od_nowa

Pracownia Map Osiedla

pracownia map

Lato na osiedlu? Wspólnie z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną i Fundacją Ładne Historie mamy dla Was rozwiązanie!

Zapraszamy na letni cykl warsztatów dla osiedlowych badaczy i badaczek, w którym pod okiem dwóch wieloletnich poszukiwaczek wrocławskich i dolnośląskich lokalnych historii, Aleksandry Błędowskiej i Anki Bieliz oraz zaproszonych przez nie osób, skupimy się na tożsamości osiedla Plac Grunwaldzki.

odnowa pracownia map v4 event

Nasz cel

Ze spotkania na spotkanie będziemy podążać w kierunku stworzenia pierwszej, wspólnej mapy tej przestrzeni, w której wykorzystamy nabyte w trakcie warsztatów umiejętności, ale przede wszystkim zdobyte w procesie poznawania osiedla historie i ciekawostki. Podzielimy się na grupy, w których będziemy pracować nad poszczególnymi elementami mapy, czy też kilku map (tematyką, wsadem merytorycznym, szablonem, grafiką etc.). W drodze do momentu projektowania (zarówno cyfrowego, jak i analogowego), dowiemy się więcej od Anny Lewińskiej o specyfice archiwów społecznych i możliwościach, jakie dają, a także ruszymy w teren osiedla tematycznymi szlakami – zgłębiając przyrodę Placu Grunwaldzkiego pod kierunkiem Małgorzaty Piszczek i szukając ukrytego klucza typograficznego z Maćkiem Czarneckim. Na ostatniej prostej siądziemy do komputerów (żeby od podstaw poznać tajniki grafiki wektorowej niezbędne do stworzenia cyfrowej mapy) lub stołów z nożyczkami (czując kontakt z papierem i ducha prawdziwej kartografii) – i zaczniemy tworzyć!

Na cykl składa się osiem regularnych 3-godzinnych spotkań i 3 godziny konsultacji.

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza online dostępnego pod adresem: bit.ly/GRUNWALDmapyOSIEDLA 

Dla kogo?

Do uczestnictwa zapraszamy osoby 16+ mieszkające na osiedlu Plac Grunwaldzki oraz w jego sąsiedztwie, ale także wszystkich zainteresowanych tą częścią miasta czy pracą z archiwami, mapami i lokalnymi historiami. Nie musisz mieć doświadczenia w projektowaniu graficznym i pamiętać jak przelicza się skalę – przejdziemy tę drogę od samego początku. Zgłaszając się, napisz nam, czy interesuje Cię udział w całym cyklu, czy w pojedynczych spotkaniach (wybierz interesujące Cię elementy programu pracowni).

Harmonogram zajęć

  • 16 czerwca (17:00-20:00) – Osiedlowa tożsamość – jak ją budować, jak ją mapować
  • 23 czerwca (17:00-20:00) – Osiedlowe archiwum – po co i jak budować je z lokalną społecznością
  • 30 czerwca (17:00-20:00) – Mapa na tapecie. Wykorzystanie map archiwalnych i współczesnych w odkrywaniu lokalnej historii i tworzeniu własnej mapy
  • 7 lipca (17:00-20:00) – Nieoczywista historia osiedla Plac Grunwaldzki. Spacer historyczno-sentymentalny
  • 14 lipca (17:00-20:00) – Lokalne wędrówki z kluczem. Część 1: spacer przyrodniczy
  • 17 lipca (10:00-13:00) – Lokalne wędrówki z kluczem. Część 2: spacer typograficzny
  • 21 lipca (17:00-20:00) – Skale, siatki i kierunki. Wprowadzenie do projektowania cyfrowego własnych map
  • 24 lipca (10:00-13:00) – Wycinamy i składamy mapy. Praca z tworzeniem własnej mapy z wykorzystaniem technik analogowych
  • [dodatkowo] Ostatnie kreski. Konsultacje indywidualne w podgrupach [terminy ustalane indywidualnie z chętnymi]

Autorki koncepcji:

Anna Bieliz (Strefa Kultury Wrocław, Wrocławska Fundacja Filmowa) i Aleksandra Błędowska (www.olczycja.com).

Prowadzące_y:

  • Anna Bieliz – animatorka i menadżerka kultury, absolwentka socjologii, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz communication design na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją „społeczną karierę” rozpoczynała w CRZ Krzywy Komin we Wrocławiu, gdzie zajmowała się współtworzeniem programu oraz pozyskiwaniem środków na działalność. Od 2014 roku współtworzy Wrocławską Fundację Filmową, w której odpowiada za kierowanie merytoryką Festiwalu filmów o mieście i architekturze – MIASTOmovie oraz działania kulturalno-społeczne przy innych projektach organizacji. W latach 2015-2016 koordynowała projekty wymiany rezydencyjnej prowadzone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro (Europejska Stolica Kultury 2016), co przyczyniło się do odkrycia Ziemi Kłodzkiej, której mniej i bardziej znane tereny odwiedza w wolnych chwilach do dziś. Od 2017 roku koordynatorka ogólnomiejskiego Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty, którym od 2018 roku kieruje w Strefie Kultury Wrocław. Zaangażowana w liczne lokalne projekty społeczne o charakterze animacyjnym, edukacyjnym, kulturotwórczym. Entuzjastka Wrocławia osiedlowego, którego rubieże eksploruje na swoim czarnym Herculesie, posilając się drożdżówkami z lokalnych cukierni.

  • Aleksandra Błędowska – graficzka, ilustratorka i animatorka warsztatów; absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad 10 lat współpracuje graficznie z dolnośląskimi NGO-sami i instytucjami kultury (obecnie głównie ze Strefą Kultury Wrocław). Swoje doświadczenie w działaniach z lokalnymi społecznościami rozwijała intensywnie w latach 2015-2020 w Sokołowsku. Współtwórczyni Pracowni Multimedialnej w Sokołowsku i Spółdzielni Socjalnej Makerspace Pralnia Sokołowsko, gdzie odpowiadała m.in. za wizualną i merytoryczną część projektów. Prowadzi warsztaty twórcze łączące zagadnienia projektowania graficznego i lokalnej tożsamości. W mapy wszelkiego rodzaju mogłaby się wpatrywać godzinami, a resztę wolnego czasu lubi poświęcać na wrocławskie i dolnośląskie podróże, oglądanie filmów, robienie zdjęć i jedzenie lodów.

  • Anna Lewińska – mgr kulturoznawstwa, filolożka słowiańska, prezeska Fundacji Ważka. Animatorka i badaczka terenowa. Interesuje się mikro historiami związanymi z małymi miasteczkami i wsiami Dolnego Śląska, historiami życia i tożsamością współczesnych Dolnoślązaków. Autorka wielu projektów kulturalnych, społecznych i badawczych. Archiwistka społeczna, twórczyni AS-ów: Dolnośląskie Archiwum Społeczne, Leśnickie Archiwum Społeczne, konsultantka z zakresu tworzenia archiwów społecznych. Współautorka płyt z muzyką tradycyjną, zeszytów ćwiczeń z zakresu edukacji regionalnej, gier i przewodników związanych z lokalnym dziedzictwem. Od 2018 r. pracowniczka Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, gdzie aktywnie działa na rzecz osiedlowej społeczności lokalnej. Prywatnie cyklistka i mama Juliana.

  • Małgorzata Piszczek – przyrodniczka, architektka krajobrazu, edukatorka przyrodnicza. Działa społecznie na rzecz miejskiej przyrody i klimatu. Jest członkinią Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego, nieformalnej grupy, która współpracuje z Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu na rzecz wypracowania właściwych standardów pielęgnacji zieleni w Parku i mieście. Założyła grupę skupiającą miłośników przyrody – Roślinne Spacery Dolny Śląsk na Facebook. Prowadzi przyrodnicze spacery edukacyjne dla mieszkańców Wrocławia w ramach różnych działań: Wrocławskich Spacerów w Zieleni, Mikrograntów Strefy Kultury, współpracy z organizacjami pozarządowymi. Tematem tych wydarzeń jest adaptacja miasta do zmiany klimatu, uroda i wartość miejskiej dżungli. Pomaga ludziom nawiązywać relacje z przyrodą i zachwycać się nią. Walczy o drzewa, mokradła i zieleń naturalną informując i pisząc o nich oraz negocjując na ich rzecz.

  • Maciej Czarnecki – zajmuje się architekturą, która nie przeprasza. Składa się na to głównie szeroko rozumiany modernizm, zwłaszcza w wydaniu powojennym, brutalizm, futuryzm. Na co dzień publikuje na Instagramie (@maciejdusiciel) i Facebooku (@architekturaktoranieprzeprasza), gdzie architektura łączy się z jego pozostałymi zainteresowaniami – podróżami i fotografią. Z wykształcenia jest urbanistą, zawodowo zajmuje się projektowaniem mebli, stoisk targowych i wnętrz. 

Pracownia realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach prowadzonego przez Wrocławską Spółdzielnię Socjalną projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE 63A”

Logotyp Gminy Wrocław: biały napis "Wrocław" na czarnym tle, obok czarny napis "miasto spotkań" na białym tle

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA