Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży
Druga połowa tego roku na wrocławskim osiedlu Plac Grunwaldzki była przepełniona inicjatywami, które zostały przez nas przygotowane z myślą o jego najmłodszych mieszkańcach i mieszkankach! Jednym z działań, które zrealizowaliśmy na Grunwaldzie, angażując dzieci i młodzież, był projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży”, który zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2021 i dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.
Co zrealizowaliśmy w ramach projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży”?
W naszych działaniach skupiliśmy się przede wszystkim na stworzeniu cyklu zajęć i wydarzeń edukacyjno-kreatywnych (m.in. cykl „Stwórz swój Grunwald!”), warsztatów ceramicznych w lokalnym Studiu Zakwas i warsztatów ekologicznych na Ołbińskim Ogrodzie Otwartym – inicjatywie położonej na sąsiadującym z Grunwaldem osiedlu Ołbin, a także cyklu zorganizowanych wycieczek do wrocławskich instytucji zajmujących się kulturą i edukacją. Spędziliśmy razem kilka miesięcy, tworząc i realizując ofertę zajęć, która pozwala zwiększyć uczestnictwo dzieci i młodzieży w życiu kulturalnym miasta Wrocławia. „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia dzieci i młodzieży” to także odpowiedź na zidentyfikowaną przez nas potrzebę zapewnienia na osiedlu stałej i zróżnicowanej programowo oferty zajęć pozalekcyjnych – skierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku 5-13 lat, która zamieszkuje obszar wrocławskiego Grunwaldu.
Podczas zajęć zrealizowanych w ramach projektu ich uczestnicy i uczestniczki zajęć poznali podstawy komiksu, techniki kolażu oraz projektowania graficznego. Stworzyli wspólnie gazetkę osiedlową, własne pocztówki oraz znaczki pocztowe, a nawet zaprojektowali swoje wymarzone osiedle od nowa! Udział w zajęciach umożliwił im także poznanie bogatej historii osiedla – tego jak Plac Grunwaldzki się zmieniał w ciągu ostatnich kilku dekad i jakie elementy były charakterystyczne dla każdego z historycznych okresów. Najmłodszy mieszkańcy i mieszkanki osiedla – projektując Grunwald na nowo – zyskali też wiedzę na temat przestrzeni publicznej, jej utrzymania i naszej odpowiedzialności za nią.
Podczas warsztatów ekologicznych na Ołbińskim Ogrodzie Otwartym z kolei uczestnicy i uczestniczki poznali procesy zachodzące w naturze przy pomocy eksperymentów i testów. Nauczyli się rozpoznawać florę i faunę, by dowiadywać się o ich właściwościach i miejscu w ekosystemie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak powstają i z czego składają się gleby oraz jakie mają cechy korzystne i niekorzystne dla ogrodnictwa. Uczestnicy wspólnie dbali o ogród i rosnące w nim rośliny, pieląc je, nawożąc i sadząc nowe sadzonki.
Zorganizowaliśmy też 5 wycieczek do pobliskich instytucji kultury dla dzieci i młodzieży takich jak Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe, Muzeum Współczesne Wrocław, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Pana Tadeusza, z czego dwa oprowadzania były tłumaczone na Polski Język Migowy.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje 2021, ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu Centrum Rozwoju i Aktywności dzieci i młodzieży na osiedlu Plac Grunwaldzki we Wrocławiu oraz ze środków Fundacji Mayday.