Osiedle dla klimatu: spotkania wokół hydrobotaniki
Serdecznie zapraszamy mieszkanki i mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki na wyjątkowe spotkania dotyczące hydrobotaniki! 11 i 14 grudnia spotkamy się, aby wspólnie odkryć, jak nowoczesne podejście do zieleni miejskiej może ożywić nasze osiedle i poszukać inspiracji do wspólnych działań na Grunwaldzie.
Odpowiedzią na nagrzewanie się miasta jest tworzenie mikroklimatów – lokalnych stref wytchnienia. Pomóc w tym może hydrobotanika. W grudniu zapraszamy Was do udziału w 2 spotkaniach poświęconych tematowi wodnego ogrodnictwa. We współpracy z Olą Litorowicz i Gosią Piszczek zgłębimy relację hydrobotaniki, zielonego projektowania przestrzeni publicznej oraz roli sztuki. Wspólnie zastanowimy się, jak rozwiązania hydrobotaniczne możemy wprowadzić na Plac Grunwaldzki.
Dowiemy się, jak wykorzystać obiekty materialnego dziedzictwa kulturowego osiedla w walce ze zmianami klimatu. Gosia Piszczek oprowadzi nas po osiedlu w poszukiwaniu miejsc, obiektów i osób, które zwiększają różnorodność biologiczną na Grunwaldzie. Porozmawiamy o rozwiązaniach, które mogą poprawić jakość powietrza, stworzyć przyjazne środowisko dla roślin i sprawić, że przestrzeń będzie bardziej przyjemna i przyjazna dla mieszkańców.
Harmonogram wydarzeń:
-
11 grudnia 2024 roku, godz. 18:00-20:00 | Spotkanie z Olą Litorowicz
Lokalne ekowencje – jak artyści, aktywiści i projektantki zmieniają zieloną stronę miasta
Wykład poświęcony potencjałowi sztuki, artywizmu i projektowania w obliczu współczesnych wyzwań miejskich, w szczególności zmian klimatycznych. Na konkretnych przykładach prześledzimy, w jaki sposób giętkie narzędzia sztuki, niespodziewane sojusze czy wrażliwe projektowanie potrafią wpłynąć na przestrzeń miejską, miejsca wspólne, w tym tereny zieleni o różnej charakterystyce. Przeanalizujemy wybrane inicjatywy, które z jednej strony dopominają się o rozpoznanie pozaludzkich mieszkańców w środowisku zurbanizowanym, eksperymentują z przestrzeniami ludzko-pozaludzkiego współ-bycia, a w końcu realnie wpływają na kształt zielonej tkanki miejskiej, w tym również lokalnej, osiedlowej. Ważną częścią wykładu będzie opowieść o szczelinach – zielonych, wodnych i tych w rozkruszonym miejskim betonie.
Lokalizacja: Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie-Skłodowskiej 63a, I piętro, wejście od podwórka
-
14 grudnia 2024 roku, godz. 12:00-14:00 | Spotkanie terenowe z Gosią Piszczek
- Miejsce zbiórki: park im. Wojciecha Kacprzaka, przy moście Zwierzynieckim
- Koniec spaceru: kwartał pomiędzy ul. Grunwaldzką, Suchardy, Roentgena i Sienkiewicza
- Trasa spaceru: park im. Wojciecha Kacprzaka (obok Mostu Zwierzynieckiego) - podwórze przy ul. Ludwika Pasteura 7 - oś Grunwaldzka - kwartał pomiędzy ul. Grunwaldzką, Suchardy, Roentgena i Sienkiewicza
- Dojazd na miejsce zbiórki: przystanek „Kliniki - Politechnika Wrocławska” tramwajami numer: 1, 4, 10, 12, 19, 72 lub autobusami numer: 115, 145, 146, 315, 345.
Jak wziąć udział?
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a jedynym warunkiem jest wcześniejsze zapisanie się. Można to zrobić:
- wypełniając formularz rekrutacyjny, dostępny pod linkiem: https://forms.gle/QcCYNUSXrPLgFzk87
- telefonicznie (71) 757 15 87 lub (+48) 573815456 - od poniedziałku do piątku od 12:00 do 17:00.
Uczestnictwo w wydarzeniach jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu.
Spotkania będą też świetną okazją, aby podzielić się swoimi pomysłami i wspólnie z zaproszonymi gościniami zastanowić się, jak można ożywić i zazielenić nasze osiedle. Podczas obu wydarzeń będzie czas na Wasze pytania i odpowiedzi, będziecie mogli zapytać o wszystko, co Was interesuje, oraz porozmawiać o tym, jak natura może na nowo wpisać się w przestrzeń Placu Grunwaldzkiego.
O osobach prowadzących:
Aleksandra Litorowicz jest prezeską Fundacji Puszka, kulturoznawczynią, badaczką i kuratorką. Wykłada w School of Form oraz School of Ideas na Uniwersytecie SWPS, a także na studiach miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. Twórczyni konkursu dla Warszawy przyszłości FUTUWAWA oraz projektów badawczych i edukacyjnych związanych z miastem i sztuką w przestrzeni publicznej. Współzałożycielka Szkoły Architektury Społeczności SAS. Kierowniczka ogólnopolskiego badania malarstwa monumentalnego oraz projektu badawczego „Place Warszawy (do odzyskania)”. Autorka inicjatywy Miastozdziczenie.pl badającej międzygatunkowe zamieszkiwanie. Pomysłodawczyni i redaktorka książki „Atlas wszystkich mieszkańców” traktującej o ludzko-pozaludzkich relacjach w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy, w 2021 roku wyróżniona tytułem wybitnej absolwentki dwudziestopięciolecia Uniwersytetu SWPS. Członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy.
Małgorzata Piszczek - projektantka terenów zieleni, ogrodniczka i edukatorka przyrodnicza. Prowadzi szkolenia na temat adaptacji miast do zmiany klimatu dla samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów oraz przyrodnicze spacery edukacyjne. Działa społecznie na rzecz ochrony przyrody i klimatu we Wrocławiu. Stara się przekazać ludziom swój zachwyt przyrodą i trochę wiedzy o jej mechanizmach. Uważa, że czułość dla przyrody i jej poznanie pomaga budować relacje nie tylko z naturą, ale i sobą samym. Motywuje też do dbałości i walki o trwanie świata, którego czujemy się częścią.
Przedsięwzięcie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (NextGenerationEU) w ramach Krajowego Planu Odbudowy.