Święto Osiedla Plac Grunwaldzki OD NOWA
Sąsiadko i sąsiedzie! Zapraszamy na pierwsze Święto Osiedla Plac Grunwaldzki!
Historia
W 1991 roku na terenie dzisiejszego Placu Grunwaldzkiego stanął namiot cyrkowy Goliat, który na stałe wpisał się – obok legendarnego pawilonu z rurkami z kremem z Grunwaldu – we wspomnienia mieszkanek i mieszkańców Wrocławia. Na osiedlu handel towarzyszył nam, odkąd pamiętamy – na poniemieckim szaberplacu, w Goliacie, na targowisku czy dziś w Pasażu Grunwaldzkim. W ramach czerwcowego święta po raz pierwszy zapraszamy Was do odkrycia naszego osiedla OD NOWA i wspólnego spędzania czasu podczas warsztatów, spacerów oraz pikniku sąsiedzkiego, które dla mieszkanek i mieszkańców Placu Grunwaldzkiego organizuje zawiązane pod koniec zeszłego roku lokalne partnerstwo „Nasz Grunwald”. Trzydziestą rocznicę otwarcia namiotu traktujemy jako świetny punkt wyjścia do poznania się OD NOWA i zmapowania lokalnej bazy lokali punktów rzemieślniczo-usługowych, kawiarni i barów, kwiaciarniami i księgarniami, a także instytucji i placówek miejskich. To także doskonała okazja, by wspólnymi siłami podmiotów osiedlowych stworzyć coś dla naszych sąsiadek i sąsiadów, którzy przez pandemię spędzili ostatnie miesiące w domach. Współpracując na rzecz lokalnej społeczności, pragniemy przypomnieć Wam, że wszystko, czego potrzebujecie, znajdziecie tutaj – na osiedlu Plac Grunwaldzki!
Mapę możesz pobrać i samodzielnie wydrukować. Znajdziesz ją pod tym linkiem: http://bit.ly/ŚwiętoOsiedlaMAPA2021
Program wydarzeń w ramach Święta Osiedla
- 28.05.2021, godz. 15:00 – Czy pamiętasz rurki z kremem z Grunwaldu? [AKCJA W WYBRANYCH PUNKTACH OSIEDLA]
Gdzie znajdziesz rurki? Miejsc, które uczestniczą w naszej osiedlowej akcji, poszukaj na mapce, dostępnej w kawiarniach i punktach na Placu Grunwaldzkim!
Święto oficjalnie otwieramy w dniu 28 maja i od godziny 15:00 wspólne świętowanie zaczynamy od słodkiej akcji nawiązującej do historii Placu Grunwaldzkiego (w duchu trzydziestej rocznicy otwarcia namiotu Goliat). W ramach osiedlowej akcji sąsiedzkiej będziemy rozdawać – z zachowaniem wszelkich obowiązujących w danym momencie obostrzeń sanitarnych – współczesne odpowiedniki legendarnych rurek z kremem, które można było zakupić w małym pawilonie na terenie dzisiejszego Pasażu Grunwaldzkiego. Sam kiosk z rurkami stanowi istotny element pamięci na temat historii osiedla – większość z mieszkanek i mieszkańców Wrocławia kojarzy Plac Grunwaldzki właśnie z wszechobecnym zapachem tego specyficznego deseru, postanowiliśmy więc nasz projekt rozpocząć od wspólnej i sensualnej celebracji osiedlowych wspomnień! - 28.05.2021, godz. 16:00 – Warsztaty budowania gniazd dla ptaków z Zakwas Studio [Zakwas Studio, ul. Szczytnicka 40/1B]
Na warsztat obowiązują zapisy poprzez formularz internetowy: http://bit.ly/WARSZTATYzakwasSTUDIOODNOWA
Choć mogłoby się wydawać, że daleko miastom do bycia naturalnym siedliskiem, to dla wielu gatunków zwierząt stanowią one jedyny dom. Zalicza się do nich jaskółka oknówka (Delichon urbicum), której obecność wpływa na harmonię miejskiego ekosystemu, a także podnosi jakość życia ludzi. Niestety w ostatnich latach liczba jaskółek oraz innych ptaków zamieszkujących polskie miasta drastycznie zmalała. Jedną z przyczyn zaniku jaskółek oknówek w miastach jest coraz mniejsza ilość dostępnego dla nich błota, które ptaki te wykorzystują do budowy swoich gniazd. Zespół Zakwas Studio, posiłkując się wiedzą ornitologów, przygotował scenariusz warsztatów do samodzielnego przygotowania jaskółczych gniazd. W trakcie spotkania grupa uczestniczek i uczestników – korzystając ze wsparcia Studia – wykona modele gniazd, które następnie zawieszone na balkonie, pod oknem lub dachem, będą zachęcały jaskółki do ponownego osiedlania się w mieście. - 29.05.2021, godz. 12:00-17:00 – Święto Ulicy i jej patrona Benedykta Polaka [zbiórka pod Fabryką Sensu, ul. Benedykta Polaka 21]
Na spacer i warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularze internetowe:
Spacer: http://bit.ly/BENEDYKTpolakGRAODNOWA
Warsztaty: http://bit.ly/BENEDYKTpolakWARSZTATYODNOWA
Zapraszamy na spacer edukacyjny ulicą Benedykta Polaka. Tego dnia planujemy poprowadzić mieszkańców i gości na naszym osiedlu, trasą wiodącą ulicą, na której w wyznaczonych punktach podzielimy się, historycznymi ciekawostkami na temat tej części osiedla. Podzielimy się wiedzą o jej patronie – pierwszym polskim podróżniku Benedykcie Polaku. Gra uliczna będzie polegała na odwiedzaniu wskazanych na mapie punktów i zebraniu kilku potwierdzających te odwiedziny pieczątek. Gra będzie miała swój słodki finał. Każda z osób, która zdobędzie wszystkie pieczątki, a zatem i wiedzę na temat naszej okolicy, zostanie nagrodzona słodką rurką z kremem – wszak to nasza grunwaldzka specjalność. Tak że warto być z nami tego dnia od godziny 12.00–17.00 i poznać historię naszej wspaniałej ulicy! W ramach wydarzenia planujemy pokaz baniek mydlanych na świeżym powietrzu (okolice Ronda) oraz warsztat plastyczny „Benedykt Polak podróżnik” dla dziesięciorga dzieci w wieku szkolnym po wcześniejszym zapisaniu się.
- 5.06.2021, godz. 14:00 – Dzień otwarty w Odra Centrum [Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B]
Na warsztaty i zajęcia nie obowiązują zapisy.
W ramach dnia otwartego Odra Centrum zapraszamy do zwiedzania unikalnego miejsca spotkań na wodzie, w którym realizowane są projekty edukacyjne dotyczące szerzenia wiedzy na temat Odry, historii, ekologii, ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów. 5 czerwca w Centrum czekają na was warsztaty „Mała Szkutnia”, w ramach których najmłodsi mieszkańcy i mieszkańcy osiedla będą mogli stworzyć własną, ekologiczną łódkę z kory, pokaz zasobów Odrateki – zbioru zdjęć i materiałów archiwalnych na temat historii osiedla Plac Grunwaldzki, a także pokaz baniek mydlanych i latawców z Romanem Szmidtem z Radości Tworzenia.
- 12.06.2021, godz. 14:00 – Rodzinny spacer po Placu Grunwaldzkim [zbiórka pod Filią nr 29. Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Mikołaja Reja 1]
Rejestracja na spacer zakończona - BRAK WOLNYCH MIEJSC
Zapraszamy na rodzinny spacer po Placu Grunwaldzkim, drugim po Starym Mieście, najważniejszym osiedlu Wrocławia. Podczas spaceru poznamy jego historię, ciekawe miejsca, w tym kilka nieistniejących. Dowiemy się, kto zamieszkiwał eleganckie kamienice, które do dziś możemy zobaczyć przy ulicy Marii Curie Skłodowskiej, oraz czym różnią się one od tych, jakie zbudowano na innych osiedlach. Szymon Maraszewski, nasz przewodnik po osiedlu pokaże Państwu, gdzie powstał film „Pokolenie” i wyjaśni, czemu Andrzej Wajda nie mógł go nakręcić w żadnym innym miejscu. Dowiemy się kim był Benedykt Polak, oraz w której kamienicy mieszkanie ma profesor Norman Davies.
- 19.06.2021, godz. 14:00 – Spod tynku patrzy Breslau na Placu Grunwaldzkim – spacer rodzinny [zbiórka przed Pasibusem, ul Łukasiewicza 18]
Rejestracja na spacer zakończona - BRAK WOLNYCH MIEJSC
Zapraszamy spacer śladami historycznego liternictwa – naszym przewodnikiem będzie Maciej Wlazło, autor bloga BEARD OF BRESLAU! Będziemy poruszać się po obszarze Osi Grunwaldzkiej, zaglądając w uliczki, bramy i wspólnie poznając dawną historię Breslau na fasadach dzisiejszego Wrocławia. Będziemy tropić przedwojenne reklamy, szyldy, tabliczki. Wrocław miał wiele wcześniejszych imion, m.in.: Vratislavia – Prezzlaw – Breslau. Ta wielość nazw zbliża go do innych miast w tej części Europy, które można określić jako „palimpsest” – twór złożony z wielu warstw, które przez wieki przenikały się i zachodziły na siebie. Każda generacja, poprzez swoją spuściznę polityczną, kulturalną, intelektualną i religijną, zapisywała kolejny rozdział w bogatych dziejach miasta. Tę ostatnią warstwę – dziedzictwo i ślady poniemieckiej historii – wciąż poznajemy i odczytujemy na nowo, mimo że przez ostatnie dziesięciolecia staraliśmy się ją zakryć i zapomnieć. Dzisiejszy Wrocław zdefiniowany jest wciąż przez to, co wydarzyło się ponad 75 lat temu. Wciąż odczuwamy konsekwencje wielkiego transferu ludności. Niemieckie inskrypcje w przestrzeni publicznej Wrocławia są kolejną warstwą, którą próbujemy rozumieć i odkryć OD NOWA we wrocławskim palimpseście.
- 26.06.2021, godz. 10:00 – Udostępnienie wystawy „Plac Grunwaldzki – powrót do przeszłości” [Pasaż Grunwaldzki, plac Grunwaldzki 22 – parter naprzeciwko głównego wejścia]
Rybackie Fischerau, burżuazyjne Scheitniger Stern, akademicki megakampus – wrocławski pl. Grunwaldzki to jedno z najdynamiczniej zmieniających się miejsc w mieście. We wspomnieniach naszych sąsiadów szczególne miejsce zajmuje zaś namiot cyrkowy „Goliat”, czyli targowisko, które przez lata było miejscem spotkań mieszkańców osiedla. Tradycję handlu kontynuuje Pasaż Grunwaldzki, który jako jedna z niewielu galerii handlowych w Polsce zaprasza do celebrowania historii osiedla, na którym się znajduje. Od 26 czerwca będziecie mogli poznać fascynującą historię Placu Grunwaldzkiego w ramach wystawy, która dostępna będzie na parterze naprzeciwko głównego wejścia w Pasażu Grunwaldzkim.
- 3.07.2021, godz. 14:00 – Spacer dendrologiczny z Robertem Sobolewskim [zbiórka przed Pasibusem, ul Łukasiewicza 18]
Na spacer obowiązują zapisy poprzez formularz internetowy: http://bit.ly/SPACERdendrologicznyODNOWA
Zieleń to nie tylko parki, ale i tzw. zieleń towarzysząca, często niedoceniana, a będąca ważnym wyznacznikiem tożsamości miejsca akompaniującym miejskiej zabudowie, podkreślająca arterie komunikacyjne. Podczas prowadzonego przez Roberta Sobolewskiego spaceru zapoznamy się z dendroflorą Osiedla Plac Grunwaldzki w kontekście ochrony wartości historycznych drzew i aspektów przyrodniczo-środowiskowych wpływających na poprawę jakości życia w miastach. Nie lada gratką spaceru będzie okaz poniemieckiej Fontanezji, unikatu dendrologicznego, który według materiałów archiwalnych rósł również w Parku Południowy, a obecnie można go tylko spotkać na terenie należącym do Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich.
-
3.07.2021, godz. 14:00 – Piknik sąsiedzki OD NOWA! [Skwer Ireny Sendlerowej, ul Łukasiewicza 18]
Na warsztaty i zajęcia nie obowiązują zapisy.
Święto osiedla Plac Grunwaldzki zakończymy sąsiedzkim piknikiem na skwerze im. Ireny Sendlerowej! Sobotnie popołudnie spędzimy wspólnie przy stołach w cieniu drzew, wspominając historię osiedla – w tym na pewno legendarne już targowisko i namiot handlowy Goliat. Na miejscu czekać będą na Was animacje i rodzinne warsztaty z tworzenia latawców i budowania budek dla ptaków, bańki mydlane oraz mistrzowski pokaz toczenia na kole (odwiedzi nas niezwykle utalentowany Leri Papidze). Przez cały czas trwania pikniku na miejscu towarzyszyć nam będzie mobilna księgarnia Tajnych Kompletów, a dla głodnych i spragnionych przygotujemy poczęstunek i zimne napoje. Finałem pikniku będzie występ Michała Zygmunta z Odra Sound Design, który zabierze nas w muzyczną podróż śladami najważniejszej rzeki Wrocławia. Na jego koncert zapraszamy od godziny 18:00.Bezpieczeństwo sanitarne
Tegoroczne święto prezentujemy w formule, której podstawowym założeniem jest zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego mieszkankom i mieszkańcom Placu Grunwaldzkiego. Dlatego też program czerwcowych obchodów przygotowaliśmy głównie w oparciu o działania na świeżym powietrzu i z zachowaniem niezbędnego dystansu, a poszczególne wydarzenia rozłożyliśmy w czasie tak, by nie generować niepotrzebnych tłumów i aby każda z zainteresowanych udziałem osób mogła spędzić z nami czas w sposób kreatywny. Jeśli decydujecie się do nas dołączyć podczas spacerów, pamiętajcie o zaopatrzeniu się w środki bezpieczeństwa sanitarnego, które zawsze warto mieć przy sobie – np. maseczki i podręczny płyn do dezynfekcji.
W przypadku zmiany obowiązujących na przestrzeni czerwca obostrzeń sanitarnych na bardziej restrykcyjne – w tym np. zmniejszenia ilości osób na metr kwadratowy – będziemy reagować i informować Was na bieżąco o ewentualnych zmianach w programie. Pamiętajcie, że jeśli w dniu wydarzenia, na które planowaliście się wybrać macie temperaturę lub czujecie się źle – zostańcie w domu i poinformujcie nas mailowo, że nie weźmiecie udziału (placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl).
Partnerstwo osiedlone „Nasz Grunwald”
Święto osiedla jest pierwszym z działań zawiązanego w grudniu 2020 roku partnerstwa osiedlowego „Nasz Grunwald” – sąsiedzkiej inicjatywy wzmacniania potencjału osiedla Plac Grunwaldzki poprzez realizację projektów i działań angażujących podmioty międzysektorowe – placówki publiczne, organizacje pozarządowe, firmy i lokalne biznesy, przestrzenie dla kultury i edukacji, a także niezależne i w pełni oddolne grupy i kolektywy. Wspólnym celem „Naszego Grunwaldu” jest angażowanie mieszkanek i mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki w życie kulturalne i artystyczne miasta, aktywizacja grup o trudnej sytuacji życiowej, a także współpraca na rzecz podnoszenia świadomości wrocławian i wrocławianek na temat znaczenia osiedla Plac Grunwaldzkiego dla Wrocławia.
W skład zainicjowanego przez Fundację Ładne Historie partnerstwa wchodzą: Fundacja Fabryka Sensu, Fandom, Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 29, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Odra Centrum, Pasaż Grunwaldzki, Rada Osiedla Plac Grunwaldzki, Spółdzielnia Socjalna Zakwas, Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Wrocławska Spółdzielnia Socjalna, Uniwersytet Wrocławski, Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dziecięcy Dom”.
Święto osiedla Plac Grunwaldzki realizowane jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław w ramach realizowanego przez Wrocławską Spółdzielnię Socjalną projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE 63A” oraz realizowanego przez Fundację Ładne Historie projektu „Plac Grunwaldzki OD NOWA – mapowanie najbliższego otoczenia”. Święto osiedla odbywa się dzięki zaangażowaniu i wsparciu Rady Osiedla Plac Grunwaldzki, a także dzięki zaangażowaniu i wsparciu lokalnych cukierni, kawiarni i lokali gastronomicznych.