest wyjątkowa na swój sposób i również cieszę się, że jestem w pięknym mieście wśród cudownych ludzi.


Kręgi w języku polskim są realizowane w ramach projektu „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki”, który jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Kręgi w języku ukraińskim są realizowane w ramach projektu „Integracja cudzoziemców z Ukrainy na terenie Dolnego Śląska”, dofinansowanego jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków rezerwy Funduszu Pracy w konkursie ofert pn. „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023” w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2025.

Logotyp Wrocław - miasto spotkań



Жіночі Кола на Грюнвальдській площі

У новому році ми розпочинаємо новий цикл зустрічей - у жіночому колі. Кола польською мовою і кола українською мовою. Запрошуємо всіх бажаючих сусідок та мешканок Вроцлава, незалежно від віку, до приміщення Центру місцевої активності Грюнвальдська площа ВІДНОВА за адресою: Marii Skłodowskiej-Curie 63a.. Зустрічі безкоштовні, але обов'язковою є лише реєстрація.

t o ua
графічний дизайн: Зуза Токарська

Дати проведення зустрічей польською мовою

  • 24.01.2023 р. з 18:30 до 20:30.
  • 22.02.2023 р. з 18:30 до 20:30.
  • 22.03.2023 р. з 18:30 до 20:30.

Посилання на формуляр для реєстрації: 
https://forms.gle/s5HPctfDSHQ5TXpU7

Дати проведення зустрічей українською мовою

  • 20.01.2023 р. з 18:00 до 20:30.
  • 17.02.2023 р. з 18:00 до 20:30.
  • 17.03.2023 р. з 18:00 до 20:30.

Посилання на формуляр для реєстрації:
https://forms.gle/rU2cyt3APBycSTxS7

Традиція зустрічатися в колі супроводжує нас з давніх-давен

Кола існували в усіх культурах. Колись, для жінок в Єгипті це були збори під час пологів, які допомагали породіллі розкрити утробу, аби їй було легше народжувати. Вони танцювали танець живота в колі, який колись було призначений лише для цієї церемонії. Серед корінних народів Америки зустрічі в колі і сьогодні залишаються природною формою племінних зборів.
У нашу культуру вони повернулися через доступні для західного світу вчення індіанців  - корінних жителів Америки. У традиційному колі, як правило, викликаються напрямки, стихії, елементи, тварини сили й предки, щоб коло підтримувалося мудрістю, яку кожен з них індивідуально представляє.

На наших зустрічах ми прагнемо, щоб коло було доступним для кожної жінки, незалежно від її вірувань, традицій та культури. Коло часто залишається нейтральним, а користь від зустрічі, яку воно приносить, відчуває кожна учасниця.

Дивовижна форма зустрічі -  голос належить їй

Здебільшого кола являються такою корисною, доброчинною формою зустрічей завдяки правилам, які нагадуються перед кожним зібранням. А кожна людина, яка бере участь у колі, своєю присутністю погоджується з цими засадами. Перш за все, коло вчить слухати - себе і свої потреби, почуття та емоції. Чому так відбувається? 
У колі кружляє предмет, що говорить, це може бути камінь, палиця, або якийсь конкретний предмет, який визначає, хто може говорити. Так може бути, але не обов'язково, тому що людина, яка тримає предмет, також може мовчати, може співати, може сміятися або плакати.  Кожна друга людина, що сидить у колі, перебуває разом з іншою у тому, що переживає ця людина. Це час для того, щоб бути повністю уважним, слухати людину, яка має предмет для вираження своїх емоцій, думок, почуттів. Час подумати над тим, що саме Ви хочете сказати, і чи хочете взагалі, буде тоді, коли об'єкт мовлення дійде до Вас.

kr g 27 04 fot o drozdowicz 2
фото: Oliwia Drozdowicz

Правила Кола прості:

  • У колі всі рівні, кожне слово має значення. Говорить тільки той, у кого в руках предмет до мовлення. Особа може говорити, а може мовчати - це її час, вона сама вирішить, як його використає.
  • Окремі особи виступають з позиції “Я”. Я і мої емоції, я і мої почуття. Ніяких узагальнень чи порад, ніякого осуду, ніякого звернення до конкретної особи, якщо нас про це не попросили. Ми говоримо про свій досвід і свої пережиті моменти, які, можливо, були порушені історіями жінок, що сидять у Колі. 
  • Що сказано в колі, те в колі і залишається. Ми не виносимо історії інших жінок за межі Кола. Ми беремо з собою лише те, що нам показала історія.

Що приносить зустріч у колі?

Ви сідаєте в круг як і для себе, так і для інших осіб. Ми обговорюємо теми, які в нас живі, важливі. Важливі глибоко в серці, в душі. Деякі зустрічі легкі, як пір'їнка, що летить на вітрі, інші дозволяють нам колективно тягнути вниз певну вагу, яку кожен з нас несе на своїх плечах по-своєму. Ми ділимося нашими успіхами, нашими сумнівами, нашими натхненнями, нашими страхами.

Кожен з нас приносить в коло щось особливе. У кожного з нас є свій погляд на світ, на життя, на кожну мить нашого існування. Зустрічаючись у спільному просторі та ділячись собою з іншими, ми відчуваємо, як розмивається ілюзія відмінностей. Тому що, незважаючи на те, що нас багато чого відрізняє, ще більше речей нас … об'єднує.

Що являє собою коло?

Це безпечний простір, заснований на довірі, правді та автентичності. В якому всі рівні і в якому кожен є самим собою. Це зустріч, всередині себе і з іншою людиною. Це місце, в якому можна висловити те, що щодня глибоко утримується всередині. Коло є доброзичливим, чуйним слуханням, і в той же час це своєрідна розмова, позбавлена порад, осуду чи критики. Це гармонія - чим більше ми ділимося тим, що є автентичним у нас самих, тим більше примножується розуміння. У колі відсутнє місце для грубих слів, для критики, перебивання інших, агресії. У колі немає місця для надання порад іншим - тому що поради забирають простір для того, щоб зазирнути всередину себе - а саме для себе ти сидиш у колі. І хоча коло не має ні початку, ні кінця, кажуть, що коли жінки сидять разом у колі, вони зцілюють не тільки себе, а й увесь світ.

kr g 27 04 fot o drozdowicz 1
фото: Oliwia Drozdowicz

Головування на засіданнях польською мовою:

Кася Мацякевич
Вона вже майже три роки йде шляхом, прокладеним культурою "Кола". Вона сидить у колах і як учасник, і як тримач простору. Протягом двох років проводила гуртки в Глазго для польської громади, де проживала. Серед них були жіночі кола, змішані кола та кола Мовчання. Вона сиділа в невеликих інтимних колах і гуртках, які тривали кілька днів і охоплювали близько 100 жінок і гуртків сновидінь. Вдень вона керує Szelest Silence - простором, де показує, як почути тишу, працює на місцевому рівні на Роузленді та втілює свої та чужі мрії в реальність. Вона - гострий спостерігач дійсності, що сплітає воєдино багато ниток у повсякденності. Вона любить добру каву з апельсиновим соком, тишу природи та захоплюючі бесіди.

Проведення зустрічей українською мовою:

Альона Бондаренко
Я творча людина - люблю малювати ілюстрації, писати вірші та допомагати іншим розкривати свої таланти. У Фонді "Ладна історія" я працюю з дітьми: ми разом читаємо, готуємо, граємо і бігаємо. Мені подобається бачити, що кожна людина по-своєму унікальна, а також мені подобається перебувати в прекрасному місті серед чудових людей.


Кола польською мовою реалізуються в рамках проекту «Центр місцевої активності Plac Grunwaldzki», який співфінансується муніципалітетом Вроцлава.

Кола польською мовою реалізуються в рамках проекту „Інтеграція іноземців з України в Нижній Сілезії” співфінансується Міністерством сім’ї та соціальної політики з резервних коштів Фонду праці в рамках конкурсу „Разом ми можемо зробити більше – перший випуск Програми активізації іноземців на 2022-2023 роки” в рамках Програми активізації іноземців на 2022-2025 роки

pl podstawowy 02

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA