od_nowa

Pracownia outdoorowa - grudniowy program

pracownia outdoorowaedukacjadoroślidzieci i młodzieżseniorzywarsztaty

„Pracownia Outdoorowa” (czyli „Pracownia zewnętrzna”) to całoroczny projekt, w ramach którego mapujemy osiedle Plac Grunwaldzki, przyglądamy się estetyce przestrzeni publicznej (tej z czasów historycznych, ale i tej współczesnej!), a także rozmawiamy z mieszkankami i mieszkańcami osiedla, którzy i które ten obszar Wrocławia znają najlepiej. Wszystko po to, by wspólnie odnaleźć osiedlową tożsamość, dowiedzieć się jak najwięcej o historii tego miejsca, a także włączyć lokalną społeczność w rozmowę o tym, jakim osiedlem Grunwald powinien być, by żyło się tutaj lepiej.

W grudniu zapraszamy Was na cykl warsztatów i spotkań, którymi zamykamy tegoroczną Pracownię - sześć zimowych wydarzeń pozwoli nam na kreatywne współdziałanie, poznanie Grunwaldu z zupełnie nowej strony, a przede wszystkim wzajemne inspirowanie się w poszukiwaniu typowych dla tego osiedla symboli (typograficznych, architektonicznych czy też związanych z miejską zielenią i przyrodą).

Pozioma grafika: górna połowa biała, dolna połowa niebieska. Po lewej stronie fragment zdjęcia kamiennej rzeźby przedstawiającej model atomu, w tle widać budynki Muzeum Narodowego oraz Urzędu Wojewódzkiego. Na pierwszym planie widać rozmazane krzewy. Po prawej stronie tekst: pracownia outdoorowa. Spotkania i warsztaty, grudzień 2021

ZAPISY:

Wszystkie spotkania odbywają się w siedzibie CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA - przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a (I piętro).

Udział w każdym z wydarzeń jest darmowy. Na warsztaty 12 i 19 grudnia obowiązują zapisy, natomiast udział w spotkaniach w dniach 14, 16, 21 i 28 grudnia nie wymaga zapisów. 

Aby zapisać się na warsztaty (12 i 19 grudnia) wystarczy wypełnić formularz: https://forms.gle/t4Kf7PvX1dJfuv178

Wzięcie udziału w którymkolwiek z wydarzeń w ramach Pracowni Outdoorowej jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu pracowni: https://bit.ly/REGULAMINoutdoorGRUDZIEŃ

Co dla Was przygotowaliśmy? Sprawdźcie grudniowy harmonogram Pracowni!

  • 12 grudnia, godz. 11:00-14:00 - „Grunwaldzki zin architektoniczny”

Zin to mała forma publikacji, wykonana w duchu DIY (od hasła „Do It Yourself” czyli „Zrób to Sam_a”), przy użyciu małych nakładów finansowych, ale z rezultatami o wysokiej jakości estetycznej! 

W ramach warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą pracować nad zinem, który opowie o architekturze osiedla Plac Grunwaldzki. Podstawą naszej pracy będą materiały archiwalne, historie mieszkańców i mieszkanek, a także zdjęcia, gazety i wszelkie inne cenne zdobycze z domowych archiwów lokalnej społeczności na Grunwaldzie!

Warsztat jest otwarty dla wszystkich, zapraszamy zarówno osoby, które brały udział w tegorocznych wydarzeniach organizowanych przez Plac Grunwaldzki OD NOWA jak i te, które chcą dowiedzieć się więcej o osiedlu Plac Grunwaldzki, są zainteresowane jego historią, a przede wszystkim chcą w kreatywny sposób spędzić niedzielne popołudnie!

Finalny efekt - grunwaldzki zin osiedlowy - ma pokazać nasze doświadczenia związane z obcowaniem z lokalną architekturą. Jak zabudowa zlokalizowana w tej części Wrocławia na nas wpływa? Jakie emocje i historie pojawiają się w naszych głowach gdy docieramy na Plac Grunwaldzki? 

Zastanowimy się nad procesami urbanistycznymi, które kształtowały przestrzeń osiedla w ciągu ostatnich dekad i osobistymi doświadczeniami uczestników i uczestniczek warsztatów i spróbujemy oddać to w formie graficznej. 

Warsztat poprowadzi Ewa Głowacka - projektantką graficzną, absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Oprócz pracy w sektorze IT projektuje dla placówek kultury i niezależnych inicjatyw kulturalnych. Jest entuzjastką działań D.I.Y i zinów, na przestrzeni lat była zaangażowana w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektyw zinowy Moduł Kru, grupa robocza GRAS, kolektyw graficzny sitoCRK i Galeria U) i prowadziła warsztaty graficzne, współpracując m.in. z SKW, Spółdzielnią Socjalną PANATO, Fundacją Ładne Historie i Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze.

  • 19 grudnia, godz. 11:00-14:00 - „W poszukiwaniu zagubionych liter - warsztat typograficzny”

„(…) obiecadło, obiecadło, […] z górą (960–1280) nikt po polsku nie pisał, pierwsze składanie kilku znaków łacińskich naśladowano wzorem Czech w XIV i XV wieku, ale ponieważ szkoła wcale polszczyzny nie uczyła, więc nie zdobyto się na jednolitość i każdy znęcał się po swojemu, nad abecadłem i ortografią. (…)” - w Encyklopedii staropolskiej pisze Aleksander Brückner.

Czas zawojować Grunwald w poszukiwaniu zagubionych liter i złożyć je w wyjątkowe i wielokulturowe obiecadło!

Razem z Natalią Jerzak, wrocławską artystką i projektantką, wyruszymy na wyjątkowy spacer po Grunwaldzie w poszukiwaniu kryjących się za literami i szyldami typograficznych inspiracji i  historii. A po spacerowej części będziemy kolekcjonować litery niczym czekoladki z adwentowego kalendarza, by finalnie ułożyć z nich własne napisy w formie pocztówek lub plakatów. Do wzięcia udziału w warsztatach nie są potrzebne umiejętności plastyczne ani kaligraficzne. Przydadzą się natomiast bystre oko, telefon komórkowy, notes i ołówek.

Warsztat poprowadzi Natalia Jerzak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika, laureatka nagrody MKiDN za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie tytułem „Najlepszy dyplom: grafika 2015”. Inicjatorka prowadzonej przez osoby wychodzące z kryzysu bezdomności pracowni sitodruku „SitoOgrodnicy” – w 2017 roku nagrodzona za ten projekt nagrodą „Pokolenie W”. Wydrukowana razem z SitoOgrodnikami kolekcja tkanin jej autorstwa pt. „Polskie Lato” była we wrześniu 2017 r. prezentowana w Pawilonie Polskim podczas międzynarodowych targów dizajnu „London Design Fair”. Jedna z „30 kreatywnych Wrocławia 2018”.

Na zdjęciu widać kamienną rzeźbę przedstawiająca model atomu, w tle widać budynki Muzeum Narodowego oraz Urzędu Wojewódzkiego. Na pierwszym planie widać rozmazane krzewy.
fot. Marta Sobala

Oprócz kreatywnych warsztatów wokół tematu przestrzeni publicznej osiedla Plac Grunwaldzki przygotowaliśmy dla Was cykl czterech spotkań-wykładów, które pozwolą Wam spojrzeć na Grunwald w zupełnie nowy sposób! 

  • 14 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Agatą Gabiś

O Placu Grunwaldzkim można opowiadać (i słuchać!) godzinami. Nie sposób zrozumieć natury naszego osiedla bez poznania historii jego architektury i przemian, jakich ten rejon Wrocławia doświadczył. Pierwsze z czterech spotkań w ramach grudniowego cyklu będzie właśnie o architekturze i jej roli w kształtowaniu tożsamości wrocławskiego Grunwaldu.

Agata Gabiś – wrocławianka, historyczka sztuki i architektury, adiunkta w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią architektury XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej i jej aspektów artystycznych, politycznych oraz społecznych. 

  • 16 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Piotrem Kmiecikiem

Temat przemian w architekturze Placu Grunwaldzkiego będziemy kontynuować także podczas spotkania z Piotrem Kmiecikiem, który przybliży nam historię Grunwaldu właśnie w kontekście zmian w osiedlowej zabudowie.

Piotr Kmiecik - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, doktor historii architektury i konserwacji zabytków. Współzałożyciel Pracowni B2. Prywatnie mieszkaniec Placu Grunwaldzkiego.

  • 21 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Łukaszem Migniewiczem

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym co na naszym osiedlu miało być lub było, ale zniknęło? Nietuzinkowy Plac Grunwaldzki przepełniony jest wspomnieniami o ulicach i obiektach, których dziś już nie ma. Tożsamość Grunwaldu to także odważne i imponujące koncepcje zabudowy samego placu. Dziś podziwiać je można tylko na archiwalnych rysunkach i w książkowych opracowaniach, ale część z nich przybliży Wam wrocławskich historyk Łukasz Migniewicz.

Łukasz Migniewicz - historyk, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z Wrocławskim Towarzystwem Miłośników Historii. Jest autorem artykułów poświęconych historii wieków średnich, zagadnieniom społecznym i związanym z historią klimatu oraz antysemityzmem przed wiekami. Prowadzi badania nad warunkami pracy i życia robotników wrocławskich fabryk po II wojnie światowej, medalami śląskimi oraz historią klęsk żywiołowych, epidemii i zniszczeń na przestrzeni dziejów, w tym wpływem klimatu na przemiany społeczne i polityczne w przeszłości.

  • 28 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Włodzimierzem Kitą

Zielony Plac Grunwaldzki to zdecydowanie nasze hasło projektowe na 2022 rok! Czas więc przygotować się merytorycznie do przyszłorocznych działań, a pomoże nam w tym wykład Włodzimierza Kity. Jak utrzymać dobrą kondycję zieleni na terenie Grunwaldu? Jak dbać o drzewa - zwłaszcza te starsze i pamiętające poprzednie pokolenia? Jak wyglądała zieleń na naszym osiedlu kilka dekad temu i dlaczego częściowo zniknęła? Jeśli zieleń w przestrzeni publicznej Placu Grunwaldzkiego jest dla Was ważną częścią tożsamości osiedla, to spotkanie jest właśnie dla Was!

Włodzimierz Kita - emerytowany pracownik Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Specjalizuje się w chorobach roślin i nauce o świecie grzybów. Pisze ekspertyzy oceniające stan drzew, doradza firmom pielęgnującym zieleń w miastach i ogrodach przydomowych w zakresie prawidłowości nasadzeń i pielęgnacji. 

Widok na charakterystyczne dla Placu Grunwaldzkiego budynki z zaokrąglonymi oknami - Sedesowce.
fot. Marta Sobala

Chcesz z nami stworzyć osiedle #ODNOWA? Sprawdź, czym się zajmujemy i napisz do nas!


Projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław oraz wsparciu Fundacji Mayday.

Plac Grunwaldzki OD NOWA to Centrum, w ramach którego dwa główne programy - Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim oraz Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży - współfinansowane są ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA