od_nowa

WBO 2023 na Placu Grunwaldzkim

Aktywni Obywatele – Fundusz RegionalnyWBOWrocławski Budżet Obywatelski

W poniedziałek 13.02 minął termin składania wniosków w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 - na Placu Grunwaldzkim postanowiliśmy wspierać dwie inicjatywy, które mają już swoje numery: 200 dla projektu osiedlowego „Zielony Plac Grunwaldzki” oraz 204 dla projektu ponadosiedlowego „Po dwóch stronach Odry — zielone tereny na Pasteura i Bartla”. Oba projekty zostały złożone i czekają na pierwsze opinie z Urzędu Miasta.

Plac Grunwaldzki to osiedle pełne terenów o olbrzymim potencjale — nadodrzańskie tereny zielone, olbrzymie podwórza, ruchliwe skrzyżowania, główne osie komunikacyjne w mieście. To tylko niektóre z powszechnie kojarzonych z Grunwaldem elementów przestrzeni publicznej, niestety w części wymagają one szybkiej i zdecydowanej interwencji w infrastrukturę. Któż z nas, mieszkanek i mieszkańców Grunwaldu, nie zna podwórka wymagającego remontu lub chodnika, który potrzebuje odświeżenia? W zespole Fundacji Ładne Historie uważnie słuchamy Waszych opinii i rekomendacji dotyczących obszarów, w których możemy wspólnie wykorzystać potencjał Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego dla naszego ulubionego osiedla.

Terminarz Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego:

  • składanie projektów: 16.01 - 13.02.2023; 
  • pierwszy etap oceny projektów: 13.02 - 31.05.2023;
  • publikacja wyników pierwszej oceny projektów: 01.06.2023;
  • konsultacje projektów: 01.06 - 03.07.2023;
  • drugi etap oceny projektów: 04.07 - 22.08.2023;
  • publikacja wyników drugiej oceny projektów: 23.08.2023;
  • możliwość składania odwołań: 23.08 – 30.08.2023;
  • publikacja listy projektów ocenionych pozytywnie po odwołaniach: niezwłocznie po rozpatrzeniu wszystkich ewentualnych odwołań;
  • publikacja ostatecznej listy projektów pod głosowanie: po upływie czwartego dnia od publikacji listy projektów ocenionych pozytywnie po odwołaniach;
  • głosowanie na projekty WBO 2023: 22.09 - 09.10.2023.

Grupa osób stoi pod rzeźbą atomu w zimowy dzień. Na ziemi widoczny śnieg, a ludzie poubierani są w ciepłe ubrania.
zdjęcie: Marta Sobala

W stronę dostępnego i zrównoważonego osiedla na wrocławskim Śródmieściu

Zainicjowany w listopadzie 2021 roku projekt „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” pozwolił nam odpowiednio przygotować się do tworzenia koncepcji ideowych dla Grunwaldu. Od początku projektu zrealizowaliśmy 27 spotkań dotyczących badania zasobów i potrzeb na osiedlu, poznawania zwyczajów jego użytkowników i użytkowniczek, projektowania i konsultowania rozwiązań dla barier i problemów zidentyfikowanych podczas rozmów i spotkań z lokalną społecznością.

Dzięki zaangażowaniu grupy roboczej oraz współpracy z partnerami projektu, którymi są Stowarzyszenie Architektów Polskich – Oddział Wrocław, menthol architects, Rada Osiedla Plac Grunwaldzki oraz Habitat NOW Studenckie Koło Naukowe, udało się nam stworzyć kompleksową odpowiedź na potrzeby mieszkanek i mieszkańców okolic skrzyżowania ulic Ładnej, Miłej, Grunwaldzkiej, Górnickiego i Benedyktyńskiej. Beneficjentami projektu są okoliczni mieszkańcy (osoby starsze, dorośli z dziećmi, młodzież), jak i szeroka grupa osób studiujących na terenie osiedla oraz osoby z niepełnosprawnością wzroku, które odwiedzają pobliską siedzibę PZN.

Prezentację na temat projektu „Zielony Plac Grunwaldzki” [WBO nr 200] znajdziecie TUTAJ. Zakres zadania zawiera m.in. zainstalowanie stojaków na rowery oraz ławki sąsiedzkiej, nasadzenia drzew i zieleni, krzewów, roślin kwitnących, wyniesienie przejść dla pieszych wraz z instalacją niezbędnych oznaczeń dla osób niewidomych lub słabowidzących (obniżenie krawężników przy przejściach dla pieszych, instalacja pól uwagi oraz pasów prowadzących wzdłuż chodników i przez jezdnię), a także instalację małej architektury oraz pawilonu rekreacyjno-integracyjnego ze zbiornikiem na deszczówkę.

Działania wokół „Pracowni obywatelskiej – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” wspierają także Pasaż Grunwaldzki – galeria handlowa zlokalizowana na terenie naszego osiedla oraz Akademickie Radio LUZ - niekomercyjna rozgłośnia radiowa działająca przy Politechnice Wrocławskiej

Kwadratowa grafika: na zielonym tle duży napis "WBO". Pod spodem wypisane dwa numery projektów i ich nazwy: projekt osiedlowy nr 200 Zielony Plac Grunwaldzki, projekt ponadosiedlowy nr 204 Po dwóch stronach Odry, zielone tereny na Pasteura i Bartla.
projekt graficzny: Marcin Rosiński

Rekreacja i integracja po dwóch stronach Odry — Pasteura i Bartla

Śródmiejskie tereny przy Odrze są rajem dla mieszkańców Wrocławia — oazą zieleni, oderwaniem od zgiełku, odprężeniem dla oka. Wybrzeże, bulwar lub park przy wale to miejsca do regeneracji, integracji i zabawy. Korzystają z nich mieszkańcy i mieszkanki w różnym wieku, studenci i studentki, osoby aktywnie spędzające swój wolny czas — na rowerze, w biegu, na spacerze. Czas zadbać o wybrzeża zlokalizowane pomiędzy Mostem Szczytnickim i Mostem Zwierzynieckim!

Dzięki licznym spotkaniom i rozmowom z mieszkańcami i mieszkankami okolic Pasteura wiemy już czego potrzeba terenom nadbrzeżnym w tej okolicy. Odcinek pomiędzy ul. Plac Grunwaldzki i Marii Skłodowskiej-Curie jest jednym z ostatnich wybrzeży na terenie Śródmieścia, które wymagają szybkiego i sprawnego remontu. Położenie obu lokalizacji – zarówno wyb. Pasteura, jak i skweru koło Mostu Zwierzynieckiego – jest atrakcyjne i ogólnodostępne, jako przestrzeń spacerowo-rekreacyjna służy nie tylko mieszkańcom Śródmieścia czy Wielkiej Wyspy, ale społeczności całego miasta, w tym turystom i turystkom odwiedzającym nasze miasto.

Zakres projektu zakłada m.in. remont ciągu pieszo-rowerowego, wraz z wytyczeniem ścieżki i wymianę nawierzchni, remont schodów prowadzących na wybrzeże od strony ulicy Karola Marcinkowskiego, montaż oświetlenia parkowego z czujnikiem ruchu wzdłuż alejki, renowację balustrady oraz oczywiście liczne nasadzenia drzew, krzewów i kwitnących roślin. Wszystko po to, by jeden z najważniejszych szlaków rowerowo-spacerowych we Wrocławiu odzyskał dawny blask!

Zbliżenie na suche trawy nad brzegiem rzeki.
zdjęcie: Marcin Szczygieł


Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Logotyp programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA