Warsztaty WenDo: samoobrona i asertywność dla kobiet w przestrzeni Plac Grunwaldzki OD NOWA
Drogie sąsiadki! Chcecie nauczyć się podstaw samoobrony, a także wprost stawiać granice i wzmocnić swoją asertywność? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi tak – to w listopadzie zapraszamy wszystkie mieszkanki osiedla Plac Grunwaldzki do udziału w warsztacie WenDo!
Jeśli chcesz:
- mieć większą jasność kiedy przekraczane są Twoje granice i wiedzieć, co robić w takich sytuacjach;
- wprost stawiać granice, mówić o tym czego sobie życzysz, a czego nie;
- swobodniej wyrażać swoje opinie;
- wzmocnić swoją asertywność;
- łatwiej podejmować decyzje;
- uwolnić swój oddech i głos;
- poczuć się pewniej kiedy stajesz w swojej obronie;
- nauczyć się podstaw samoobrony fizycznej;
…weź udział w WenDo!
Czym jest WenDo?
Zajęcia WenDo to warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet. Jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Pomaga przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstydu. Wzmacnia także poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości i sprawczości. Jako metoda samoobrony fizycznej bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. Uczestniczki warsztatów uczą się zachowań asertywnych, rozwiązywania konfliktów bez przemocy oraz reagowania na agresję.
WenDo jest metodą przeznaczoną dla kobiet i dziewcząt i osób socjalizowanych do tych ról, w każdym wieku, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Nie wymaga szczególnych umiejętności, przygotowania sportowego czy wiedzy. W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki.
Kiedy i gdzie?
Całodniowe warsztaty odbędą się w przestrzeni Plac Grunwaldzki OD NOWA przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a w weekend 12 i 13 listopada w godzinach 10:00-16:30. Warsztaty potrwają 12 godzin zegarowych – 2 dni x 6h. Nie ma możliwości uczestniczenia tylko w 1 dniu.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w warsztatach?
Wystarczy wysłać zgłoszenie, wypełniając krótki formularz dostępny pod linkiem: https://forms.gle/ceP8tYyd6JJTxRvg6
Liczba miejsc na zajęcia jest ograniczona. W warsztatach udział wziąć mogą osoby powyżej 18 roku życia.
Szczegółowe informacje:
Warsztat WenDo jest warsztatem dyplomowym osób uczestniczących w drugiej Akademii Treningu WenDo, którą organizuje fundacja Autonomia z Krakowa w ramach projektu „Silne, odważne i solidarne Dziewczyny* się bronią!”. Partnerką projektu jest organizacja z Islandii Slagtog.
O prowadzących:
Zuzanna Dobrzańska – z wykształcenia socjolożka. Zajmuje się tematem wykluczenia społecznego i praw człowieka. Współpracowała z międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi działającymi w tym obszarze, w tym m.in ENRS (European Network Remembrance and Solidarity) czy AVNG (Anti-Violence Network of Georgia). Prowadzi warsztaty rozwojowe i działa w teatrze społecznym, współpracując z różnorodnymi grupami społecznymi. W wolnym czasie podróżuje, śpiewa, praktykuje Ashtangę Yogę, lubi zmieniać perspektywę poszukując różnych źródeł inspiracji.
Joanna Matera – studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2019-2021 asystentka badawcza w Centrum Badań nad Uprzedzeniami na UW. Przez rok zdobywała swoje doświadczenie zawodowe, pracując w Londynie w organizacji Roma Support Group wspierającej społeczność romską. Absolwentka Akademii Praw Człowieka Humanity in Action. Obecnie pracuje w Fundacji Nowej Wspólnoty, która działa na rzecz zmniejszania podziałów w Polsce poprzez organizację dialogów wspólnotowych. Członkini inicjatywy edukacyjnej ROSBOT, współorganizuje międzynarodowe wymiany dla osób aktywistycznych. Lubi lato, słuchać drugiego człowieka, działa na rzecz bardziej inkluzywnego społeczeństwa.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.