od_nowa

Mikrogranty 2022 – pierwszy nabór w tym roku rozpocznie się 1 marca

polecamy

1 marca rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów, w którym mieszkańcy Wrocławia mogą zrealizować swoje pomysły na społeczne działania w całym mieście. Od tego roku obok Fundacji Umbrella program koordynował będzie Wrocławski Instytut Kultury.

Mała dziewczynka z pomocą starszego chłopca podnosi dużą doniczkę lawendy.
fot. Beata Kaniewska

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy z mieszkańców może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Na przeprowadzenie ponad stu projektów przeznaczonych zostanie w tym roku ponad pół miliona złotych.

– Z niecierpliwością czekamy na Wasze nowe pomysły – mogą to być różnego rodzaju warsztaty, spotkania, wycieczki tematyczne czy gry terenowe. Możemy działać na żywo, online lub hybrydowo – ważne, by propozycje angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki Waszej okolicy – tłumaczą koordynatorzy programu.

Tradycyjnie w ciągu roku odbędą się trzy nabory (1–15 marca, 1–15 maja i 1–15 września), w których ponownie będzie można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

Trzy drogi do wyboru - wybierz ścieżkę, która Ci pasuje

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych poprowadzi ten sam zespół, ale od tego roku pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultury – nowej miejskiej instytucji, która zajmowała się będzie rozwojem projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych. Ta ścieżka skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców Wrocławia, którzy często dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektową działalnością na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym zrealizowanych zostanie 40 propozycji na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych. Więcej informacji o tej ścieżce TUTAJ.

Z kolei projekty w dwóch pozostałych ścieżkach wciąż prowadzić będzie Fundacja Umbrella. Projekty wybrane w ramach Mikrograntów NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających nie dłużej niż 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja około 30 inicjatyw w ciągu całego roku. Więcej o Mikrograntach NGO TUTAJ.

Zbliżający się nabór jest także szansą dla młodszych mieszkańców, którzy zadebiutować mogą w Mikrograntach młodzieżowych. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto, co z pewnością pozwoli na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu lokalnych inicjatyw. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie co najmniej 45 pomysłów. Szczegóły Mikrograntów młodzieżowych znaleźć można TUTAJ.

Grupa ludzi. Ostrość zdjęcia na młodej kobiecie, trzymającej ulotkę projektu KTO TU MIESZKA.
fot. Jerzy Wypych

Spotkania informacyjne i warsztaty

Wszelkie pytania lub wątpliwości można rozwiać, biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. Spotkania tym razem odbędą się zarówno w sieci (na facebookowym profilu Mikrograntów) jak i na żywo. Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych zaplanowano na 22 lutego o godzinie 17.30, Mikrogranty NGO zostaną omówione 23 lutego, a kolejnego dnia, 24 lutego, odbędzie się transmisja spotkania o Mikrograntach młodzieżowych. Z kolei na 1 marca o 17.30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) zaplanowano otwarte spotkanie o wszystkich trzech ścieżkach.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem, będą mogły wziąć też udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach, dedykowanych każdej ze ścieżek. Zajęcia online dla młodzieży zaplanowano na 3 marca (godz. 16.30), warsztaty ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędą się tego samego dnia o godzinie 17.30, a spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych potrwają dwa dni – 3 i 4 marca (godz. 16.00). Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie.

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów odbędzie się między 1 a 15 marca. Swoje propozycje przesyłać będzie można przez specjalne formularze zgłoszeniowe, które przez dwa tygodnie dostępne będą na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy, ogłoszone zostaną 8 kwietnia.

mikro 2022 plakat

Przydatne dokumenty: regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:

Plac Grunwaldzki OD NOWA to Centrum, w ramach którego dwa główne programy - Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim oraz Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży - współfinansowane są ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA