od_nowa

Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży

dzieci i młodzieżedukacjawarsztaty

Druga połowa tego roku na wrocławskim osiedlu Plac Grunwaldzki była przepełniona inicjatywami, które zostały przez nas przygotowane z myślą o jego najmłodszych mieszkańcach i mieszkankach! Jednym z działań, które zrealizowaliśmy na Grunwaldzie, angażując dzieci i młodzież, był projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży”, który zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2021 i dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.

Zbliżenie na osobę trzymającą w dłoniach niewielki, soczyście zielony liść.
fot. Marcin Szczygieł

Co zrealizowaliśmy w ramach projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży”?

W naszych działaniach skupiliśmy się przede wszystkim na stworzeniu cyklu zajęć i wydarzeń edukacyjno-kreatywnych (m.in. cykl „Stwórz swój Grunwald!”), warsztatów ceramicznych w lokalnym Studiu Zakwas i warsztatów ekologicznych na Ołbińskim Ogrodzie Otwartym – inicjatywie położonej na sąsiadującym z Grunwaldem osiedlu Ołbin, a także cyklu zorganizowanych wycieczek do wrocławskich instytucji zajmujących się kulturą i edukacją. Spędziliśmy razem kilka miesięcy, tworząc i realizując ofertę zajęć, która pozwala zwiększyć uczestnictwo dzieci i młodzieży w życiu kulturalnym miasta Wrocławia. „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży” to także odpowiedź na zidentyfikowaną przez nas potrzebę zapewnienia na osiedlu stałej i zróżnicowanej programowo oferty zajęć pozalekcyjnych – skierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku 5-13 lat, która zamieszkuje obszar wrocławskiego Grunwaldu.

Podczas zajęć zrealizowanych w ramach projektu ich uczestnicy i uczestniczki zajęć poznali podstawy komiksu, techniki kolażu oraz projektowania graficznego. Stworzyli wspólnie gazetkę osiedlową, własne pocztówki oraz znaczki pocztowe, a nawet zaprojektowali swoje wymarzone osiedle od nowa! Udział w zajęciach umożliwił im także poznanie bogatej historii osiedla – tego jak Plac Grunwaldzki się zmieniał w ciągu ostatnich kilku dekad i jakie elementy były charakterystyczne dla każdego z historycznych okresów. Najmłodszy mieszkańcy i mieszkanki osiedla – projektując Grunwald na nowo – zyskali też wiedzę na temat przestrzeni publicznej, jej utrzymania i naszej odpowiedzialności za nią.

Zdjęcie zrobione zza pleców trójki dzieci, oglądających obraz w muzeum. Wszystkie mają krótkie, jasne włosy, różniące się delikatnie odcieniem. Dziecko po lewej ma koszulkę w zielono-niebieskie paski, następne w niebiesko-żółtą kratkę, a trzecie ma bluzę we wzór błękitnych liści.
fot. Marta Sobala

Podczas warsztatów ekologicznych na Ołbińskim Ogrodzie Otwartym z kolei uczestnicy i uczestniczki poznali procesy zachodzące w naturze przy pomocy eksperymentów i testów. Nauczyli się rozpoznawać florę i faunę, by dowiadywać się o ich właściwościach i miejscu w ekosystemie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak powstają i z czego składają się gleby oraz jakie mają cechy korzystne i niekorzystne dla ogrodnictwa. Uczestnicy wspólnie dbali o ogród i rosnące w nim rośliny, pieląc je, nawożąc i sadząc nowe sadzonki. 

Zorganizowaliśmy też 5 wycieczek do pobliskich instytucji kultury dla dzieci i młodzieży takich jak Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe, Muzeum Współczesne Wrocław, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Pana Tadeusza, z czego dwa oprowadzania były tłumaczone na Polski Język Migowy.

Grupa dzieci w muzeum z uwagą słucha tego, co opowiada przewodniczka. Wszyscy mają na sobie ochronne maseczki. Po prawej stronie widoczna tłumaczka języka migowego.
fot. Marta Sobala


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje 2021, ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu Centrum Rozwoju i Aktywności dzieci i młodzieży na osiedlu Plac Grunwaldzki we Wrocławiu oraz ze środków Fundacji Mayday.

Logotyp Gminy Wrocław. Biały napis "Wrocław" na czarnym tle, obok czarny dopisek "miasto spotkań" na białym tle.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA