Współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną
2024
Od 4 lat pielęgnujemy naszą współpracę z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną. Dzięki naszemu partnerstwu, w tym roku wspólnie zorganizowaliśmy aż 18 bezpłatnych wydarzeń dla lokalnej społeczności oraz, w gronie partnerstwa lokalnego, obchody Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Od celebracji dni Grunwaldu, przez spacery po osiedlu i popularyzację rzemiosła, aż po wytchnienie dla pracowników i pracowniczek socjalnych.
Dobre relacje trzeba pielęgnować. Od początku naszego działania na Grunwaldzie, Wrocławska Spółdzielnia Socjalna jest członkiem partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald” oraz partnerem, z którym regularnie współdziałamy. Czwarty rok z rzędu, wspólnymi siłami tworzymy przestrzeń Plac Grunwaldzki OD NOWA oraz zorganizowaliśmy cykl bezpłatnych wydarzeń dla lokalnej społeczności.
Z myślą o Was i Waszych potrzebach, przygotowaliśmy ofertę aktywności, które urozmaiciły program naszego Centrum. Spotykaliśmy się na miejscu przy Skłodowskiej-Curie 63a podczas organizowanych warsztatach i spotkaniach wzmacniających, a także plenerowo podczas pikników i pieszych wędrówek. Łącznie odbyło 18 wydarzeń w ramach 3 cykli, a także czwarta edycja obchodów Święta Osiedla Plac Grunwaldzki, w których wzięło udział aż 594 osoby. To wszystko dzięki efektywnej współpracy i partnerstwu!
6 spacerowych wędrówek tematycznych po osiedlu Plac Grunwaldzki w ramach cyklu „Pracownia zewnętrzna”
Wiosna, lato i jesień to najlepszy czas na spacerowe odkrywanie osiedla. Tegoroczne oprowadzenia były podzielone na 3 rundy: na szlaku herstorii i queerstorii; szlakiem historii Klinik; szlakiem natury przejmującej miasta. Dzięki pieszym wędrówkom lepiej poznaliśmy dzieje naukowczyń i architektek związanych z Placem Grunwaldzkim, mogliśmy zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne na terenie Uniwersytetu Medycznego, a także wypatrywaliśmy ptaki i drzewa, które tworzą grunwaldzki ekosystem.
- Oprowadza Ewa Pluta: „Nauka jest kobietą”, „Architektki” oraz „Spacer Równościowy” (18.04, 16.05 i 23.05);
- Oprowadza Artur Miściorak: „Spacer po Klinikach” jako wydarzenie towarzyszące projektu „Spółdzielnia Kinowaj Wrocław” (26.06);
- Oprowadza Michał Pieczka: „Natura przejmująca miasta” (3.10);
- Oprowadza Małgorzata Piszczek: „Między Mostami” (10.10).
9 warsztatów kreatywnych dla miłośników_czek rzemiosła w ramach cyklu „Powrót do rzemiosła”
2024 rok stoi pod znakiem rzemiosła, które cieszy się Waszym zainteresowaniem. Zaprosiliśmy do współpracy wrocławskich rzemieślników i rzemieśniczki, którzy podzielili się swoją wiedzą i twórczym doświadczeniem. W tym roku szyliśmy na maszynach krawieckich, wyplataliśmy makramowe kwietniki, lepiliśmy ceramiczne naczynia, a także uczyliśmy się pracy na drutach. Widzimy, że cykl „Powrót do rzemiosła” to spotkania, które nie tylko rozwijają umiejętności i przynoszą mnóstwo radości, ale również łączą pokolenia oraz osoby o różnych potrzebach (w tym osoby o różnym stopniu niepełnosprawności)!
- Warsztaty plecenia kwietników z makramy z Moniką Splotką (13.03);
- Warsztaty plecenia kwietników z makramy z Moniką Splotką (10.04);
- Warsztaty plecenia kwietników z makramy z Moniką Splotką z tłumaczeniem na PJM (10.05);
- Warsztaty krawieckie z Olą Szymczyną (21.05);
- Warsztaty krawieckie z Olą Szymczyną (28.05);
- Warsztaty ceramiczne z Zakwas Studio (4.06);
- Warsztaty ceramiczne z Zakwas Studio (11.06);
- Warsztaty robienia na drutach z Magdą Brumirską-Zielińską z co.zrobisz (25.06);
- Warsztaty robienia na drutach z Magdą Brumirską-Zielińską z co.zrobisz (3.07).
3 warsztaty wzmacniające dla pracowniczek i pracowników terenowych zespołów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu
W gronie partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald” często dyskutujemy na temat rozwiązań, które możemy wdrożyć, aby polepszyć jakość życia na osiedlu. Na jednym ze spotkań, odnotowaliśmy dużą potrzebę wsparcia wytchnieniowego dla osób, które są aktywne zawodowo w obszarach związanych z sektorem edukacji i spraw społecznych. Wspólnie wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować cykl warsztatów wokół tematu wypalenia zawodowego. Cykl zajęć został zaadresowany do kadr zespołów pracy terenowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej aktywnych na terenie Placu Grunwaldzkiego lub wspierających lokalną społeczność naszego osiedla.
- Warsztaty antywypaleniowe dla pracowników socjalnych (4.03; 17.05; 22.05).
Czwarta edycja Święta Osiedla Plac Grunwaldzki
Coroczna celebracja tożsamości Grunwaldu, jego historii i kultury to nasza wspólna tradycja! W tym roku w gronie partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald” zorganizowaliśmy czwartą edycję Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. 18 maja integrowaliśmy się podczas rodzinnego pikniku na terenie łąki na Kampusie Grunwaldzkim. Brzydka pogoda nie przyćmiła atmosfery, a nawet zbliżyła do siebie sąsiadów i sąsiadki. W wydarzenie zaangażowani byli liczni osiedlowi partnerzy, lokalni przedsiębiorcy i restauracje, co zdecydowanie pokazało społeczną siłą, jaką dysponujemy na osiedlu. Dogrywka Święta Osiedla, czyli spotkanie z Olgą Marią Szelc, autorką książki „My. kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie” odbyło się 20 czerwca (czwartek) w filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
Nasza współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną w 2024 roku odbyła się w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.
2023
Kolejny rok partnerskiej współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną za nami. Wspólnie zorganizowaliśmy aż 18 bezpłatnych wydarzeń dla lokalnej społeczności oraz tygodniowe obchody Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Od celebracji dni Grunwaldu, przez spacery po osiedlu i popularyzację rzemiosła, aż po wspólne odkrywanie tajników kuchni wegetariańskiej!
Cenimy sobie dobre relacje. Współpraca z naszymi partnerami z Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej do takich należy. Za nami trzeci rok wspólnych działań na rzecz mieszkańców i mieszkanek osiedla Plac Grunwaldzki oraz innych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Przez dwanaście miesięcy spotykaliśmy się z Wami wielokrotnie - zarówno w plenerze (podczas pikników, spacerów i warsztatów), jak i w Centrum na Skłodowskiej-Curie 63a. Łącznie udało się nam zrealizować aż 18 bezpłatnych wydarzeń, a także trzecią edycję obchodów Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Wydarzenia odbywały się od lutego do września tego roku, wszystkie cieszyły się wielkim powodzeniem i umożliwiły lokalnej społeczności integrację, współdziałanie i spędzenie ze sobą czasu.
6 spacerowych wędrówek z mieszkańcami i mieszkankami Grunwaldu
W marcu, kwietniu i wrześniu spacerowaliśmy po osiedlu. Tym razem naszymi przewodnikami byli mieszkańcy i mieszkanki Grunwaldu, którzy i które przez dwa lata z rzędu uczestniczyli we wcześniejszych spacerach po okolicy Dowiedzieliśmy się o znaczeniu Odry w grunwaldzkim ekosystemie oraz ważnej roli drzew i grzybów w przestrzeni miejskiej, a także poznaliśmy wyjątkowe historie miejsc, budynków, lokali usługowych i ludzi sprzed stu laty jak i z okresu tuż powojennego. Spacery podzielone były na 2 rundy — wiosenną i jesienną:
- Oprowadza Joanna Suchorzewska: „Było sobie życie — wspomnienia z Grunwaldu” i „Kto, gdzie i kiedy — usługi i ważne osobistości na Grunwaldzie” (20.04 i 27.04);
- Oprowadza Krzysztof Zaremba: „Odra i Grunwald - zaskakujący spacer po miejscach, które niby znamy” (11.05);
- Oprowadza Włodzimierz Kita: „Śladem drzew i grzybów na Grunwaldzie” (18.05);
- Oprowadza Piotr Kmiecik: „Między katastrofami” i „Między mostami. O wrocławskiej medycynie, ale nie tylko” (14.09 i 21.09).
8 kulinarnych podróży z miłośnikami_czkami dobrego jedzenia
Nie wyobrażamy sobie naszego Centrum bez najsmaczniejszego cyklu na Grunwaldzie. Podczas dwóch smakowitych semestrów poznaliśmy kuchnię Korei i wschodniej Ukrainy. Na tapet wzięliśmy zdrowe receptury, w tym na bezglutenowe wypieki, niskocukrowe słodycze i lunche w sam raz do szkoły, pracy i na uczelnię. Rozsmakowaliśmy się sezonowych warzywach i owocach — tych korzeniowych, kapustnych i sierpniowych pomidorach. Mniam! Kulinarne warsztatowanie podzieliliśmy na kilka odcinków:
- Warsztaty wegetariańskie „Bez glutenu? Ze smakiem!” z Dominiką Józalą (13.03);
- Warsztaty wegetariańskie „Jej wysokość Surówka!” z Marcinem Dutkowskim (27.03);
- Warsztaty wegetariańskie „Korea na talerzu” z Hanną Sobolewską (12.04);
- Warsztaty wegetariańskie „Do pudełka – roślinny lunchbox” z brzuchotwórcami (26.04);
- Warsztaty wegańskie „Amore pomidore” z brzuchotwórcami (21.08);
- Warsztaty wegetariańskie „Zdrowe słodycze” z Dominiką Józalą (5.09);
- Warsztaty wegetariańskie „Na straganie” z Dominiką Józalą (6.09);
- Warsztaty wegetariańskie „Kuchnia wschodniej Ukrainy” z Allą Latner (13.09).
4 zimowe warsztaty ceramiczne dla seniorów i seniorek
Czwartki z rzemiosłem przechodzą do naszej tradycji! Najlepiej o tym wiedzą grunwaldzcy seniorzy i seniorki, który uczestniczyli w drugiej odsłonie rękodzielniczego cyklu. W tym roku zaprosiliśmy Was do udziału w zajęciach ceramicznych z Zakwas Studio. Uczestnicy i uczestniczki zakończyli kurs z własnoręcznie wykonanym talerzem ozdobionym specjalną metodą sgraffito.
W ramach cyklu odbyły się cztery spotkania:
- I GRUPA — 23 lutego i 2 marca;
- II GRUPA — 9 marca i 16 marca.
Święto Osiedla Plac Grunwaldzki
Koniec maja i początek czerwca oznacza jedno — coroczną celebrację tożsamości Grunwaldu, jego historii i kultury. W tym roku, spacerowaliśmy, słuchaliśmy piosenek wykonanych przez chór „Grunwald”, uczestniczyliśmy w plenerowych warsztatach ceramicznych z Zakwas Studio, braliśmy udział w sąsiedzkim pikniku, a także bawiliśmy się w detektywów za sprawą Miejska Biblioteka Publiczna. W tygodniowych obchodach Dni Grunwaldu wzięło udział ponad 400 osób, mamy się czym chwalić!
Nasza współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną w 2023 roku odbyła się w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.