Warsztaty kreatywne: tworzymy zina!
Już w listopadzie zapraszamy na warsztaty kreatywne, które poprowadzi Ewa Głowacka! W ramach projektu „Plac Grunwaldzki-nieopowiedziana historia” zanurzymy się w świat opowieści graficznych, a także wspomnień o dorastaniu i życiu na Grunwaldzie. W efekcie stworzymy pierwszego osiedlowego zina, którego premiera odbędzie się na początku przyszłego roku!
W centrum zainteresowania naszych spotkań będzie magazyn zinowy, czyli forma niezależnej i często samodzielnej publikacji, która pozwala na swobodne wyrażanie myśli, emocji oraz artystycznych wizji. W trakcie warsztatów zapoznamy się z różnymi sposobami prowadzenia narracji graficznej i podstawami kompozycji. Pojawią się również ćwiczenia pobudzające kreatywność. Porozmawiamy o drugim i trzecim obiegu wydawniczym, a także obejrzymy przykładowe niezależne publikacje różnego typu.
Pracując na archiwalnych materiałach z Grunwaldu oraz opowieściach jego mieszkańców i mieszkanek, zaprojektujemy także pierwszego osiedlowego zina. W trakcie spotkań stworzymy jego makietę, dobierając materiały i medium do indywidualnej historii. Przede wszystkim jednak skupimy się na działaniu: będziemy posługiwać się techniką kolażu, łącząc elementy graficzne ze słowem. Wykorzystamy pocztówki, wycinki prasowe, przepisy kulinarne, mapy, fotografie: wszystko, co pozwoli nam zmaterializować wspomnienia z Grunwaldu. Tematyka jest dowolna, będziemy działać w myśl zasady, że nie ma tematów zbyt błahych, by je opublikować i nie ma złych historii. Na warsztatach zadbamy, by każda opowieść wybrzmiała i odnalazła swoje medium. Przygotowany podczas warsztatów zin zostanie wydrukowany, a jego premiera odbędzie się na początku przyszłego roku!
Warsztaty są otwarte dla wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania! Wspólnie odkryjemy, jak sztuka może stać się narzędziem do opowiadania historii i budowania więzi na naszym osiedlu.
Zachęcamy również do przynoszenia własnych zdjęć, map, wycinków prasowych i pamiątek z dzieciństwa związanych z osiedlem Plac Grunwaldzki. Wykorzystamy je w naszych graficznych opowieściach.
Warsztaty odbędą się:
UWAGA! Warsztat z dnia 16 listopada przeniesiony na 2 grudnia w godz. 17:00-19:00!
- 23 listopada w godzinach 11:00-13:30
- 2 grudnia w godzinach 17:00-19:00
Jak wziąć udział?
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a jedynym warunkiem jest wcześniejsze zapisanie się. Można to zrobić:
- Wypełniając formularz rekrutacyjny, dostępny pod linkiem: https://forms.gle/cV6P5pFUs8YVghp5A
- Telefonicznie (71) 757 15 87 lub (+48) 573815456 - od poniedziałku do piątku od 12:00 do 17:00.
Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu
Dodatkowe potrzeby
Jeśli mają Państwo dodatkowe potrzeby związane z uczestnictwem w warsztatach (np. wsparcie osoby asystenckiej), prosimy o zgłoszenie ich drogą mailową na adres placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmujemy także drogą telefoniczną pod numerami: (71) 757 15 87 oraz (+48) 573 815 456 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00).
Lokalizacja
Warsztaty odbędą się w naszej siedzibie: Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA, mieszczącej się w podwórzu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a (I piętro). Aby do nas dotrzeć, należy wysiąść na przystanku Kliniki i skierować się w stronę Pasibusa, za którym skręca się w podwórze (z przystanku widać mural, który będzie kierunkowskazem).
O prowadzącej
Ewa Głowacka - projektantka graficzna, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Projektuje głównie dla placówek kultury, NGOsów i niezależnych inicjatyw kulturalnych. Jest entuzjastką działań D.I.Y i zinów, na przestrzeni lat angażowała się w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektyw zinowy Moduł Kru, grupa robocza GRAS, kolektyw graficzny sitoCRK, BemmaBar). Brała udział w wielu wystawach, rezydencjach i projektach, krajowych i międzynarodowych. Prowadzi warsztaty graficzne i introligatorskie, współpracując m.in. ze Spółdzielnią Socjalną Panato, Fundacją Ładne Historie i Infopunktem Nadodrze.
#SupportedByEVZ „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki finansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”.