od_nowa

Ruszyło zbieranie wniosków do Planu Ogólnego Wrocławia

polecamy

Od 24 maja do 2 sierpnia 2024 r. mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mogą składać swoje wnioski do nowego Planu Ogólnego miasta. To kluczowy dokument, który określi, jak Wrocław będzie rozwijać się przestrzennie w przyszłości. Potrzeba jego opracowania wynika z ustawy wprowadzonej w zeszłym roku.

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawiająca widok z lotu ptaka na most Grunwaldzki oraz część miasta.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

Co to jest Plan Ogólny?

Plan Ogólny to dokument, który będzie nadrzędny wobec nowych planów miejscowych i decyzji o warunkach zabudowy, obejmując cały obszar gminy z wyjątkiem terenów wojskowych. Po jego uchwaleniu zastąpi obecne Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia z 2018 roku.

Plan Ogólny określi, gdzie w mieście będzie mogła powstać zabudowa, a gdzie będzie zakazana. Określi również nieprzekraczalne parametry inwestycji, co sprawi, że zasady zagospodarowania przestrzennego staną się jednolite na całym terenie Wrocławia.

Wniosek

Wniosek można pobrać ze strony SIP - System Informacji Przestrzennej Wrocławia, zakładka: Wzory dokumentów

Wnioski można składać do 1 sierpnia 2024 r. Można wnioskować o:

  • zabezpieczenie konkretnej funkcji lub wyznaczenie strefy planistycznej;
  • parametry zabudowy dla konkretnych nieruchomości:

    • maksymalna wysokość zabudowy,
    • maksymalna nadziemna intensywność zabudowy (czyli relacja powierzchni całkowitej wszystkich kondygnacji budynku do wielkości działki budowlanej),
    • maksymalny udział powierzchni zabudowy (czyli relacja powierzchni zabudowy w poziomie terenu do wielkości działki budowlanej),
    • minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej (czyli, w uproszczeniu, powierzchnia, na której rośliny mogą swobodnie rosnąć).

To podstawowe ustalenia, które przesądzą o kierunku rozwoju danego obszaru. Poza funkcjami i wskaźnikami, możecie wnioskować także o wprowadzenie w Planie Ogólnym: gminnych standardów dostępności społecznej, obszaru uzupełnienia zabudowy czy obszaru zabudowy śródmiejskiej, których określenie nie jest obowiązkowe ustawowo.

Nie należy wnioskować o kwestie takie jak lokalizacja budynków na działce, zasady ochrony zabytków, czy kwestie realizacyjne typu budowa nowych dróg lub placów zabaw.

Co dalej?

Zbieranie wniosków to pierwszy etap prac nad Planem Ogólnym. Kolejne etapy to prace projektowe, uzgodnienia z innymi organami, a także konsultacje społeczne, które potrwają minimum 28 dni. O ich terminach i formie urząd miejski poinformuje w przyszłości.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości Wrocławia poprzez składanie wniosków do Planu Ogólnego!

Szczegółowe informacje, instrukcje składania wniosków oraz dokumenty do pobrania znajdziecie na stronie: wroclaw.pl/rozmawia/decyduj-co-moze-powstawac-w-twoim-otoczeniu-ruszylo-zbieranie-wnioskow-do-planu-ogolnego-wroclawia

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA