Pracownia outdoorowa - grudniowy program
„Pracownia Outdoorowa” (czyli „Pracownia zewnętrzna”) to całoroczny projekt, w ramach którego mapujemy osiedle Plac Grunwaldzki, przyglądamy się estetyce przestrzeni publicznej (tej z czasów historycznych, ale i tej współczesnej!), a także rozmawiamy z mieszkankami i mieszkańcami osiedla, którzy i które ten obszar Wrocławia znają najlepiej. Wszystko po to, by wspólnie odnaleźć osiedlową tożsamość, dowiedzieć się jak najwięcej o historii tego miejsca, a także włączyć lokalną społeczność w rozmowę o tym, jakim osiedlem Grunwald powinien być, by żyło się tutaj lepiej.
W grudniu zapraszamy Was na cykl warsztatów i spotkań, którymi zamykamy tegoroczną Pracownię - sześć zimowych wydarzeń pozwoli nam na kreatywne współdziałanie, poznanie Grunwaldu z zupełnie nowej strony, a przede wszystkim wzajemne inspirowanie się w poszukiwaniu typowych dla tego osiedla symboli (typograficznych, architektonicznych czy też związanych z miejską zielenią i przyrodą).
ZAPISY:
Wszystkie spotkania odbywają się w siedzibie CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA - przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a (I piętro).
Udział w każdym z wydarzeń jest darmowy. Na warsztaty 12 i 19 grudnia obowiązują zapisy, natomiast udział w spotkaniach w dniach 14, 16, 21 i 28 grudnia nie wymaga zapisów.
Aby zapisać się na warsztaty (12 i 19 grudnia) wystarczy wypełnić formularz: https://forms.gle/t4Kf7PvX1dJfuv178
Wzięcie udziału w którymkolwiek z wydarzeń w ramach Pracowni Outdoorowej jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu pracowni: https://bit.ly/REGULAMINoutdoorGRUDZIEŃ
Co dla Was przygotowaliśmy? Sprawdźcie grudniowy harmonogram Pracowni!
- 12 grudnia, godz. 11:00-14:00 - „Grunwaldzki zin architektoniczny”
Zin to mała forma publikacji, wykonana w duchu DIY (od hasła „Do It Yourself” czyli „Zrób to Sam_a”), przy użyciu małych nakładów finansowych, ale z rezultatami o wysokiej jakości estetycznej!
W ramach warsztatów uczestniczki i uczestnicy będą pracować nad zinem, który opowie o architekturze osiedla Plac Grunwaldzki. Podstawą naszej pracy będą materiały archiwalne, historie mieszkańców i mieszkanek, a także zdjęcia, gazety i wszelkie inne cenne zdobycze z domowych archiwów lokalnej społeczności na Grunwaldzie!
Warsztat jest otwarty dla wszystkich, zapraszamy zarówno osoby, które brały udział w tegorocznych wydarzeniach organizowanych przez Plac Grunwaldzki OD NOWA jak i te, które chcą dowiedzieć się więcej o osiedlu Plac Grunwaldzki, są zainteresowane jego historią, a przede wszystkim chcą w kreatywny sposób spędzić niedzielne popołudnie!
Finalny efekt - grunwaldzki zin osiedlowy - ma pokazać nasze doświadczenia związane z obcowaniem z lokalną architekturą. Jak zabudowa zlokalizowana w tej części Wrocławia na nas wpływa? Jakie emocje i historie pojawiają się w naszych głowach gdy docieramy na Plac Grunwaldzki?
Zastanowimy się nad procesami urbanistycznymi, które kształtowały przestrzeń osiedla w ciągu ostatnich dekad i osobistymi doświadczeniami uczestników i uczestniczek warsztatów i spróbujemy oddać to w formie graficznej.
Warsztat poprowadzi Ewa Głowacka - projektantką graficzną, absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Oprócz pracy w sektorze IT projektuje dla placówek kultury i niezależnych inicjatyw kulturalnych. Jest entuzjastką działań D.I.Y i zinów, na przestrzeni lat była zaangażowana w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektyw zinowy Moduł Kru, grupa robocza GRAS, kolektyw graficzny sitoCRK i Galeria U) i prowadziła warsztaty graficzne, współpracując m.in. z SKW, Spółdzielnią Socjalną PANATO, Fundacją Ładne Historie i Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze.
- 19 grudnia, godz. 11:00-14:00 - „W poszukiwaniu zagubionych liter - warsztat typograficzny”
„(…) obiecadło, obiecadło, […] z górą (960–1280) nikt po polsku nie pisał, pierwsze składanie kilku znaków łacińskich naśladowano wzorem Czech w XIV i XV wieku, ale ponieważ szkoła wcale polszczyzny nie uczyła, więc nie zdobyto się na jednolitość i każdy znęcał się po swojemu, nad abecadłem i ortografią. (…)” - w Encyklopedii staropolskiej pisze Aleksander Brückner.
Czas zawojować Grunwald w poszukiwaniu zagubionych liter i złożyć je w wyjątkowe i wielokulturowe obiecadło!
Razem z Natalią Jerzak, wrocławską artystką i projektantką, wyruszymy na wyjątkowy spacer po Grunwaldzie w poszukiwaniu kryjących się za literami i szyldami typograficznych inspiracji i historii. A po spacerowej części będziemy kolekcjonować litery niczym czekoladki z adwentowego kalendarza, by finalnie ułożyć z nich własne napisy w formie pocztówek lub plakatów. Do wzięcia udziału w warsztatach nie są potrzebne umiejętności plastyczne ani kaligraficzne. Przydadzą się natomiast bystre oko, telefon komórkowy, notes i ołówek.
Warsztat poprowadzi Natalia Jerzak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika, laureatka nagrody MKiDN za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie tytułem „Najlepszy dyplom: grafika 2015”. Inicjatorka prowadzonej przez osoby wychodzące z kryzysu bezdomności pracowni sitodruku „SitoOgrodnicy” – w 2017 roku nagrodzona za ten projekt nagrodą „Pokolenie W”. Wydrukowana razem z SitoOgrodnikami kolekcja tkanin jej autorstwa pt. „Polskie Lato” była we wrześniu 2017 r. prezentowana w Pawilonie Polskim podczas międzynarodowych targów dizajnu „London Design Fair”. Jedna z „30 kreatywnych Wrocławia 2018”.
Oprócz kreatywnych warsztatów wokół tematu przestrzeni publicznej osiedla Plac Grunwaldzki przygotowaliśmy dla Was cykl czterech spotkań-wykładów, które pozwolą Wam spojrzeć na Grunwald w zupełnie nowy sposób!
- 14 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Agatą Gabiś
O Placu Grunwaldzkim można opowiadać (i słuchać!) godzinami. Nie sposób zrozumieć natury naszego osiedla bez poznania historii jego architektury i przemian, jakich ten rejon Wrocławia doświadczył. Pierwsze z czterech spotkań w ramach grudniowego cyklu będzie właśnie o architekturze i jej roli w kształtowaniu tożsamości wrocławskiego Grunwaldu.
Agata Gabiś – wrocławianka, historyczka sztuki i architektury, adiunkta w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią architektury XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej i jej aspektów artystycznych, politycznych oraz społecznych.
- 16 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Piotrem Kmiecikiem
Temat przemian w architekturze Placu Grunwaldzkiego będziemy kontynuować także podczas spotkania z Piotrem Kmiecikiem, który przybliży nam historię Grunwaldu właśnie w kontekście zmian w osiedlowej zabudowie.
Piotr Kmiecik - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, doktor historii architektury i konserwacji zabytków. Współzałożyciel Pracowni B2. Prywatnie mieszkaniec Placu Grunwaldzkiego.
- 21 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Łukaszem Migniewiczem
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym co na naszym osiedlu miało być lub było, ale zniknęło? Nietuzinkowy Plac Grunwaldzki przepełniony jest wspomnieniami o ulicach i obiektach, których dziś już nie ma. Tożsamość Grunwaldu to także odważne i imponujące koncepcje zabudowy samego placu. Dziś podziwiać je można tylko na archiwalnych rysunkach i w książkowych opracowaniach, ale część z nich przybliży Wam wrocławskich historyk Łukasz Migniewicz.
Łukasz Migniewicz - historyk, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z Wrocławskim Towarzystwem Miłośników Historii. Jest autorem artykułów poświęconych historii wieków średnich, zagadnieniom społecznym i związanym z historią klimatu oraz antysemityzmem przed wiekami. Prowadzi badania nad warunkami pracy i życia robotników wrocławskich fabryk po II wojnie światowej, medalami śląskimi oraz historią klęsk żywiołowych, epidemii i zniszczeń na przestrzeni dziejów, w tym wpływem klimatu na przemiany społeczne i polityczne w przeszłości.
- 28 grudnia od 17:30 do 19:30 - spotkanie z Włodzimierzem Kitą
Zielony Plac Grunwaldzki to zdecydowanie nasze hasło projektowe na 2022 rok! Czas więc przygotować się merytorycznie do przyszłorocznych działań, a pomoże nam w tym wykład Włodzimierza Kity. Jak utrzymać dobrą kondycję zieleni na terenie Grunwaldu? Jak dbać o drzewa - zwłaszcza te starsze i pamiętające poprzednie pokolenia? Jak wyglądała zieleń na naszym osiedlu kilka dekad temu i dlaczego częściowo zniknęła? Jeśli zieleń w przestrzeni publicznej Placu Grunwaldzkiego jest dla Was ważną częścią tożsamości osiedla, to spotkanie jest właśnie dla Was!
Włodzimierz Kita - emerytowany pracownik Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Specjalizuje się w chorobach roślin i nauce o świecie grzybów. Pisze ekspertyzy oceniające stan drzew, doradza firmom pielęgnującym zieleń w miastach i ogrodach przydomowych w zakresie prawidłowości nasadzeń i pielęgnacji.
Chcesz z nami stworzyć osiedle #ODNOWA? Sprawdź, czym się zajmujemy i napisz do nas!
- placgrunwaldzki.com
- www.ladnehistorie.pl
- placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl
- instagram: placgrunwaldzkiod_nowa
- facebook: Plac Grunwaldzki OD NOWA
Projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław oraz wsparciu Fundacji Mayday.