od_nowa

Pracownia ekologiczno-wytwórcza OD NOWA

Sezon letni ruszył pełną parą i nasze osiedle przepełnione jest zielenią, za którą przez pierwsze miesiące roku bardzo tęskniliśmy. Część z Was pewnie myśli, że w czerwcu jest już za późno na prace ogrodnicze i stworzenie zielonej miniprzestrzeni w Waszych podwórkach – wspólnie z zespołem Plastformers chcemy pokazać Wam, że latem też można ożywić przestrzeń wokół nas!

odnowa pracownie ekologiczna ready event

Nasz cel

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach Pracowni ekologiczno-wytwórczej, którą na osiedlu Plac Grunwaldzki organizuje Wrocławska Spółdzielnia Socjalna we współpracy z Fundacją Ładne Historie i Fundacją Plastformers. Naszym celem jest zainspirowanie Was – mieszkanek i mieszkańców Placu Grunwaldzkiego – do tworzenia własnych, zielonych przestrzeni do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu na Waszych podwórkach. Ekologia nie musi być droga, a ogrodnictwo podwórkowo-przyblokowe może być prawdziwą frajdą!

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza online dostępnego pod adresem: https://forms.gle/EEu3KNY9bfMkcgPT7

Pięć letnich weekendów na #Curie63a spędzimy na wspólnym tworzeniu zielonej przestrzeni sąsiedzkiej – w wielopokoleniowym gronie będziemy malować, budować inspekty na podwórkowe rośliny, tworzyć kompostownik w duchu D.I.Y., nauczymy się jak sadzić zewnętrzne rośliny (i dowiemy się, które z gatunków możemy sadzić w czerwcu), stworzymy meble z palet oraz hotel dla owadów-zapylaczy! Udział we wszystkich zajęciach jest darmowy.

Harmonogram zajęć

  • 5-6 czerwca (11:00-17:00) – Rodzinne malowanie!
  • 12-13 czerwca (11:00-17:00) – Jak zbudować inspekt?
  • 19-20 czerwca (11:00-17:00) – Sadzimy rośliny i tworzymy własny kompostownik
  • 3-4 lipca (11:00-17:00) – Ogrodowe meble DIY
  • 10-11 lipca (11:00-17:00) – Zadbajmy o zapylacze – osiedlowy hotel dla owadów

Dla kogo?

Każde z zajęć przygotowaliśmy w formule, która umożliwia uczestnictwo osób w różnym wieku – możecie wpaść do nas z dziećmi (bo i przecież to one tę planetę po nas odziedziczą), może do nas wpaść z rodzicami i babciami/dziadkami (a ci na pewno mają sporo wartościowej wiedzy!), możecie wpaść do nas ze znajomymi (i po prostu spędzić weekend w twórczy i edukacyjny sposób). Zajęcia przygotowali i poprowadzą Bruno Zachariasiewicz oraz Yauheniya Chubarava z Fundacji Plastformers!

O prowadzących

  • Bruno Zachariasiewicz – ukończył Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, studia podyplomowe „Zioła i nutraceutyki” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Permaculture Design Course (PDC) The Permaculture Research Institute of Australia & Permaculture Association. Współtwórca Mikrograntu „Zmień plastiki w dobre nawyki”, inicjator ogródka społecznego „The Działks” oraz akcji „Zbiórka rowerów dla potrzebujących z MOPS”. Założyciel i Prezes Fundacji Plastformers.

  • Yauheniya Chubarava – pochodząca z Białorusi artystka różnych dziedzin – florystyka, fotografia, rzemieślnictwo, grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba. Ukończyła Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie edukuje się na studiach podyplomowych Ekologiczne i Integrowane Ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Współrealizatorka Mikrograntu „Zmień plastiki w dobre nawyki”. Animatorka kultury w trakcie Mikrograntów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2015 r. Autorka wystawy „Kvetki ŭnačy” w 2017 r. Założycielka i członkini Zarządu Fundacji Plastformers, w której to odpowiada również za florystyczną działalność pod marką „FormaLiści”.

  • Fundacja Plastformers – przedsiębiorstwo społeczne zainspirowane oddolnym globalnym ruchem Precious Plastic oraz Permakulturą. Celem fundacji jest ochrona środowiska i zrównoważony rozwój poprzez promocję przyjaznych środowisku zachowań konsumenckich takich jak gospodarka obiegu zamkniętego i zasada 4R (reduse, repair, reuse, recycle tj. redukuj, naprawiaj, używaj wielokrotnie, przetwarzaj) oraz projektowania permakulturowego według jej zasad etycznych – troski o Ziemię oraz Ludzi. Fundacja realizuje te cele m.in. poprzez rozpowszechnianie ekologicznego ogrodnictwa społecznego, z uprawą własnej zdrowej żywności, regeneracji gleb, zbiorach deszczu, poszanowania bioróżnorodności, a w szczególności poprzez integrację lokalnej społeczności, w oparciu o wymianę wiedzy i współpracę. Fundacja aktualnie współtworzy takie projekty pożytku publicznego jak Ołbiński Ogród Otwarty, Edukacyjny ogród z elementami permakultury przy Pałacu w Krzyżowej, The Działks.

    odnowa pracownie ekologiczna ready 01 1

    Chcesz z nami stworzyć osiedle #ODNOWA? Sprawdź, czym się zajmujemy i napisz do nas:


Pracownia realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach prowadzonego przez Wrocławską Spółdzielnię Socjalną projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE 63A”

Logotyp Gminy Wrocław: biały napis "Wrocław" na czarnym tle, obok czarny napis "miasto spotkań" na białym tle

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA