od_nowa

Pracownia zewnętrzna: spacery z Lechem Molińskim i Łukaszem Migniewiczem

pracownia outdoorowaspacery

Odkryjmy razem Grunwald! To już trzecia odsłona tegorocznej edycji „Pracowni zewnętrznej”. Wspólnie z Lechem Molińskim powędrujemy szlakiem historii grunwaldzkiej kinematografii, a Łukasz Migniewicz opowie o przestrzeni miejskiej z perspektywy tego, czego już nie widać. Projekt ten realizujemy we współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną.

Brązowe tło, pośrodku napis: pracownia zewnętrzna: spacery z Lechem Molińskim i Łukaszem Migniewiczem. 8.09, 15.09, 22.09, 29.09. Po lewej stronie kolażowa grafika Sedesowców owiniętych taśma filmową.
projekt graficzny: Zuza Tokarska

Pracownia zewnętrzna to cykl oprowadzań z przewodnikami i przewodniczkami po Placu Grunwaldzkim. Tym razem, spacery poprowadzą dwaj miłośnicy pieszych wędrówek – Lech Moliński i Łukasz Migniewicz. Zwiedzimy od środka sedesowce, poznamy historię grunwaldzkiej kinematografii, poszukamy w przestrzeni miejskiej stylu śląskiego, a także zajrzymy tam, gdzie na pierwszy rzut oka nic nie ma. 

Co, kiedy i gdzie?

Oprowadza Lech Moliński:

  • Hollywood na Manhattanie. Filmowe dzieje najsłynniejszych wrocławskich bloków

    30 września, 17:30-19:30 (piątek) | zbiórka przy Fandomie przy Placu Grunwaldzkim 6

    Zespół mieszkalno-usługowy przy placu Grunwaldzkim według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak dziś postrzegany jest jako jedna z najważniejszych powojennej realizacji architektonicznych Wrocławia. Od samego powstania w latach 70. podobne przekonanie żywili filmowcy. Tutaj kręcono mieszkanie artysty w „Ukrytym w słońcu”, a także mieszkał wysoko postawiony pracownik fabryki w „Rdzy”. Polskie kino pokazywało nasz słynny „Manhattan” z zewnątrz, zaglądało do środka. Popularność budynków i ich otoczenia zdaje się nie przemijać. Skąd ten fenomen? Czy władze wpływały na lokalizację zdjęć w prestiżowym obiekcie?

  • Grunwald na ekranie. X Muza i osiedle plac Grunwaldzki

    15 września, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka przy kościele Zboru Zielonoświątkowego przy ul. Miłej 7/9

    Dzisiejsze osiedle plac Grunwaldzki zalicza się do przykładów najpiękniejszej architektury modernistycznej. Od powstania w 1954 roku Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu przyciągało też uwagę twórców kina. Już pierwszy tytuł produkowany w stolicy Dolnego Śląska, ale poza murami atelier przy Wystawowej 1, korzystał z obszarów na Grunwaldzie. Nie tylko „Pokolenie” Andrzeja Wajdy kręcono na tym terenie. W trakcie spaceru poznamy historię filmów czerpiących z przestrzeni osiedla oraz kin, które przez lata tworzyły kulturalny krajobraz placu Grunwaldzkiego.

Oprowadza Łukasz Migniewicz:

  • Wrocławski Oxford cz. 2. Poszukiwanie stylu śląskiego - patriotyzm lokalny w przestrzeni miejskiej z techniką w tle

    22 września, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka na rogu ul. C.K. Norwida i Janiszewskiego

    Przełom XIX i XX w. to dla Wrocławia moment niebywałego rozwoju. Płynące szerokim strumieniem pieniądze francuskie, reparacje z przegranej wojny Napoleona III oraz wybitni architekci Pluddemann, Poelzig, Ber, Klim, Cabanis przetwarzali przestrzeń miejską, nadając miastu swoisty charakter eksperymentu historyczno – architektonicznego. Tym było poszukiwanie Heimatschutz – czyli stylu lokalnego, śląskiego. Przeniesiemy się w czasie do przełomu wieków, poznając dwóch wybitnych, a mniej znanych architektów: Georga Thüra i Ludwiga Burgemeistera twórców Szkoły Technicznej.

  • Ojcze wołam Cię! Theodor Korner. Plac Grunwaldzki - dwieście lat historii. Zobacz to czego nie widać...

    29 września, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka naprzeciwko Instytutu Matematyki i Informatyki przy F.J. Curie

    Osiedle pod pudrem dwóch wieków skrywa ślady przeszłości nie tylko wrocławskiej, ale i śląskiej, niemieckiej, polskiej, a nawet francuskiej. Zajrzymy tam, gdzie na pierwszy rzut oka nic nie ma. Przez okulary historii przeniesiemy się do 1807 r., śledząc armię brata Napoleona, Hieronima likwidującego ciasne fortyfikacje miasta, brodzić będziemy w dawno zasypanej fosie. Spojrzymy z wież najwyższego kościoła naszego miasta, który poległ podczas walk w Festung Breslau. W końcu zajrzymy nie w Breslau a Wrocław i szalone projekty, które choć niezrealizowane, pozostawiły po sobie ślad sztuki socjalizmu.

Zapisy

Udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza internetowego: https://bit.ly/pracowniaZEWNETRZNAzapisyWRZESIEŃ

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu: https://bit.ly/pracowniaZEWNĘTRZNAregulaminWRZESIEŃ

O prowadzących:

Na zdjęciu młody mężczyzna w okularach, czapce z daszkiem i z ciemnym zarostem. Ma pomarańczową koszulkę. Stoi na tle fototapety przedstawiającej Most Grunwaldzki.
zdjęcie: materiały organizatora

Lech Moliński – animator kultury, organizator wydarzeń, współzałożyciel i prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Koordynuje i programuje projekty filmowe, czasem pisze o kinie. Autor projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe”, współautor (z Jerzym Wypychem) książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”.

migniewicz
zdjęcie: materiały organizatora

Łukasz Migniewicz – historyk, członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego (PTN). Autor artykułów poświęconych historii wieków średnich, zagadnieniom społecznym i związanymi z historią klimatu oraz antysemityzmem przed wiekami; kilkudziesięciu artykułów poświęconych numizmatyce, zamieszczonych na łamach miesięcznika Newsweek Historia. Wśród artykułów znalazły się m.in. te poświęcone numizmatyce, sportowi w starożytności oraz przełomowym wydarzeniom w wiekach średnich (upadek Konstantynopola; postrzeganie świata przez ludzi w wiekach średnich i nowożytnych).


Projekt „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.

Plac Grunwaldzki OD NOWA to Centrum, w ramach którego dwa główne programy - Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim oraz Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży - współfinansowane są ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA