od_nowa

KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego

KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego to projekt realizowany w ramach Mikrograntów przez Olę Podlejską i Nikolę Salacz. Studentki łączą swoją wiedzę z zakresu historii sztuki i projektowania komunikacji, chcąc wzbudzić zainteresowanie architekturą osiedla oraz ukazać, jak wpływa ona na nasze emocje

cover

Plac Grunwaldzki to unikatowe osiedle z bogatą historią i zróżnicowaną architekturą. Przez działania takie jak: wykład, spacer i warsztaty kreatywno-edukacyjne autorki opowiedzą o historii Placu Grunwaldzkiego oraz zapoznają mieszkańców z architekturą, która otacza ich na co dzień.

Autorki projektu szczególną uwagę poświęcą mieszkańcom i mieszkankom czterech budynków reprezentujących różne style i epoki:

  • Domu Naukowca na Pl. Grunwaldzkim,
  • kamienicy przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 36,
  • kamienicy przy ulicy Szczytnickiej 29 – stary squat,
  • kamienicy przy ulicy Piastowskiej 36.

Chcą pokazać, że budynki to nie tylko puste ściany, ale przede wszystkim to, co je wypełnia – ludzie. Dlatego w rozmowach w ramach podcastu „KTO TU MIESZKA?” (którego kolejne odcinki pojawiać się będą co piątek od 9 lipca) dają głos mieszkańcom i mieszkankom wybranych budynków, którzy opowiedzieli o tym, jak odczuwają swoją osiedlową przestrzeń.

Poznajmy się na Grunwaldzie

Działania na żywo rozpoczną się 24 lipca. W niedawno otwartej siedzibie programu Plac Grunwaldzki ODNOWA (ul. Curie – Skłodowskiej 63A), podczas wykładu wprowadzającego, historyczka architektury, Joanna Majczyk, przybliży nam koncepcje przed i powojennej zabudowy i urbanistycznego zagospodarowania osiedla. Spotkanie muzycznie umili miśko fu z Radia LUZ. Pod koniec lipca działać będziemy na kreatywnych warsztatach międzypokoleniowych, gdzie damy upust naszej wyobraźni i z przygotowanych elementów stworzymy na papierze własne budynki!

Uroki architektury placu Grunwaldzkiego poznamy na własne oczy w sierpniu w trakcie osiedlowego spaceru z historykiem sztuki Krzysztofem Zientalem, z którym przyjrzymy się wcześniej omawianym obiektom i posłuchamy opowieści jego mieszkańców i mieszkanek. Podsumowaniem naszych historyczno-architektonicznych poszukiwań będzie poprojektowa wystawa w przestrzeni Kampusu Grunwaldzkiego.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne, na spotkania na żywo obowiązywały będą zapisy. Formularze udostępnione zostaną na naszej stronie oraz na facebookowym profilu „Kto tu mieszka?” i Instagramie (@ktotumieszka_)

 i ola i nikola autorki projektu
Autorki projektu Ola i Nikola, fot. Ewa Sikorska

Harmonogram działań

  • Od 9 lipca (w każdy piątek)
    Podcast „KTO TU MIESZKA?”
    Dowiemy się w nim więcej o budynkach Placu Grunwaldzkiego, poznamy ich mieszkańców, a historyczka sztuki i designu Katarzyna Andrzejczyk – Briks opowie nam o odczuwaniu przestrzeni i emocjach w architekturze.
    Odcinki będą dostępne na Spotify i Apple Podcasts

  • 24.07, 18:00 | POZNAJMY SIĘ NA GRUNWALDZIE!
    Spotkanie z architektką Joanna Majczyk, która opowie o historii i przestrzeni Placu Grunwaldzkiego, porozmawiamy też o emocjach w architekturze, a muzycznie czas umili nam miśko fu z Radia LUZ, prowadząca audycji „Nauka oddychania”.
    Prowadząca: Joanna Majczyk || miśko fu Radio LUZ
    Miejsce: podwórko siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie – Skłodowskiej 63 A
    Zapisy przez formularz dostępny od 24.06

  • 31.07, 10:00–12:00 | PILASTER, HERMA I DOM Z PAPIERU
    Historyczno-sztuczna opowieść o elementach architektury połączona z warsztatami kreatywnymi, podczas których stworzysz swój własny budynek na papierze.
    Prowadząca: Aleksandra Podlejska 
    Miejsce: siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie – Skłodowskiej 63 A
    Zapisy przez formularz dostępny od 30.06

  • 8.08, 11:00 | ZOBACZ, POZNAJ, POCZUJ PLAC GRUNWALDZKI
    Spacer śladami różnych historii i stylów architektonicznych na Placu Grunwaldzkim 
    Prowadzący:  Krzysztof Ziental
    Start przy ul. Szczytnickiej 29.
    Zapisy przez formularz dostępny od 8.07

  • 14.08, 16:00–18:00 | PILASTER, HERMA I DOM Z PAPIERU 2
    Drugi warsztat z historyczno-sztuczną opowieścią o elementach architektury i tworzeniem  własnego budynku  na papierze.
    Prowadząca: Aleksandra Podlejska
    Miejsce: siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie – Skłodowskiej 63 A
    Zapisy przez formularz dostępny od 14.07

  • 16.08 | ŚCIANY I TWARZE PLACU GRUNWALDZKIEGO
    Dzięki współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbędzie się również wystawa podsumowująca przebieg projektowych działań oraz cztery budynki Placu Grunwaldzkiego i ich mieszkańców i mieszkanki.
    Miejsce: Kampus Grunwaldzki UWr – dokładna lokalizacja zostanie potwierdzona wkrótce.

KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego” organizowany jest w ramach Edycji 25. Mikrograntów.

Partnerzy projektu: Biuro Parlamentu Europejskiego we WrocławiuPracownia wspólnie.euFundacja Ładne HistoriePlac Grunwaldzki OD_NOWARadio LUZMuzeum Architektury we Wrocławiu.

Projekt objęty jest patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Plac Grunwaldzki OD NOWA to Centrum, w ramach którego dwa główne programy - Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim oraz Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży - współfinansowane są ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA