od_nowa

Pracownia ekologiczna [ZAKOŃCZONA]

Sezon letni ruszył pełną parą i nasze osiedle przepełnione jest zielenią, za którą przez pierwsze miesiące roku bardzo tęskniliśmy. Część z Was pewnie myśli, że w czerwcu jest już za późno na prace ogrodnicze i stworzenie zielonej miniprzestrzeni w Waszych podwórkach – wspólnie z zespołem Plastformers chcemy pokazać Wam, że latem też można ożywić przestrzeń wokół nas.

odnowa pracownie ekologiczna ready event

Nasz cel

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach Pracowni ekologiczno-wytwórczej, którą na osiedlu Plac Grunwaldzki organizuje Wrocławska Spółdzielnia Socjalna we współpracy z Fundacją Ładne Historie i Fundacją Plastformers. Naszym celem jest zainspirowanie Was – mieszkanek i mieszkańców Placu Grunwaldzkiego – do tworzenia własnych, zielonych przestrzeni do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu na Waszych podwórkach. Ekologia nie musi być droga, a ogrodnictwo podwórkowo-przyblokowe może być prawdziwą frajdą!

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza online dostępnego pod adresem: https://forms.gle/EEu3KNY9bfMkcgPT7

Pięć letnich weekendów na #Curie63a spędzimy na wspólnym tworzeniu zielonej przestrzeni sąsiedzkiej – w wielopokoleniowym gronie będziemy malować, budować inspekty na podwórkowe rośliny, tworzyć kompostownik w duchu D.I.Y., nauczymy się jak sadzić zewnętrzne rośliny (i dowiemy się, które z gatunków możemy sadzić w czerwcu), stworzymy meble z palet oraz hotel dla owadów-zapylaczy! Udział we wszystkich zajęciach jest darmowy.

Harmonogram zajęć

  • 5-6 czerwca (11:00-17:00) – Rodzinne malowanie!
  • 12-13 czerwca (11:00-17:00) – Jak zbudować inspekt?
  • 19-20 czerwca (11:00-17:00) – Sadzimy rośliny i tworzymy własny kompostownik
  • 3-4 lipca (11:00-17:00) – Ogrodowe meble DIY
  • 10-11 lipca (11:00-17:00) – Zadbajmy o zapylacze – osiedlowy hotel dla owadów

Dla kogo?

Każde z zajęć przygotowaliśmy w formule, która umożliwia uczestnictwo osób w różnym wieku – możecie wpaść do nas z dziećmi (bo i przecież to one tę planetę po nas odziedziczą), może do nas wpaść z rodzicami i babciami/dziadkami (a ci na pewno mają sporo wartościowej wiedzy!), możecie wpaść do nas ze znajomymi (i po prostu spędzić weekend w twórczy i edukacyjny sposób). Zajęcia przygotowali i poprowadzą Bruno Zachariasiewicz oraz Yauheniya Chubarava z Fundacji Plastformers!

O prowadzących

  • Bruno Zachariasiewicz – ukończył Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, studia podyplomowe „Zioła i nutraceutyki” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Permaculture Design Course (PDC) The Permaculture Research Institute of Australia & Permaculture Association. Współtwórca Mikrograntu „Zmień plastiki w dobre nawyki”, inicjator ogródka społecznego „The Działks” oraz akcji „Zbiórka rowerów dla potrzebujących z MOPS”. Założyciel i Prezes Fundacji Plastformers.

  • Yauheniya Chubarava – pochodząca z Białorusi artystka różnych dziedzin – florystyka, fotografia, rzemieślnictwo, grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba. Ukończyła Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie edukuje się na studiach podyplomowych Ekologiczne i Integrowane Ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Współrealizatorka Mikrograntu „Zmień plastiki w dobre nawyki”. Animatorka kultury w trakcie Mikrograntów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2015 r. Autorka wystawy „Kvetki ŭnačy” w 2017 r. Założycielka i członkini Zarządu Fundacji Plastformers, w której to odpowiada również za florystyczną działalność pod marką „FormaLiści”.

  • Fundacja Plastformers – przedsiębiorstwo społeczne zainspirowane oddolnym globalnym ruchem Precious Plastic oraz Permakulturą. Celem fundacji jest ochrona środowiska i zrównoważony rozwój poprzez promocję przyjaznych środowisku zachowań konsumenckich takich jak gospodarka obiegu zamkniętego i zasada 4R (reduse, repair, reuse, recycle tj. redukuj, naprawiaj, używaj wielokrotnie, przetwarzaj) oraz projektowania permakulturowego według jej zasad etycznych – troski o Ziemię oraz Ludzi. Fundacja realizuje te cele m.in. poprzez rozpowszechnianie ekologicznego ogrodnictwa społecznego, z uprawą własnej zdrowej żywności, regeneracji gleb, zbiorach deszczu, poszanowania bioróżnorodności, a w szczególności poprzez integrację lokalnej społeczności, w oparciu o wymianę wiedzy i współpracę. Fundacja aktualnie współtworzy takie projekty pożytku publicznego jak Ołbiński Ogród Otwarty, Edukacyjny ogród z elementami permakultury przy Pałacu w Krzyżowej, The Działks.

    plakat wydarzenia wraz z harmonogramem


Pracownia realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE 63A”

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA