od_nowa

„Nasze podwórko” - program wsparcia spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

osiedlowe działania

Dzierżawa podwórka za złotówkę i miejskie dofinansowanie do 100 tysięcy na elementy zagospodarowania terenu zgodnie z potrzebami mieszkańców – w ten sposób miasto promuje budowanie swoich małych ojczyzn i dobrych sąsiedzkich relacji na wspólnych wielkomiejskich podwórkach. Na wrocławskim Śródmieściu temat ten jest niezwykle ważny, dlatego chcemy zachęcić Was do zapoznania się z nowym, ogólnomiejskim programem „Nasze podwórko”.

Program, który właśnie startuje, ma zachęcić mieszkańców do wzięcia spraw w swoje ręce. Są miejsca zamieszkane przez ludzi, którzy mają chęć, czas i energię, aby zmieniać otoczenie na lepsze. Potrafią dogadać się z sąsiadami i ich również zmobilizować. Jednak co mogą zrobić, jeśli fragment podwórka nie należy do ich wspólnoty czy spółdzielni? Jeśli tym właścicielem jest gmina Wrocław, to problem został rozwiązany. Można przejąć tę przestrzeń za złotówkę. Możliwe jest wydzierżawienie tylko części podwórka, która wydzielona jest w sposób naturalny np. ogrodzeniem, zielenią lub ciągiem garaży.

Kolorowa, pozioma fotografia: grupa kobiet zebrała się na podwórku. Kobieta na środku zdjęcia ma na sobie kolorową sukienkę, a kobieta po prawej stronie ma skrzyżowane ręce i jest ubrana na biało. Na pierwszym planie po lewej stronie kadru siedzą trzy inne kobiety, które wydają się być młodsze, są zwrócone w stronę starszych kobiet i rozmawiają z nimi.
zdjęcie: Marta Sobala

Niezbędnym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy całego wnętrza podwórzowego przez wspólnoty lub spółdzielnie korzystające z podwórka  oraz przedstawienie projektu obejmującego dofinansowanie.

Przekazując mieszkańcom zarządzanie najbliższym terenem, miasto daje możliwość realizacji własnych inicjatyw dla poprawy funkcjonalności i estetyki przyległych do budynków terenów. Dotację można wykorzystać np. na  nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy urządzenie miejsc postojowych (pod warunkiem że nie będą one stanowić więcej niż 60% terenu). Miasto nie wprowadza limitu realizowanych zadań, nie ma też ograniczonego czasu na przystąpienie do dzierżawy terenu na preferencyjnych warunkach. 

Za realizację projektów, na które zostanie przyznane dofinansowanie, odpowiadają zarządcy terenów gminnych, czyli spółka Wrocławskie Mieszkania i Zarząd Zasobu Komunalnego.

Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych.

  • Zarząd Zasobu Komunalnego - Dział Analiz i Zasobów, ul. Gajowicka 96a; tel. 71 798 69 71 wew. 104,
  • Wrocławskie Mieszkania - Zespół Terenów Zewnętrznych, ul. Namysłowska 8; tel. 71 323 57 94.

REGULAMIN PROGRAMU DO POBRANIA.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA