od_nowa

Pracownia Outdoorowa [ZAKOŃCZONA]

Jednym z wielu aspektów naszej działalności na Placu Grunwaldzkim jest praca z lokalną tożsamością, aktywizacja mieszkanek i mieszkańców osiedla, a także wspólne odkrywanie grunwaldzkiej przestrzeni publicznej OD NOWA. Odkrywać ją można na wiele sposobów – spacerując i szukając śladów niemieckiej kultury z czasów Breslau, fotografując ciekawe witryny i zakamarki okolicznych podwórek czy słuchając opowieści na temat architektek i architektów zaangażowanych w planowanie zabudowy na tym terenie. Wszystko to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego i komfortu naszych uczestników i uczestniczek – przede wszystkim w otwartej przestrzeni osiedla, w zamkniętych pomieszczeniach w  małych grupach, a także w formule rozmów i spotkań jeden na jeden.

4 młode kobiety siedzą w jasnym pokoju przy stołach ułożonych w podkowę. Przed każdą z nich są materiały plstyczne: nożyczki, kleje i dużo gazet.
fot. Marta Sobala

„Plac Grunwaldzki OD NOWA - pracownia edukacji kulturowej” to projekt z obszaru animacji i edukacji kulturalnej z elementami popularyzacji wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Placu Grunwaldzkiego, w ramach którego do wspólnego działania i tworzenia zaprosiliśmy osoby w różnym wieku, w tym przede wszystkim mieszkańców i mieszkanki osiedla Plac Grunwaldzki we Wrocławiu oraz studentów wrocławskich uczelni. Naszym celem było wzbogacenie oferty kulturalnej Wrocławia o cykl wydarzeń i działań związanych i wynikających z bogatej historii, tożsamości i charakteru wrocławskiego Grunwaldu - osiedla, które do tej pory było w pewien sposób pomijane w życiu kulturalnym naszego miasta, a wiedza na jego temat była wśród mieszkanek i mieszkańców dość ograniczona. W ramach całorocznego projektu zrealizowaliśmy cykl wydarzeń tematycznie związanych z Placem Grunwaldzkim - były to spacery i oprowadzania z przewodnikami, działania animacyjne i kreatywne z mieszkańcami i mieszkankami osiedla, warsztaty kreatywne, a także cykl wykładów na temat grunwaldzkiej architektury. Łącznie zrealizowaliśmy dwadzieścia pięć wydarzeń, w których uczestniczyły zarówno osoby zamieszkałe na terenie Placu Grunwaldzkiego, jak i ludzie spoza osiedla, na którego terenie zrealizowaliśmy działania w tym projekcie.

Kolaż: na pomarańczowym tle fragmenty zdjęć przedstawiające płaczącą kobietę, stary kiosk, makietę fabryki oraz napis "PA".
autorka kolażu do zina: Joanna Grzelczyk

Pracownia Outdoorowa to nie tylko wydarzenia i działania w przestrzeni osiedla - to także wywiady z przedstawicielami i przedstawicielkami lokalnej społeczności oraz działania związane z rozwijaniem zbioru archiwalnych zdjęć z osiedla. Wspólne uczenie się złożonej historii Placu Grunwaldzkiego - zarówno tej uznanej przez pracowników historycznych, jak i tej zapamiętanej przez wychowane lub zamieszkałe na osiedlu osoby - umożliwiło nam lepsze poznanie lokalnego kontekstu, przedyskutowanie z mieszkankami i mieszkańcami Grunwaldu kwestii związanych z osiedlowymi potencjałami i zaniedbaniami, a także zbliżenie się do zdefiniowania lokalnej tożsamości Placu Grunwaldzkiego - czym może ona być, jakie są jej źródła i dlaczego osoby związane z osiedlem dość często podkreślają, że coś takiego jak tożsamość lokalna na tym osiedlu nie istnieje lub nie jest widoczne.

Archiwalne, czarno-białe zdjęcie przedstawia widok na wrocławski Manhattan.
czarno-białe zdjęcie pozyskane przez Fundację Ładne Historie przedstawia widok na wrocławski Manhattan

Gdzie znajdziecie materiały wypracowane w ramach projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA - pracownia edukacji kulturowej”?

Zarówno wywiady, jak i zdigitalizowane przez nas zdjęcia możecie pobrać i wykorzystać do celów niekomercyjnych - zarówno w całości jak i we fragmentach - na podstawie licencji Creative Commons CC BY-NC 4.0. Tekst licencji znajdziecie tutaj: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.pl.

Projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA - pracownia edukacji kulturowej” to także działania adresowane do osób g/Głuchych - podczas jednego z organizowanych w sierpniu 2021 roku spacerów po osiedlu zapewniliśmy tłumaczenie na Polski Język Migowy. 

Pod durzym drzewem stoi Maciej Wlazło - młody mężczyzna w czapce z daszkiem, prowadzi wykład na temat osiedla Grunwald. Przed nim stoją dwie zasłuchane kobiety.
fot. Marcin Szczygieł


Pracownię outdoorową zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” oraz ze wsparciem Fundacji Mayday.

Logotyp Gminy Wrocław: biały napis "Wrocław" na czarnym tle, obok czarny napis "miasto spotkań" na białym tle

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA