od_nowa

Pracownia zewnętrzna: spacery z Anką Bieliz

spacery

Czas na drugą rundę tegorocznej edycji „Pracowni zewnętrznej” - w czerwcu po Grunwaldzie spacerujemy pod przewodnictwem Anki Bieliz, która nie tylko zabierze nas w sentymentalną podróż po Placu Grunwaldzkim, ale opowie nam o najnowszej (i często niedocenianej) architekturze naszego osiedla. Projekt ten realizujemy we współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną i festiwalem Filmów o Mieście i Architekturze – MIASTOmovie.

tlo spacer event
projekt graficzny: Zuza Tokarska

Przed nami dwa wyjątkowe spacery po Grunwaldzie! Tym razem w ramach Pracowni Zewnętrznej łączymy sentymenty i miłość do architektury - także tej nowszej, poszukującej i być może nie do końca przez nas zrozumiałej.

Co, kiedy i gdzie?

  • Każdemu jego osiedle, czyli subiektywnie i sentymentalnie po „Grunwaldzie”

    23 czerwca, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka przy pawilonie spożywczym przy ulicy Piastowskiej

    Czwartkowym popołudniem wybierzemy się na wspólne poznawanie zakamarków osiedla trasą bardzo osobistą dla oprowadzającej, Anki Bieliz. Ale też podatną na modyfikacje ze strony Was – uczestników i uczestniczek spaceru podrzucających w jego trakcie nowe tropy i wskazujących bramy, w które ciekawie byłoby wejść. Prócz wspominków związanych z Placem Grunwaldzkim, zasłyszanych miejskich legend czy wyczytanych ciekawostek, skorzystamy z zapisanych w „Sąsiedzkiej mapie Placu Grunwaldzkiego” (przygotowanej w 2021 roku we współpracy z Fundacją Ładne Historie przez program Sąsiadujemy Strefy Kultury Wrocław) historii i dopiszemy do nich nasze własne kontynuacje. Na spacer zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w spontanicznym tworzeniu wspólnej sentymentalnej trasy!

  • Szkłem, stalą i betonem, czyli o najnowszej architekturze i przestrzeni Placu Grunwaldzkiego

    30 czerwca, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka przy Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego

    Pierwsze dwie dekady lat dwutysięcznych przyniosły osiedlu wiele nowych obiektów, które doprowadziły do dogęszczenia jego przestrzeni. W centrum wielkiej przebudowy głównego węzła komunikacyjnego powstało Rondo Reagana, wypełnione w narożnikach Pasażem Grunwaldzkim i biurowcem Grunwaldzki Center. Na zachodzie osiedla, tuż przy Moście Pokoju w bólach wznosiła się nowa, główna siedziba Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Otaczające ją wolne działki po czasie zajęły dwa biurowce: GreenDay i Green2Day, a także dopełniający Kampusu Uniwersyteckiego nowy budynek Wydziału Biotechnologii. Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy nie pozostawały w tyle, stawiając nowe obiekty akademickie. W tle powstawały deweloperskie plomby wypełniające wiele lat tu istniejące luki w śródmiejskiej zabudowie pierzejowej. W trakcie spaceru odwiedzimy wszystkie te (i nie tylko) lokalizacje, by dokładniej przyjrzeć się przede wszystkim formie i koncepcji tych najnowszych na osiedlu obiektów, tworzących jego najnowszą odsłonę.

Zapisy:

Udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza internetowego: bit.ly/pracowniaZEWNĘTRZNAspaceryCZERWIEC

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu: bit.ly/pracowniaZEWNĘTRZNAregulaminCZERWIEC

mikrogranty skarpetki fot jerzywypych mniejsze
zdjęcie: Jerzy Wypych

O prowadzącej:

Anka Bieliz - animatorka i menadżerka kultury, absolwentka socjologii, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz communication design na Uniwersytecie Wrocławskim. Główna Koordynatorka Programu Mikrogranty Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Dyrektorka Programowa Festiwalu i Mieście i Architekturze MIASTOmovie. Pracę z kulturą w kontekście działań społecznych, lokalnych zaczynała w CRZ Krzywy Komin. Zaliczyła pracę „od do” przy projektach unijnych, by wrócić do kultury w Biurze Festiwalowym Impart ESK Wrocław 2016. Od 2014 roku współtworzy Wrocławską Fundację Filmową (w której odpowiada za program Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze – MIASTOmovie). W latach 2015-2016 koordynowała projekty wymiany rezydencyjnej prowadzone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro (Europejska Stolica Kultury 2016). Od 2017 roku koordynatorka ogólnomiejskiego Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty, którym od 2018 roku kieruje we Wrocławskim Instytucie Kultury (wcześniej Strefie Kultury Wrocław). Zaangażowana w liczne lokalne projekty społeczne o charakterze animacyjnym, edukacyjnym, kulturotwórczym. Zwolenniczka „Wrocławia osiedlowego”, otwarta na wszelką współpracę międzysektorową.


Projekt „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.

Plac Grunwaldzki OD NOWA to Centrum, w ramach którego dwa główne programy - Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim oraz Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży - współfinansowane są ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA