Pojedzone – sąsiedzkie spotkania kulinarne: wegetariańskie warsztaty kulinarne
Zapraszamy do udziału w długo wyczekiwanym przez Was cyklu — „Pojedzone – sąsiedzkie spotkania kulinarne", serii roślinnych warsztatów kulinarnych. Bezpłatne zajęcia ze smakoszami dobrego jedzenia potrwają od sierpnia do września. To będzie apetyczne lato!
Z końcem lata do oferty Centrum powraca „Pojedzone – sąsiedzkie spotkania kulinarne", najsmaczniejszy cykl warsztatowy na Grunwaldzie! Przygotowaliśmy 4 zajęcia, dzięki którym odkryjemy nowe smaki, ale przede wszystkim będziemy ucztować w sąsiedzkim gronie, rozmawiać o kulturze jedzenia i dzielić się pomysłami na apetyczne życie!
Bezpłatne warsztaty potrwają od sierpnia do września. Pod okiem praktyków/czek i smakoszy/ek kulinariów rozsmakujemy się w wegetariańskich i wegańskich przepisach opartych na sezonowych i lokalnych produktach. W tegorocznym programie cyklu czekają kulinarne podróże po Indiach, Meksyku, Japonii czy Toskanii, przepisy wzmacniające jelita, a także odtwarzanie receptur z rodzinnego przepiśnika.
Harmonogram spotkań:
-
26.08, 17:00 - 20:00 | Smaki Indii – warsztaty wegańskie | Wojtek Pawełczyk
Przeniesiemy się do Indii, krainy smaków, która jest rajem dla wegetarian i wegan. Porozmawiamy o różnorodności i obfitości kuchni indyjskiej, przybliżymy techniki przygotowywania dań, a także wykorzystywane składniki i przyprawy – te bardziej i mniej znane. W czasie warsztatów przygotujemy sycący dal z czerwonej soczewicy, pilaw mango, a na deser – chałwę z marchewki.
-
2.09, 17:00 - 20:00 | Kuchnia à la Lalka, czyli przepiśnik babci – warsztaty wegetariańskie | Julia Filipowska
Przeniesiemy się do świata babci Julii, która przez lata kolekcjonowała smakowite przepisy. Przy akompaniamencie muzyki i frapujących rozmów, będziemy śledzić notatki i odtwarzać kulinarne dziedzictwo. Wspólnie przygotujemy cztery dania: odświeżający chłodnik z cukinii, warzywno-owocową sałatkę, która zainteresuje również niejadków i dynię w niecodziennym wydaniu. Nie zabraknie słodkiego deseru!
-
9.09, 17:00 - 20:00 | Dania jednogarnkowe – warsztaty wegańskie | brzuchotwórcy
Jakie jest idealne danie jednogarnkowe? To potrawa, która jest prosta w przygotowaniu, robi się ją w jednym garnku, konsumuje przez kilka dni i dobrze smakuje nawet na 3 dzień. Podczas spotkania przemierzymy świat w poszukiwaniu smakowitych jednogarnków. Odwiedzimy Japonię i poznamy otulający od środka kleik ryżowy, skosztujemy meksykańską potrawkę w sam raz na jesienne i zimowe wieczory oraz pożywną zupą z toskańskim rodowodem.
-
16.09, 17:00 - 20:00 | Zdrowe jelita – warsztaty wegańskie | Kasia Gubała
Zgaga, niestrawność, jelito drażliwe, alergie pokarmowe, SIBO to tylko kilka z wielu zagadnień, które poruszymy podczas warsztatów kulinarnych. Porozmawiamy o osi mózgowo-jelitowej, znajdziemy sposoby wsparcia osób z jelitem drażliwym i stworzymy wspólnie naprawdę wyjątkowo dobroczynne menu dla jelit. Wykonamy pudding chia na słodko z pestkami słonecznika i migdałami – danie w sam raz przed długim dniem pracy; domowej roboty pasztetową z kiszonkami na waflach ryżowych – bomba na odporność i energię; bazyliowo-pietruszkowe pesto z bombą żelaza i olejem tłoczonym na zimno ma kaszy jaglanej.
Zajęcia są częścią oferty profilaktycznej.
Warsztaty odbędą się w Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 63a (wejście od podwórka, I piętro).
Jak wziąć udział w warsztatach?
Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Aby się zapisać wystarczy wypełnić link dostępny po kliknięciu tego linku:
W związku z ograniczoną liczbą miejsc na warsztaty i dużym zainteresowaniem jedna osoba może wziąć udział tylko w jednym wybranym przez siebie spotkaniu. Nie ma możliwości zapisania się na większą liczbę zajęć.
Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu.
O prowadzących:
Brzuchotwórcy — Daga i Łukasz, o swoim projekcie w sieci mówią krótko: gotujemy, recenzujemy, podróżujemy – JEMY! Foodies z Wrocławia, których najpierw połączyła miłość do siebie, a potem wspólna zajawka do jedzenia. W ich potrawach nie brakuje masła, soli i nieoczywistych połączeń. Stawiają na sezonowe, lokalne składniki, ale zawsze z autorskim twistem.
Julia Filipowska — studentka architektury wnętrz oraz projektowania komunikacji. Uwielbia jeść, fotografować, tworzyć różne rzeczy zadowalające oko oraz być wśród ludzi. W ramach pracy licencjackiej stworzyła książkę kucharską z przepisami, które jej Babcia kolekcjonowała przez wiele lat w swoich cennych zeszytach. W środku znajduje się ponad 200 przepisów, zapisanych krojem pisma stworzonym na bazie pisma ręcznego babci.
Katarzyna Gubała — ekoosobowość i wege ambasadorka. Promuje zdrowy styl życia w telewizji śniadaniowej, występuje jako kucharz i ekspert w „Pytaniu na śniadanie”. Trenuje gwiazdkowych szefów kuchni, dietetyków i specjalistów z gastronomii. Przeszkoliła ponad 100 restauracji z kuchni wege i diet wykluczeniowych. Jako diet coach doradza szefom kuchni w układaniu roślinnego menu. Uczy zielonej kuchni działkowców, seniorów i dzieci. Autorka bestsellerowych książek, m.in. Wege w kwadrans i Wege energia, a także najnowszych Najlepsze przetwory warzywne i Najlepsze przetwory z owoców. Zakręcona na punkcie zdrowego jedzenia, ekologii, medytacji i uważności. Redaktor naczelna lifestylowego magazynu. Prowadzi bloga www.katarzynagubala.pl
Wojtek Pawełczyk — nie je mięsa od ponad dekady, a roślinne gotowanie to jego wielka pasja. Ciągle próbuje nowe przepisy oraz bierze udział w kursach kulinarnych. Uczestnik poprzednich edycji Pojedzone. Z wykształcenia jest skandynawistą. Kuchnia Skandynawii nie jest jednak szczególnie porywająca czy roślinna, dlatego najchętniej zgłębia kuchnie państw azjatyckich.
Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim” współfinansowany przez Gminę Wrocław (www.wroclaw.pl).