od_nowa

Warsztaty wspomnień z Anią Lewińską

warsztaty

Każde miejsce opowiada swoją historię. We wrześniu zapraszamy na warsztaty wspominania i opowiadania o osiedlu Plac Grunwaldzki. W miłej i przyjaznej atmosferze będziemy się nawzajem inspirować i również prowokować do opowiadania swoich własnych subiektywnych wspomnień związanych z Placem Grunwaldzkim. Ta niezwykle ciekawa i ważna część Wrocławia czeka na to, żeby opowiedzieć o niej przez pryzmat opowieści jej mieszkańców i mieszkanek.

Będziemy wspominać, oglądać stare mapy i zdjęcia, spróbujemy swoich sił jako opowiadacze i opowiadaczki historii. Wspólnie zastanowimy się, czy na Placu Grunwaldzkim można znaleźć legendy miejskie, czy są tu miejsca magiczne oraz jak, znany wszystkim Grunwald z uczelniami, akademikami, dawnym placem targowym, wyglądał z perspektywy dziecka w powojennych dekadach XX wieku. Wrześniowe warsztaty organizujemy w kontekście naszych poszukiwań „nieopowiedzianych historii” związanych z Kaiserstrasse (dziś ulicą Plac Grunwaldzki), której zabudowę w czasie oblężenia Breslau wyburzono pod pas lotniska dla niemieckich wojsk. Poprowadzi je dla Was Anna Lewińska. Jeżeli macie pamiątki, zdjęcia, druki ulotne, przedmioty związane z tym miejscem lub inne rzeczy przywołujące wspomnienia, to koniecznie zabierzcie je ze sobą!

sobala
zdjęcie: Marta Sobala

14 i 21 września 2024, w godzinach 11:00-13:00. zapraszamy Was do naszego centrum, gdzie pod okiem Anny Lewińskiej zbierzemy Wasze wspomnienia i mity miejskie związane z osiedlem Plac Grunwaldzki. Do udziału zapraszamy każdą z osób związanych z naszym osiedlem, niezależnie od wieku i umiejętności. Uczestniczyć mogą osoby, które niegdyś tu mieszkały i mają do Grunwaldu sentyment lub osoby, które dopiero od niedawna (lub kilku lat) związały swoje życie z tą częścią Wrocławia. Na miejscu zapewniamy wszystkie materiały i sprzęt niezbędny do pracy.

O prowadzącej:

Anna Lewińska - magistra kulturoznawstwa, filolożka słowiańska, prezeska Fundacji Ważka. Animatorka i badaczka terenowa. Interesuje się mikro historiami związanymi z małymi miasteczkami i wsiami Dolnego Śląska, historiami życia i tożsamością współczesnych dolnoślązaków. Autorka wielu projektów kulturalnych, społecznych i badawczych.  Archiwistka społeczna, twórczyni AS-ów: Dolnośląskie Archiwum Społeczne, Leśnickie Archiwum Społeczne, konsultantka z zakresu tworzenia archiwów społecznych. Współautorka płyt z muzyką tradycyjną, zeszytów ćwiczeń z zakresu edukacji regionalnej, gier i przewodników związanych z lokalnym dziedzictwem. Pracowniczka Centrum Kultury Nowy Pafawag, gdzie aktywnie działa na rzecz osiedlowej społeczności lokalnej. 

62242452 2273834622932409 554732018831720448 n
zdjęcie: Marta Sobala

Jak wziąć udział? Wystarczy się zapisać!

Aby wziąć udział w warsztacie,  wystarczy zapisać się, używając formularza rekrutacyjnego, dostępnego pod linkiem: https://forms.gle/​p3CrjocnkjtB2teb9

Warsztat odbędzie się w naszej siedzibie: Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA mieści się w podwórzu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 63a (I piętro). Aby do nas dotrzeć, należy wysiąść na przystanku Kliniki i skierować się w stronę Pasibusa, za którym skręca się w podwórze (z przystanku widać mural, który będzie kierunkowskazem). 

Jeśli chcą Państwo zgłosić nam dodatkowe potrzeby związane z Państwa uczestnictwem w wydarzeniach (np. tłumaczenie na Polski Język Migowy, wsparcie osoby asystenckiej), prosimy o zgłaszanie ich drogą mailową na adres bartlomiej.kalinowski@ladnehistorie.pl z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmujemy także drogą telefoniczną pod numerami: (71) 757 15 87 oraz (+48) 573 815 456 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00). 

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu dostępnego po kliknięciu w ten link.


#SupportedByEVZ „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki finansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA