od_nowa

Pracownia liderska [ZAKOŃCZONA]

Zacznij działać w najbliższym otoczeniu!

Lokalni liderzy i lokalne liderki, osoby aktywistyczne i działające na rzecz najbliższego otoczenia – mieszkanek i mieszkańców Waszego osiedla, środowiska i natury w mieście, grup wykluczonych czy narażonych na wykluczenie, a także przestrzeni publicznej – mamy dla Was nowy cykl warsztatów i spotkań!

Młoda kobieta z wiankiem na głowie i megafonem w ręce stoi przed budynkiem naszej siedziby przy ulicy Curie-Skłodowskiej 63a.
fot. Marcin Szczygieł

Pracownia liderska to cykl dla wszystkich osób, które chcą lub planują włączyć się w działania projektowe w swojej lokalnej społeczności. Bez względu na to czy marzy Wam się działanie w obszarze kultury i sztuki, edukacji i animacji, ekologii czy równych praw – każde z tych obszarów wymaga odpowiednich kompetencji i umiejętności, które niełatwo zdobyć. My – w gronie praktyczek i praktyków z różnych pól projektowych – chcemy się z Wami podzielić naszą wiedzą, opowiedzieć o tym, jakie mamy doświadczenia i przekazać Wam umiejętności, które przydadzą się Wam w działaniach projektowych!

Tę pracownię przygotowaliśmy z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją działalność w obszarze projektów społecznych i kulturowych – jeśli potrzebujecie solidnej bazy do rozpoczęcia swoich działań, to ten cykl jest właśnie dla Was!

Zapisy:

Wszystkie spotkania odbywają się w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA - przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a (I piętro).

Udział w zajęciach jest darmowy - wystarczy się zapisać używając internetowego formularza: https://forms.gle/rNhgizgaAZjiRXyZ7

Zgłoszenie chęci udziału przez formularz jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu pracowni: https://bit.ly/pracowniaLIDERSKAregulamin

Harmonogram spotkań:

  • 26 listopada, godz. 16:00 – „Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami” (prowadzi Agnieszka Marcinowska | Strefa Kultury Wrocław)
  • 3 grudnia, godz. 16:00 – „Budżet na start - jak stworzyć plan finansowy swojego projektu” (prowadzi Sylwia Świerczyńska | Fundacja Ładne Historie)
  • 4 grudnia, godz. 11:00 – „Komunikacja bez przemocy w zespole” (prowadzi Agnieszka Kozak | Fundacja Ładne Historie)
  • 10 grudnia, godz. 16:00 – „Partnerstwo lokalne – jak je zbudować i prowadzić?” (prowadzi Agata Bulicz | Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych)
  • 11 grudnia, godz. 12:00 – „Lokalność się opłaca - przedsiębiorcy na osiedlach” (prowadzą Sylwia Słowik i Jacek Sterczewski | Fundacja Dom Pokoju)
  • 17 grudnia, godz. 16:00 – „Wrocławski Budżet Obywatelski bez tajemnic” (prowadzi Joanna Klima | Stowarzyszenie Serce Szczepina)
  • 18 grudnia, godz. 12:00 – „Zielone działania - jak zaplanować projekt w duchu zrównoważonego rozwoju” (prowadzi Krzysztof Bielaszka | Fundacja Ładne Historie)
  • 20 grudnia, godz. 15:00 – „Wypalenie aktywistyczne - jak je rozpoznać i jak mu przeciwdziałać?” (prowadzi Lena Bielska | Fundacja HerStory)
  • 29 grudnia, godz. 13:00 – „Jak diagnozować lokalnie?” (prowadzi Barbara Celebucka | Fundacja Dom Pokoju)

Pod siedzibą przy Curie 63a zebrało się sporo osób. Na ławeczce siedzą dwie kobiety. Jedna z nich zapisuje coś na kartce - to Marta z Fundacji Ładne Historie, przeprowadza wywiad z mieszkanką osiedla.
fot. Jerzy Wypych

Prowadzące i prowadzący:

  • Agnieszka Marcinowska – producentka, koordynatorka na co dzień związana ze Strefą Kultury Wrocław, gdzie zajmuje się współpracą z wolontariuszami i stażystami oraz dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami. Aktywnie udziela się w sieci wrocławskich koordynatorów dostępności z miejskich instytucji kultury, ciągle szuka nowych źródeł wiedzy, inspiruje ją praca z ludźmi oraz podpatrywanie dobrych praktyk. Współpracuje z całą brygadą aktywnych i zaangażowanych w wolontariat ludzi, którzy nakręcają ją do działania. Pierwsze kroki we wdrażaniu dostępności ma już za sobą i chętnie podzieli się wiedzą w zakresie kwestii formalnych, savoir-vivre i wartościowych źródeł wiedzy.
  • Barbara Celebucka – animatorka kultury, koordynatorka projektów. Absolwentka kulturoznawstwa i socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Najchętniej angażuje się w działania przekształcania przestrzeni miejskich, w których fundamentem jest uwzględnianie potrzeb mieszkańców i mieszkanek. Zwolenniczka spojrzenia na projektowanie miast jako dawanie możliwości do budowania relacji - ze sobą nawzajem, z pamięcią, z otoczeniem fizycznym i symbolicznym. Obecnie związana z Fundacją Dom Pokoju, gdzie koordynując projekt Inne Centrum stara się odkryć lokalną i sąsiedzką stronę centrum Wrocławia.
  • Sylwia Świerczyńska – managerka, koordynatorka, pracowniczka kultury, przez wiele lat związana z wrocławską instytucją ODA Firlej. Zaangażowana w projekty kulturalne, społeczne i działania miejskie. Koordynatorka projektów w programach Narodowego Centrum Kultury i MKiDN. Obecnie poszukująca bardziej niezależnej i bliższej społecznościom lokalnym drogi rozwoju, współpracuje z Fundacją Ładne Historie. Ukończyła pedagogikę, studia podyplomowe min.: w zakresie komunikacji, aktualnie kończy studia na kierunku: Zarządzanie projektami społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim.
  • Agnieszka Kozak – psycholożka,, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Na co dzień wspiera psychologicznie rodziców oraz personel Wrocławskiego Zespołu Żłobków. W latach 2017-2018 współtworzyła projekt „Uwolnij Emocje”, prowadząc we wrocławskich szkołach podstawowych całoroczne warsztaty kształtujące inteligencję emocjonalną u dzieci. Ukończyła I stopień szkolenia Porozumienia Bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga, którego założenia wykorzystuje w codziennej pracy.
  • Agata Bulicz – socjolożka, doktorat z nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, absolwentka studiów podyplomowych z Samorządu Terytorialnego i Gospodarki Lokalnej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Szkoły Trenerów Modelu Współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi zorganizowanej przez Collegium Civitas. Od 2013 roku związana z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych. Stała współpracowniczka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Autorka publikacji poświęconych zagadnieniom samorządowym, w tym przede wszystkim współpracy międzysektorowej na poziomie lokalnym. Wspiera podmioty administracji samorządowej w tworzeniu dokumentów strategicznych, prowadzeniu konsultacji społecznych, włączaniu mieszkańców i ich grup w procesy decyzyjne oraz w tworzeniu partnerstw lokalnych. Od 2020 roku menadżerka Centrum na Przedmieściu, miejsca otwartego, które współtworzy razem z mieszkańcami, świetnym zespołem i wrocławskimi NGO’sami. Prywatnie miłośniczka gór i psów rasy bokser.
  • Sylwia Słowik – twórczyni, animatorka. Realizuje działania wspierające lokalne podmioty gospodarcze w ramach projektu Infopunkt Nadodrze. Razem z zespołem Dobrego Widoku upiększa nadodrzańskie witryny, inicjując zmiany w miejskim krajobrazie. Niegdyś mieszkanka Gajowic, gdzie jako 1/2 grupy nieformalnej GIT organizowała spacery osiedlowe i stworzyła zina z mapą tradycyjnych lokali usługowych.
  • Jacek Sterczewski – socjolog i aktywista osiedlowy. Pracuje w Fundacji Dom Pokoju, gdzie zajmuje się Infopunktem Nadodrze Łokietka 5. Autor podkastu “Lokacje - audycja społeczna”, projektów mikrograntowych oraz pomysłodawca “Dnia Trójkąta” na Przedmieściu Oławskim. Miłośnik Solpolu oraz Trzonolinowca.
  • Joanna Klima – na Szczepinie stworzyła mieszkańcom przestrzeń do aktywności. W 2016 roku założyła nieformalną grupę SERCE SZCZEPINA, skupiającą osoby, które oddolnie działają na rzecz Osiedla, aktualnie, od 2019 r. prezeska Stowarzyszenia Serce Szczepina. W tym roku Stowarzyszenie otrzymało tytuł „30 Kreatywnych Wrocławia”. Jako liderka WBO, lubi patrzeć, jak zmienia się jej Szczepin. Autorka projektów: 2016 r. „Serce Szczepina”, 2017 r. „Serce Szczepina dla Juniorów”, 2018 r. „Psi wybieg w Sercu Szczepina” / "Odnówmy mozaikowe kwietniki!", 2019 r. „Serce Szczepina dla każdego”, 2020 r. „Parki kieszonkowe na Szczepinie” / „Górka Szczepińska – reaktywacja!”. Autorka i koordynatorka projektów Mikrogranty jako osoba fizyczna i NGO, realizowanych z myślą o mieszkańcach Szczepina („Serce Szczepina bije dla mieszkańców”. „Szczepińskie Dzieciaki dokarmiają ptaki”, „Fotobiografia Szczepina”, „Kwiaty na blokowisku”, „Szczepin bez maski – gra miejska”, „Szczypta świata na Szczepinie”). Rowerzystka miejska marzy o mieście przyjaznym ludziom, działając w Stowarzyszeniu Akcja Miasto. Radna Osiedla Szczepin kadencji 2017-2021. W aktualnej kadencji Przewodnicząca Zarządu Osiedla. Kocha miasto, spotkania z ludźmi, rower i bloki!
  • Krzysztof Bielaszka – menedżer, producent i promotor kultury, pasjonat budowania i rozwijania potencjału sektora kultury – tworzy m.in. programy szkoleniowe i kompetencyjne, konferencje i seminaria, wspiera działania badawcze i sieciujące. Na stałe związany z Fundacją Ładne Historie. Trener i rzecznik implementacji procesów związanych z ekologizacją przemysłu kultury. Zwolennik współpracy międzysektorowej – uważa, że prawdziwa siła kultury wynika ze współpracy instytucji, sektora pozarządowego i inicjatyw niezależnych. Prywatnie interesuje się ekologią, poezją i sztuką współczesną, aktywizmem i edukacją globalną, wpływem technologii na funkcjonowanie społeczeństwa, a także historią Wrocławia i Dolnego Śląska.
  • Lena Bielska – certyfikowana trenerka WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, Consent i dramy stosowanej I stopnia. Współzałożycielka i prezeska Fundacji HerStory, gdzie zajmuje się edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową. Obecnie w trakcie studiów psychoterapeutycznych Gestalt i uzupełniającego kursu psychologii. Współpracuje na stałe z wrocławskim oddziałem Centrum Praw Kobiet, gdzie prowadzi indywidualne procesy wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy i kryzysów. Kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej. Absolwentka Uwr, UMCS i The DO School w Berlinie. Stypendystka Alfred Landecker Democracy Fellowship, inicjatorka i twórczyni Centrum Wsparcia Aktywistycznego we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywa nie tylko w Polsce, ale głównie dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami i inkubatorami innowacji społecznych. Prywatnie twórczyni eksperymentalnej muzyki electro synth pop, pasjonatka teatru, książek, filmów dokumentalnych, sztuki współczesnej, jazdy na kolażówce.

Pracownia realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE 63A”.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA