od_nowa

„Sąsiedzkie mapy” powstaną na kolejnych wrocławskich osiedlach

Jak wrocławskie osiedla odbierane są przez ich mieszkańców i mieszkanki? Przekonać się o tym chcemy razem z Urzędem Miejskim Wrocławia, z którym w wakacje kontynuujemy akcję „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli” poszerzając ją o nowe części miasta! Latem mapy tworzone będą również na Placu Grunwaldzkim, Nadodrzu, Księżu i Przedmieściu Świdnickim.

plac grunwaldzki fot fundacja adne historie marta sobala 1
fot. Marta Sobala

„Sąsiedzkie mapy” prezentować mają najciekawsze, najpiękniejsze, ale też najbardziej osobliwe miejsca na ośmiu osiedlach – Brochowie, Kleczkowie, Księżu, Nadodrzu, Placu Grunwaldzkim, Przedmieściu Świdnickim oraz Przedmieściu Oławskim. Nie będą jednak klasycznymi materiałami pomagającymi jedynie zorientować się w przestrzeni. Razem z Wami chcemy stworzyć subiektywne przewodniki, zawierające historie i opowieści z tych rejonów. To właśnie Wy możecie wskazać najważniejsze dla Was punkty! Czy to kierując się sentymentem do miejsca, dobrym lub niezbyt wesołym z nim wspomnieniem, czy też dostrzegając w zupełnie niepozornej przestrzeni potencjał do większych działań.

Opowiedz o swoim osiedlu!

Akcję zbierania wspomnień i historii rozpoczęliśmy dwa miesiące temu. Mieszkańcy i mieszkanki Kleczkowa, Ołbina, Przedmieścia Oławskiego i Brochowa zostali zaproszeni do współtworzenia map i przesyłania przeróżnych opowieści – mniej lub bardziej osobistych, historii z życia wziętych i miejskich legend oraz wspomnień o ludziach, budynkach, roślinach, skwerach czy parkach. W lipcu do akcji zaproszone są również osoby mieszkające na Nadodrzu, Przedmieściu Świdnickim, Placu Grunwaldzkim i Księżu.

Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi historiami z osiedla, związanymi z miejscami, które uważacie za ważne, ciekawe, ładne lub warte poznania. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie zna lokalnych opowieści, więc wspólnie pokażmy te osiedla Waszymi oczami!– zachęcają organizatorzy.

s siedzka mapa plac grunwaldzki grafika

Jak podzielić się historią?

Możecie to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy wejść na stronę strefakultury.pl/sasiedzkie-mapy, zaznaczyć wybrany punkt na mapie danego osiedla oraz opisać (lub dzięki opcji nagrania dźwięku opowiedzieć) jego historię. Opowieści możecie przekazać też „na żywo”. Do kilkunastu partnerów akcji trafiły specjalne mapy i formularze, na których zaznaczyć można wybrane miejsce, a także opisać opowieść z nim związaną. Osiedlowych badaczy z mapami spotkacie również przez całe wakacje w trakcie wydarzeń organizowanych przez Rady Osiedli, Centra Aktywności Lokalnej, lokalne organizacje pozarządowe i instytucje kultury. Dobrą okazją do podzielenia się swoimi historiami będą również weekendowe wydarzenia przy otwartych niedawno Parkach ESK.

Na Wasze historie czekamy aż do końca sierpnia. Efekty akcji poznamy jesienią. Na podstawie zgłoszonych miejsc powstaną gotowe „Sąsiedzkie mapy”, na których pojawią się nie tylko konkretne punkty, ale też wybrane historie. Materiały dostępne będą zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej.

Dlaczego te osiem osiedli?

Pojawienie się na czterech nowych osiedlach związane jest ze współpracą Strefy Kultury Wrocław i Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocław, którzy w ramach przygotowań do ogłoszenia Gminnego Planu Rewitalizacji szykują szereg działań włączających do wspólnego poznawania tzw. obszarów rewitalizacji. Brochów, Kleczków, Księże, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie i Przedmieście Świdnickie zapełnią nie tylko inicjatywy związane z tworzeniem „Sąsiedzkich map”, ale także działania badawcze, dzięki którym zebrane zostaną informacje o potrzebach, szansach i potencjałach na każdym z tych obszarów.

Lokalizacje, w których znajdziecie osiedlowe mapy i formularze do wypisania historii:

 • Brochów | Centrum Aktywności Lokalnej na Brochowie, ul. Koreańska 1a
 • Kleczków | siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Zdrowia Curatus, ul. Kleczkowska 5
 • Księże | Centrum Aktywności Lokalnej na Księżu (ul. Rybnicka 39-41) i Filia nr 46 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Tarnogórska 1)
 • Nadodrze | Hart hostel & art (ul. Rydygiera 29a), Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze (ul. Władysława Łokietka 5), Cafe Rozrusznik (ul. Cybulskiego 15), Macondo (ul. Pomorksa 19) oraz OKAP – Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej (ul. Roosevelta 5A)
 • Ołbin | Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39)
 • Plac Grunwaldzki | siedziba Plac Grunwaldzki ODNOWA (ul. Curie-Skłodowskiej 63a), Pasaż Grunwaldzki (plac Grunwaldzki 22), Filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Reja 1) i kawiarnia W kontakcie (ul. Benedykta Polaka 12/1b)
 • Przedmieście Oławskie | Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (ul. Traugutta 81), Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego) i w PrzedPokój H13 (ul. Hercena 13)
 • Przedmieście Świdnickie | Kawiarnia Sąsiedzka w Firleju (ul. Grabiszyńska 56), Barbara (ul. Świdnicka 8B), Dolnośląskie Centrum Filmowe (ul. Piłsudskiego 64A), Mediateka (pl. Teatralny 5)

Więcej informacji o „Sąsiedzkich mapach” TUTAJ

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku i zaproście do udziału znajomych z osiedla! 

s siedzka mapa fot strefa kultury wroc aw marcin szczygie 1
fot. Strefa Kultury Wrocław - Marcin Szczygieł


Organizatorem akcji jest Strefa Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy oraz Urząd Miejski Wrocławia.

Partnerzy: Centrum Aktywności Lokalnej na Księżu, Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki, Centrum na Przedmieściu, Dolnośląskie Centrum Filmowe, filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, filia nr 46 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Fundacja Ładne Historie – Plac Grunwaldzki ODNOWA, Fundacja Made in Brochów, Hart hostel & art, Kawiarnia Sąsiedzka w Firleju, Łokietka 5 –Infopunkt Nadodrze, Macondo, Mediateka, OKAP – Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej, Pasaż Grunwaldzki, Przed·Pokój H13, Rozrusznik Cafe, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Zdrowia Curatus, Stowarzyszenie Żółty Parasol, W kontakcie

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA