Podsumowanie działań partnerstwa Nasz Grunwald w 2024 roku
Partnerstwo lokalne to sieć łącząca podmioty reprezentujące 3 sektory. Przez cztery lata nieustannie się rozwijamy, aby wspólnie zmieniać Plac Grunwaldzki. W tym roku partnerstwo włączyło się w organizację 4 inicjatyw lokalnych, a na przełomie roku odbyło się 9 spotkań.
Od czterech lat na Placu Grunwaldzkim działa partnerstwo lokalne „Nasz Grunwald”. Reprezentujemy organizacje pozarządowe, instytucje publiczne i środowisko akademickie, podmioty sektora prywatnego oraz oddolne inicjatywy społeczne. Razem działamy na rzecz zmiany oraz lepszego życia na osiedlu. Regularnie organizujemy spotkania, podczas których omawiamy najważniejsze dla osiedla kwestie, a także inicjujemy i angażujemy się w lokalne inicjatywy.
Z roku na roku, nasza sieć się rozwija. W spotkania partnerstwa angażują się kolejne podmioty, które chcą kolektywnie działać na rzecz rozwoju Placu Grunwaldzkiego. Łączymy różne kompetencje oraz doświadczenia, aby wspólnie odpowiadać na potrzeby mieszkańców i mieszkanek. Dzięki zaangażowaniu partnerek i partnerów udało się nam zrealizować 3 plenerowe wydarzenia, kampanię promocyjną Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego oraz cykl warsztatów wzmacniające dla przedstawicieli i przedstawicielek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Co wspólnie zorganizowaliśmy w tym roku?
W tym roku w gronie partnerstwa lokalnego zorganizowaliśmy 4 lokalne inicjatywy, w tym Święto Osiedla Plac Grunwaldzki, osiedlową kampanię do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, piknik z okazji powitania lata, a także warsztaty wzmacniające dla pracowników i pracowniczek socjalnych. Partnerzy i partnerki wzięli udział w 9 zorganizowanych spotkaniach, które odbywały się w siedzibach podmiotów partnerskich. W comiesięcznych spotkaniach planistycznych brali udział przedstawiciele m.in. Rady Osiedla Plac Grunwaldzki, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, szkół i uczelni, a także lokalnych przedsiębiorstw.
Czwarta edycja Święta Osiedla Plac Grunwaldzki
Coroczna celebracja tożsamości Grunwaldu, jego historii i kultury to nasza wspólna tradycja! W tym roku w gronie partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald” zorganizowaliśmy czwartą edycję Święta Osiedla Plac Grunwaldzki, w ramach której odbyły się 2 sąsiedzkie wydarzenia.
- 18 maja 2024 roku w godzinach 16:00-21:30 na terenie łąki na Kampusie Grunwaldzkim odbył się rodzinny piknik. Brzydka pogoda nie przyćmiła atmosfery, a nawet zbliżyła do siebie sąsiadów i sąsiadki. W wydarzenie zaangażowani byli liczni osiedlowi partnerzy, lokalni przedsiębiorcy i restauracje, co zdecydowanie pokazało społeczną siłą, jaką dysponujemy na osiedlu.
- 20 czerwca 2024 roku w godzinach 18:00-19:30 w filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zorganizowane zostało spotkanie z Olgą Marią Szelc, autorką książki „My. kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”.
Wydarzenia zorganizowane w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.
Kampania grunwaldzkiego projektu złożonego do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego
Jesienią odbyło się głosowanie do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jako partnerstwo zaangażowaliśmy się we wsparcie ponadosiedlowego projektu #229 dla Placu Grunwaldzkiego i Gądowa. Projekt „Plac Grunwaldzki i Gądów: razem dla bezpieczeństwa” zakładał realizację inwestycji poprawiającej infrastruktury komunikacyjnej na dwóch osiedlach.
We współpracy zorganizowane zostały 2 wydarzenia w ramach odbywającej się kampanii:
-
28.09.2024, godz. 15:00-19:00 | Rodzinny piknik z okazji powitania jesieni
Rodzinny piknik odbył się 28 września na łące na terenie Kampusu Grunwaldzkiego Uniwersytetu Wrocławskiego w godzinach 15:00-19:00. Piknik realizowała Rada Osiedla Plac Grunwaldzki wraz z partnerstwem lokalnym „Nasz Grunwald”.
Nie zabrakło poczęstunku i różnorodnych warsztatów - komiksowych dla dzieci i młodzieży, kwietnych kul dla miłośników i miłośniczek przyrody, sitodruku dla fanów i fanek grunwaldzkiej architektury. Najmłodsi spędzili czas na zabawach sportowych i łapaniu baniek mydlanych. Chętne osoby mogły oddać swój głos na grunwaldzki projekt zgłoszony w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Partnerami wydarzenia byli: dm-drogerie markt, Fundacja Puszka, Komisariat Policji Wrocław-Śródmieście, Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 29, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3, On Lemon, Pasaż Grunwaldzki, Pretorian Sport Team, Przejście Dialogu, Radio Luz, Szkoła Podstawowa nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Wrocławskie, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, WroMigrant, Wrocławska Spółdzielnia Socjalna.
Wydarzenie finansowane było ze środków Rady Osiedla Plac Grunwaldzki.
Projekt „Osiedla Kultury i Sztuki Dolnośląscy artyści na wrocławskich osiedlach” realizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2024" oraz ze środków Województwa Dolnośląskiego.
-
12.10.2024, godz. 13:00-18:00 | Terenowy punkt do głosowania w Pasażu Grunwaldzkim
Uruchomienie punktu do głosowania we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim dla mieszkańców i mieszkanek osiedla na terenie Pasażu Grunwaldzkiego. Chętne osoby mogły dowiedzieć się więcej o tym, czym jest i jak działa Wrocławski Budżet Obywatelski, a także oddać swój głos na wybrany projekt.
Oprócz realizowanej kampanii profrekwencyjnej, partnerzy i partnerki edukowali mieszkańców i mieszkanki osiedla tym, czym jest budżet partycypacyjny miasta, a także zachęcali do oddawania swoich głosów na wybrane projekty na terenie miasta.
Piknik z okazji otwarcia lata na Grunwaldzkie organizowany we współpracy z Wrocławskimi Mieszkaniami
Z okazji rozpoczęcia wakacji, partnerstwo lokalne we współpracy z Wrocławskimi Mieszkaniami zorganizowało sąsiedzki piknik. Podczas pikniku zorganizowane zostały kreatywne warsztaty z robienia kwietnych bomb, ekologicznych zakładek do książek oraz strefa wiedzy o recyklingu odpadów. Nie zabrakło baniek mydlanych, zabaw i sąsiedzkiego stołu ze słodkim poczęstunkiem!
Partnerami wydarzenia była Fundacja Ładne Historie, Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 29, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3, a także Rada Osiedla Plac Grunwaldzki.
Piknik odbył się 21 czerwca (piątek) 2024 roku w godzinach 16:00 - 19:30 na terenie podwórka przy ulicach: Benedyktyńska - Sępa-Szarzyńskiego - Sienkiewicza - Górnickiego.
Organizacja warsztatów antywypaleniowych dla pracowników i pracowniczek socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
W gronie partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald” często dyskutujemy na temat rozwiązań, które możemy wdrożyć, aby polepszyć jakość życia na osiedlu. Na jednym ze spotkań, odnotowaliśmy dużą potrzebę wsparcia wytchnieniowego dla osób, które są aktywne zawodowo w obszarach związanych z sektorem edukacji i spraw społecznych. Wspólnie wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować cykl warsztatów wokół tematu wypalenia zawodowego. Cykl zajęć został zaadresowany do kadr zespołów pracy terenowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej aktywnych na terenie Placu Grunwaldzkiego lub wspierających lokalną społeczność naszego osiedla.
Harmonogram warsztatów:
- 4.03.2024, godz. 10:00-14:00
- 17.05.2024, godz. 11:00-15:00
- 22.05.2024, godz. 10:00-14:00
Wszystkie warsztaty odbyły się w przestrzeni Plac Grunwaldzki OD NOWA przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a.
Wydarzenia zorganizowane w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.
Comiesięczne spotkania partnerów i partnerek
Od stycznia do listopada w 2024 roku odbyło się 9 spotkań partnerstwa. Podczas spotkań poruszane były bieżące sprawy dotyczące organizacji wydarzeń w ramach Święta Osiedla, kampanii do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego czy zmian infrastrukturalnych. Comiesięczne spotkania odbywały się w siedzibach partnerów zrzeszonych w ramach partnerstwa „Nasz Grunwald”.
Harmonogram spotkań partnerstwa w 2024 roku:
- 18.01.2024, godz. 12:00-13:30 | Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zespół Pracy Terenowej nr 3
- 15.02.2024, godz. 12:00-13:30 | Filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
- 21.03.2024, godz. 12:00-13:30 | Filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
- 11.04.2024, godz. 12:00-13:30 | Pasaż Grunwaldzki
- 22.05.2024), godz. 17:30-18:30 | Fundacja Fandom
- 20.06.2024, godz. 12:00-13:30 | Odra Centrum
- 5.09.2024, godz. 12:00-13:30 | Rada Osiedla Plac Grunwaldzki
- 17.10.2024, godz. 12:00-13:30 | Filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
- 14.11.2024, godz. 12:00-13:00 | Kawiarnia Towarzystwa Pomocy Brata Alberta
„Nasz Grunwald” tworzą Fundacja Ładne Historie, Wrocławska Spółdzielnia Socjalna, Rada Osiedla Plac Grunwaldzki, Fundacja Fandom, Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, ODRA Centrum, Zakwas Studio, Pasaż Grunwaldzki, Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Komisariat Policji Wrocław-Śródmieście, Komitet Społeczny Wrocławski Manhattan, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Marii Curie-Skłodowskiej, Szkoła Podstawowa nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju we Wrocławiu, Straż Miejska.
Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).