od_nowa

Współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną

2024

Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy nasze plany na kolejny rok współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną. Przed nami intensywny rok przepełniony spotkaniami, spacerami i warsztatami - wszystko to z myślą o lokalnej społeczności Placu Grunwaldzkiego, osobach zawodowo zajmujących się pracą społeczną i aktywistyczną, a także wszystkim fanom i fankom działań kreatywnych!

Kolejny rok to kolejne 18 wydarzeń w ramach tak lubianych przez Was cykli. Na Grunwald wracają „Pracownia zewnętrzna”, czyli cykl spacerów po osiedlu, „Powrót do rzemiosła”, czyli cykl zajęć związanych z ceramiką, robieniem na drutach i pracą w technice makramy, a także nowy, antywypaleniowy cykl warsztatów dla kadr pracowników i pracowniczek społecznych, osób aktywistycznych i kadr szkół. Podczas całorocznych działań spotykamy się zarówno w siedzibie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a, jak i w plenerze czy zaprzyjaźnionych pracowniach warsztatowych.

Do tych trzech cykli dokładamy także kolejną już edycję „Święta Osiedla Plac Grunwaldzki”, w ramach którego znów spotkamy się na Kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolorowa fotografia przedstawia grupę kobiet w różnym wieku siedzącą przy stołach w jasnym pomieszczeniu. Trwa warsztat.
zdjęcie: Paweł Rychert

6 wydarzeń dla entuzjastek i entuzjastów miejskich spacerów

Spacerowy cykl „Pracownia zewnętrzna” powraca już w kwietniu i maju w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Różnorodności. Osiedlowe spacery odbędą się w dniach 18 i 25 kwietnia oraz 23 maja i będą poświęcone pracowniczkom naukowym, architektkom oraz historii aktywizmu wokół różnorodności i tolerancji we Wrocławiu. Wiosenne spacery przygotowała i poprowadzi dla Was Ewa Pluta.

Jeden z tegorocznych spacerów poświęcimy wyjątkowemu kompleksowi akademickiemu, który w czerwcu będziemy wspólnie odkrywać w ramach naszej współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową i Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Póki co nie zdradzamy dokładnych szczegółów, ale możecie się już domyślać, o który z akademickich kompleksów może nam chodzić. Ogłoszeń spodziewać się możecie późną wiosną.

Wczesną jesienią z kolei powrócimy z dwoma spacerami, które dedykujemy przyrodzie i naturze na osiedlu. Ten cykl ogłosimy późnym latem.

Kolorowa fotografia przedstawia grupę osób spacerujących po osiedlu plac Grunwaldzki. Ostrość zdjęcia uchwycona jest na fragment muralu ozdabiającego starą kamienicę.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

9 wydarzeń dla fanek i fanów rzemiosła, zajęć kreatywnych i nabywania nowych umiejętności.

„Powrót do rzemiosła” to cykl, który wzbudza niezwykłe zainteresowanie wśród mieszkanek i mieszkańców osiedla. Ceramika, krawiectwo, makramy i szeroko definiowane rękodzieło wróciły jako popularne hobby, dzięki czemu każde z nas może uczyć się czegoś nowego.

W ramach tegorocznej edycji cyklu odbędą się 2 zajęcia z makramy, 2 warsztaty ceramiczne, 2 warsztaty z robienia na drutach oraz 3 warsztaty z krawiectwa i szycia w duchu „less waste”.

Kolorowa fotografia przedstawia zbliżenie na ręcznie tkany kolorowy pasek.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

Cykl 3 spotkań warsztatowych poświęconych przeciwdziałaniu wypaleniu w zawodach szczególnie zagrożonych stresem to inicjatywa, którą dedykujemy osobom zajmującym się pracą społeczną, aktywistyczną i edukacyjną. Realizujemy ją we współpracy z Martą Trawińską - doktorką socjologii, badaczką społeczną, facylitatorką, trenerką antydyskryminacyjną, międzykulturową i antywypaleniową, a przede wszystkim mieszkanką osiedla Plac Grunwaldzki.


Cykle realizowane są dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.2023

Kolejny rok partnerskiej współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną za nami. Wspólnie zorganizowaliśmy aż 18 bezpłatnych wydarzeń dla lokalnej społeczności oraz tygodniowe obchody Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Od celebracji dni Grunwaldu, przez spacery po osiedlu i popularyzację rzemiosła, aż po wspólne odkrywanie tajników kuchni wegetariańskiej!

Cenimy sobie dobre relacje. Współpraca z naszymi partnerami z Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej do takich należy. Za nami trzeci rok wspólnych działań na rzecz mieszkańców i mieszkanek osiedla Plac Grunwaldzki oraz innych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Przez dwanaście miesięcy spotykaliśmy się z Wami wielokrotnie - zarówno w plenerze (podczas pikników, spacerów i warsztatów), jak i w Centrum na Skłodowskiej-Curie 63a. Łącznie udało się nam zrealizować aż 18 bezpłatnych wydarzeń, a także trzecią edycję obchodów Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Wydarzenia odbywały się od lutego do września tego roku, wszystkie cieszyły się wielkim powodzeniem i umożliwiły lokalnej społeczności integrację, współdziałanie i spędzenie ze sobą czasu.

Trzy roześmiane osoby - dwie seniorki i kobieta w średnim wieku stoją w parku pod drzewami. Odmierzają długość włóczki do zrobienia paska. Trwają warsztaty rzemiosła.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

6 spacerowych wędrówek z mieszkańcami i mieszkankami Grunwaldu

W marcu, kwietniu i wrześniu spacerowaliśmy po osiedlu. Tym razem naszymi przewodnikami byli mieszkańcy i mieszkanki Grunwaldu, którzy i które przez dwa lata z rzędu uczestniczyli we wcześniejszych spacerach po okolicy Dowiedzieliśmy się o znaczeniu Odry w grunwaldzkim ekosystemie oraz ważnej roli drzew i grzybów w przestrzeni miejskiej, a także poznaliśmy wyjątkowe historie miejsc, budynków, lokali usługowych i ludzi sprzed stu laty jak i z okresu tuż powojennego. Spacery podzielone były na 2 rundy — wiosenną i jesienną:

 • Oprowadza Joanna Suchorzewska: „Było sobie życie — wspomnienia z Grunwaldu” i „Kto, gdzie i kiedy — usługi i ważne osobistości na Grunwaldzie” (20.04 i 27.04);
 • Oprowadza Krzysztof Zaremba: „Odra i Grunwald - zaskakujący spacer po miejscach, które niby znamy” (11.05);
 • Oprowadza Włodzimierz Kita: „Śladem drzew i grzybów na Grunwaldzie” (18.05);
 • Oprowadza Piotr Kmiecik: „Między katastrofami” i „Między mostami. O wrocławskiej medycynie, ale nie tylko” (14.09 i 21.09).

8 kulinarnych podróży z miłośnikami_czkami dobrego jedzenia

Nie wyobrażamy sobie naszego Centrum bez najsmaczniejszego cyklu na Grunwaldzie. Podczas dwóch smakowitych semestrów poznaliśmy kuchnię Korei i wschodniej Ukrainy. Na tapet wzięliśmy zdrowe receptury, w tym na bezglutenowe wypieki, niskocukrowe słodycze i lunche w sam raz do szkoły, pracy i na uczelnię. Rozsmakowaliśmy się sezonowych warzywach i owocach — tych korzeniowych, kapustnych i sierpniowych pomidorach. Mniam! Kulinarne warsztatowanie podzieliliśmy na kilka odcinków:

 • Warsztaty wegetariańskie „Bez glutenu? Ze smakiem!” z Dominiką Józalą (13.03);
 • Warsztaty wegetariańskie „Jej wysokość Surówka!” z Marcinem Dutkowskim (27.03);
 • Warsztaty wegetariańskie „Korea na talerzu” z Hanną Sobolewską (12.04);
 • Warsztaty wegetariańskie „Do pudełka – roślinny lunchbox” z brzuchotwórcami (26.04);
 • Warsztaty wegańskie „Amore pomidore” z brzuchotwórcami (21.08);
 • Warsztaty wegetariańskie „Zdrowe słodycze” z Dominiką Józalą (5.09);
 • Warsztaty wegetariańskie „Na straganie” z Dominiką Józalą (6.09);
 • Warsztaty wegetariańskie „Kuchnia wschodniej Ukrainy” z Allą Latner (13.09).

4 zimowe warsztaty ceramiczne dla seniorów i seniorek

Czwartki z rzemiosłem przechodzą do naszej tradycji! Najlepiej o tym wiedzą grunwaldzcy seniorzy i seniorki, który uczestniczyli w drugiej odsłonie rękodzielniczego cyklu. W tym roku zaprosiliśmy Was do udziału w zajęciach ceramicznych z Zakwas Studio. Uczestnicy i uczestniczki zakończyli kurs z własnoręcznie wykonanym talerzem ozdobionym specjalną metodą sgraffito.

W ramach cyklu odbyły się cztery spotkania:

 • I GRUPA — 23 lutego i 2 marca;
 • II GRUPA — 9 marca i 16 marca.

Grupa osób w różnym wieku siedzi przy długim stole zastawionym jedzeniem. To uczestnicy i uczestniczki warsztatów kulinarnych wspólnie jedzący to, co przygotowali podczas spotkania.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

Święto Osiedla Plac Grunwaldzki

Koniec maja i początek czerwca oznacza jedno — coroczną celebrację tożsamości Grunwaldu, jego historii i kultury. W tym roku, spacerowaliśmy, słuchaliśmy piosenek wykonanych przez chór „Grunwald”, uczestniczyliśmy w plenerowych warsztatach ceramicznych z Zakwas Studio, braliśmy udział w sąsiedzkim pikniku, a także bawiliśmy się w detektywów za sprawą Miejska Biblioteka Publiczna. W tygodniowych obchodach Dni Grunwaldu wzięło udział ponad 400 osób, mamy się czym chwalić!

Więcej o trzeciej edycji Święta Osiedla przeczytacie na stronie: placgrunwaldzki.com/podsumowanie-swieta-osiedla-2023

Na dużej łące porozstawiane namioty oraz leżaki - trwa Święto Osiedla. Na pierwszym planie zdjęcia młoda kobieta razem z mężczyzną w średnim wieku ozdabiają torbę metodą sitodruku, wokół nich zgromadzeni są ludzie obserwujący ten proces.
zdjęcie: Marcin Szczygieł


Nasza współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną w 2023 roku odbyła się w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA