od_nowa

Podsumowanie Cyfrowej Akademii Seniora

warsztatyseniorzy

Jesienią tego roku, seniorzy i seniorki uczestniczyli w cyklu działań „Cyfrowa Akademia Seniora” organizowanym we współpracy z firmą PwC. Dzięki naszemu partnerstwu zrealizowaliśmy 5 bezpłatnych wydarzeń z zakresu nowych technologii, cyberbezpieczeństwa i roli technologii w sztuce.

Kolorowa grafika. Na niebieskim tle ciemny napis: cyfrowa akademia seniora. Poniżej niebieski napis na białym tle: warsztaty i wycieczki do instytucji kultury. Po prawej stronie rysunki przedstawiające komputer, ekran oraz klawiaturę i myszkę.
grafika: Aleksandra Błędowska

Po raz trzeci współpracowaliśmy z firmą PwC, społecznie zaangażowanym partnerem, który wspiera organizowane na Grunwaldzie działania dla społeczności lokalnej. W tym roku wspólnymi siłami zrealizowaliśmy projekt „Cyfrowa Akademia Seniora” adresowany do seniorów i seniorek zamieszkujących osiedle Plac Grunwaldzki.

Trwająca diagnoza potrzeb osób senioralnych, pokazała nam wyraźną chęć uczestnictwa w zajęciach wzmacniających kompetencje cyfrowe. Wspólnie z wolontariuszami i wolontariuszkami PwC, stworzyliśmy przestrzeń, w której chętne osoby mogły wymieniać się doświadczeniami, zdobywać nowe umiejętności oraz spędzić czas na integracji poprzez naukę nowych technologii. Inicjatywa składała się z cyklu 5 bezpłatnych wydarzeń.

Co wspólnie zrealizowaliśmy? 

Od września do listopada 2024 roku zrealizowaliśmy minicykl zajęć kierowanych do seniorów i seniorek zamieszkujących wrocławskie Śródmieście. Pod okiem specjalistów i specjalistek, osoby w późnej dorosłości miały okazję wzmacniać swoje kompetencje cyfrowe, rozmawiać o roli technologii w codziennym życiu oraz integrować się w międzypokoleniowej grupie. W ramach zajęć zorganizowaliśmy 5 wydarzeń tematycznych – 4 spotkania warsztatowe oraz 1 wycieczkę do dwóch instytucji kultury, w których łącznie wzięło udział 25 osób. 

  • 4 warsztaty dla seniorów i seniorek ze zwiększania kompetencji cyfrowych

    Kolorowa fotografia przedstawia grupę seniorów i seniorek siedzących przy długich stołach w jasnym pomieszczeniu. Osoby słuchają wykładu o cyberbezpieczeństwie.
    zdjęcie: Paweł Rychert

    Podczas spotkań poruszyliśmy ważne tematy z zakresu ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa, a także przydatnych w życiu codziennym funkcji aplikacji mobilnych. Organizacja warsztatów z Konradem Kocjanem i Dawidem Piaskowskim wzmocniła kompetencje cyfrowe naszych seniorów i seniorek, a także dała więcej pewności w korzystaniu z nowych technologii. Zajęcia zostały zrealizowane w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a. 

    Harmonogram spotkań:

    • 5.09.2024, 12:00-14:00 | Warsztat dotyczący zdrowia i technologii oraz mediów społecznościowych
    • 12.09.2024, 12:00-14:00 | Warsztat dotyczący cyfrowego dziedzictwa i genealogii
    • 10.10.2024, 12:00-14:00 |  Warsztat dotyczący cyberbezpieczeństwa z ekspertem z firmy PwC
    • 14.11.2024, 12:00-14:00 | Dodatkowy warsztat dotyczący cyberbezpieczeństwa z ekspertem z firmy PwC
  • Wycieczka do 2 instytucji kultury

    Kolorowa fotografia przedstawia grupę seniorek zwiedzających wystawę w instytucji kultury.
    zdjęcie: Paweł Rychert

    Podczas wizyty odwiedziliśmy dwie wrocławskie przestrzenie wystawiennicze, które działają z wykorzystaniem nowych technologii i nowych mediów. Pierwszym miejscem, które nas ugościło, było IP Studio, gdzie dowiedzieliśmy się o realizowanych w przeszłości projektach oraz planach na przyszły rok. Zapoznaliśmy się również z najnowszą ekspozycją Centrum Sztuki WRO, a także porozmawialiśmy o przyszłorocznym Biennale Sztuki Mediów. 

    Wycieczka odbyła się w 25.10.2024 (piątek) w godzinach 12:00-15:00. 

Społecznie zaangażowany wolontariat 

W projekt „Cyfrowa Akademia Seniora” zaangażowani byli wolontariusze i wolontariuszki z firmy PwC, którzy i które uczestniczyli we wspólnie zorganizowanych działaniach. Projekt nie powstałby, gdyby nie 6 osób wolontariackich, które podzieliły się swoimi kompetencjami, wiedzą i czasem do realizacji społecznej inicjatywy. Dziękujemy Juliannie za monitorowanie procesów i opiekę nad projektem; Dawidowi za poprowadzenie warsztatów i odpowiedzenie na wszystkie pytania od uczestników, a Agacie, Angelice, Bognie i Joannie za obecność i asystowanie podczas wycieczki.


Działania w ramach „Cyfrowa Akademia z PwC” realizowane są we współpracy z Fundacją PwC.

Plac Grunwaldzki OD NOWA to Centrum, w ramach którego dwa główne programy - Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim oraz Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży - współfinansowane są ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA