od_nowa

Spółdzielnia Kinowa Wrocław: małe ojczyzny

filmpolecamy

Spółdzielnia Kinowa Wrocław to rozwinięcie filmowego projektu skierowanego do lokalnych społeczności stolicy Dolnego Śląska. Opis brzmi poważnie, choć samo wydarzenie ma w sobie spory potencjał luzu i dobrej zabawy wokół kina.

Kolorowa fotografia: duża grupa osób w różnym wieku siedzi na leżakach pod drzewem i ogląda plenerowy pokaz filmu.
fot. Jerzy Wypych

Wszystko zaczęło się w 2018 roku na Ołbinie, gdzie połączone siły Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy oraz Wrocławskiej Fundacji Filmowej zaczęły organizować projekcje filmowe w sekretnych lokalizacjach osiedla. Celem była integracja młodszych mieszkańców Ołbina oraz odkrywanie ciekawych zakątków najbardziej zaludnionego fragmentu Wrocławia. Te same założenia, tylko w skali trzech osiedli (Nadodrza, Ołbina i Placu Grunwaldzkiego) przyświecały nam w 2022 roku, kiedy miało miejsce przemianowanie wydarzenia w Spółdzielnię Kinową Śródmieście. Przez te wszystkie lata pokazy odbywały się m.in. w kilkunastu prywatnych mieszkaniach, w przestrzeni przekształcanego w mieszkania Browaru Piastowskiego, w Parku Tołpy, w kwiaciarni Rośliny, w SKiBie, w Klubie pod Kolumnami, w Odra Centrum czy na terenie Kampusu Grunwaldzkiego. Wśród prezentowanych filmów znalazły się, chociażby: „Paterson"” i „Kawa i papierosy”; Jima Jarmuscha, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „C'mon, C'mon” Mike'a Millsa, „Twarze, plaże” Agnes Vadry i JR-a czy „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego.

W tym momencie projekt rozpoczął trzeci etap swojego funkcjonowania i obejmuje 5 różnych wrocławskich osiedli, które w ciekawy sposób pracują na rzecz bliskiego otoczenia. Poszerzamy projektowe rozumienie sąsiedztwa, wybierając osiedla rozsiane po całym mieście (Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Szczepin, Tarnogaj), ale takie, w których od lat trwają starania lokalnych animatorów i animatorek o integrację mieszkańców. Naszą obecnością z kinem chcemy dodatkowo wzmocnić te wysiłki, a także pokazać je kinomanom z całego miasta. W następstwie takiej strategii postawiliśmy na temat „Małe Ojczyzny”. Takie ujęcie programu pozwoli zanurzyć się wyjątkowości odwiedzanych osiedli, a także stworzyć mieszkańcom Wrocławia przyjazną przestrzeń do spotkania ze sztuką filmową.

Harmonogram pokazów:

  • 24 kwietnia, Przedmieście Oławskie

    „Jańcio Wodnik”, reż. Jan Jakub Kolski

    + koncert Sitartronic/Pekoslavsky

  • 22 maja, Tarnogaj

    „Sytuacja awaryjna”, reż. Jiri Havelka

    + archiwum kolei na taśmie 16 mm

  • 26 czerwca, Plac Grunwaldzki

    krótkie metraże z Festiwalu Spektrum

    + spacer po Klinikach

  • 28 sierpnia, Szczepin

    „Film balkonowy”, reż. Paweł Łoziński

    + wystawa fotografii szczepińskich balkonów

  • 18 września, Ołbin

    ołbiński spacer filmowy

    + seans niespodzianka

Więcej informacji o pokazach wkrótce.

Kolorowy plakat wydarzenia. U góry duży biały napis: spółdzielnia kinowa Wrocław. małe ojczyzny. Poniżej harmonogram pokazów. Na samym dole belka z logotypami organizatorów i partnerów.
materiały organizatora

Jeżeli jesteś osobą ze szczególną potrzebą i chcesz wziąć udział w wydarzeniu, napisz na adres: wanot@wrocff.com.pl


Partnerem wydarzenia na Osiedlu Plac Grunwaldzki jest Fundacja Ładne Historie wspólnie z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Spółdzielnia Kinowa Wrocław jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA