Osiedle dla sztuki - podsumowanie
Za nami trzecia edycja „Osiedla dla sztuki” - projektu, w ramach którego zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Wrocławia do wspólnej dyskusji na temat roli sztuki użytkowej i projektowania w kształtowaniu osiedlowej przestrzeni publicznej. Tegoroczna odsłona działania odbyła się w sezonie wiosennym, a jej motywem przewodnim był dizajn i projektowanie graficzne w różnych momentach historii naszego miasta.
Estetyczna i dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna mają ogromne znaczenie dla jakości życia mieszkańców i mieszkanek miast. Kiedy nasze otoczenie jest uporządkowane, atrakcyjne wizualnie i przemyślane, czujemy się w nim o wiele lepiej. Przyjemna przestrzeń pobudza nasze zmysły, daje wrażenie harmonii i porządku, co wpływa pozytywnie na naszą psychikę. Dobrze zaprojektowane szyldy, spójna typografia czy nowoczesne formy graficzne sprawiają, że miejsca, w których żyjemy, stają się bardziej przyjazne i zachęcające do spędzania w nich czasu. Takie przestrzenie pomagają nam również budować silniejsze więzi z naszym otoczeniem, co sprawia, że czujemy za nie większa odpowiedzialność.
Kiedy widzimy, że nasze osiedle czy dzielnica są zadbane i estetyczne, zaczynamy czuć dumę i większą więź z miejscem, w którym mieszkamy. Co więcej, estetyczna przestrzeń wpływa także na nasze codzienne decyzje – sprawia, że chętniej wychodzimy na spacer, korzystamy z lokalnych usług czy spotykamy się z sąsiadami i sąsiadkami. W efekcie poprawia to nasze relacje społeczne, samopoczucie i ogólną jakość życia. Dbanie o wizualny ład wokół nas to więc nie tylko kwestia estetyki, ale też inwestycja w zdrowie psychiczne i zadowolenie naszej społeczności, o czym warto rozmawiać zarówno z dorosłymi, jak i najmłodszymi osobami na naszych osiedlach.
W dyskusję na temat otaczającej nas przestrzeni warto włączyć osoby twórcze i stworzyć przestrzeń do rozmowy i współdziałania z lokalną społecznością. Poprzez współpracę z mieszkańcami i mieszkankami, mogą one zaproponować wizualne rozwiązania, które odzwierciedlają potrzeby i aspiracje społeczności. Nasze doświadczenia pokazują, że aby taki proces był udany należy zacząć od podstaw - rozmów o potrzebach i potencjałach na poziomie lokalnym, ciekawych inspiracjach i dobrych praktykach z innych miast, a także roli dizajnu i sztuki w naszym życiu. Pomysł na „Osiedle dla sztuki” wziął się z naszego przekonania, że edukacja kulturalna i pobudzanie kreatywności naszych sąsiadów i sąsiadek są dobrą inwestycją na przyszłość. Dlatego właśnie, zamiast tworzyć kolejne prace artystyczne w przestrzeni Placu Grunwaldzkiego, po raz kolej zdecydowaliśmy się na formułę spotkań, warsztatów i wykładów.
„Osiedle dla sztuki” w 2023 roku to seria inspirujących wykładów i warsztatów dla różnych grup wiekowych. Łącznie odbyło się 5 bezpłatnych wydarzeń, byliśmy z Wami zarówno w siedzibie Centrum przy Marii Skłodowskiej-Curie 63a, jak i w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza oraz w Zakwas Studio. Wspólnie tworzyliśmy, dyskutowaliśmy i marzyliśmy o lepiej zaprojektowanej przestrzeni, w której sztuka i kultura są ważnymi elementami spójności i rezyliencji społecznej. Jak co roku zadbaliśmy o to, by w programie wydarzeń znalazły się działania dla najmłodszych, dorosłych i najstarszych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Czas pochwalić się tym, co wspólnie zrobiliśmy w ramach tego projektu:
-
6 kwietnia 2024, godz. 12:00-14:00: Rodzinny wykład „Wzory sprzed 100 lat. Kafle z kamienic Grunwaldu” przygotowany przez Magdę Jarczewską-Bombę z Old Kafel Story. Wydarzenie odbyło się w filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, przy ul. Reja 1.
-
6 kwietnia 2024, godz. 16:00-18:30: rodziny warsztat ceramiczny w Zakwas Studio. Wydarzenie odbyło się w Zakwas Studio, przy ul. Szczytnickiej 40/1B.
-
13 kwietnia 2024, godz. 12:00-14:00: „Przestrzeń i estetyka: typografia i projektowanie graficzne na osiedlach mieszkaniowych” - wykład Kaliny Zatorskiej. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a.
-
13 kwietnia 2024, godz. 16:00-18:30: „Osiedle. Odmiana – projektowanie dla lepszej przestrzeni” - warsztat z Aleksandrą Litorowicz z Fundacji Puszka. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a.
-
20 kwietnia 2024, godz. 11:00-13:00 - warsztaty typograficzne dla dzieci prowadzone przez Magdę Weber. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a.
Projekt „Osiedle dla sztuki” był niezwykłą podróżą przez świat estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej, która pokazała, jak wielki wpływ ma dobrze zaprojektowane otoczenie na nasze życie codzienne. Dziękujemy wszystkim uczestnikom – osobom tworzącym i badającym sztukę i dizajn, animatorom i animatorkom, osobom zaangażowanym w projekt wolontariacko, a przede wszystkim społeczności lokalnej – za Wasze otwartość, entuzjazm i aktywny udział. Wierzymy, że rezultaty tego projektu będą inspiracją do dalszych działań, które przyniosą kolejne pozytywne zmiany w naszych osiedlach i miastach. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz lepszego otoczenia!
Projekt „Osiedle dla sztuki” realizowany jest przez Fundację Ładne Historie dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).
Partnerem projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.