Wkrótce rusza drugi, wakacyjny nabór do Mikrograntów
Jak spędzić wakacje w mieście? Najlepiej aktywnie działając na swoim osiedlu! 1 maja rusza drugi w tym roku nabór do Mikrograntów, w którym zgłosić można propozycje na letnie i wczesnojesienne pomysły na społeczne projekty w całym mieście. Od tego roku obok Fundacji Umbrella program koordynuje Wrocławski Instytut Kultury.
Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym i wzmacniającym więzi.
Propozycje projektów możecie zgłaszać od 1 do 15 maja w jednej z trzech ścieżek:
- dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, czyli wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek: www.instytutkultury.pl/mikrogranty;
- dla organizacji pozarządowych – skierowanej do NGOsów do 5 lat działalności lub takich, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 000 zł brutto: www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo;
- dla nieformalnych grup młodzieżowych, czyli osób między 13 a 21 rokiem życia: www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe
Wybrane projekty otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną. Inicjatywy w tym naborze będą mogły być realizowane do 30 września.
Jakie pomysły możecie zgłaszać?
Do programu przyjmujemy bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, których celem jest wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie lata i jesieni w mieście, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. Mogą to być różnego rodzaju warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności – najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki Waszej najbliższej okolicy, a także umożliwiały im jej poznanie.
Po pierwszym naborze wiemy już, że sytuacja wojny w Ukrainie oraz pojawienia się w naszym mieście tysięcy nowych mieszkańców i mieszkanek, znajduje odzwierciedlenie w Waszych pomysłach. Pamiętajcie, że działania w ramach Mikrograntów mogą być okazją, by spróbować włączyć rodziny uciekające przed wojną w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.
Zainspirujcie się!
Szukacie przykładów działań, które do tej pory udało się zrealizować w ramach Mikrograntów? Koniecznie zapoznajcie się z pomysłami, które już realizowaliśmy w poprzednich majowych naborach lub zajrzyjcie do opisów świeżo wybranych projektów. Już w marcu zgłosiliście do nas sporo wydarzeń plenerowych, więc zapoznanie się z nimi może być dla Was dobrą inspiracją do działań.
Zajrzyjcie na archiwalną stronę, by przejrzeć pomysły realizowane w Mikrograntach od 2014 roku!
Spotkania informacyjne online jak i na żywo
Wszelkie pytania lub wątpliwości, można rozwiać, biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. Spotkania tym razem odbędą się za równo w sieci (na facebookowym profilu Mikrograntów) oraz na żywo.
Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 17:30, Mikrogranty NGO zostaną omówione 27 kwietnia, a kolejnego dnia, 28 kwietnia zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach młodzieżowych. Z kolei 5 maja o 17:30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) zaplanowano otwarte spotkanie o wszystkich trzech ścieżkach. Konsultować można się również indywidualnie – mailowo, telefonicznie i osobiście, w trakcie trwania naboru.
Przydatne dokumenty
Przed zgłoszeniem zapoznajcie się z najważniejszymi dokumentami:
- listą najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi;
- pdf z regulaminem naboru (skan regulaminu z wszystkimi załącznikami jest tutaj);
- spisem kosztów kwalifikowalnych, czyli tym, co możecie wpisać do budżetu;
- listą błędów formalnych, czyli na co musicie szczególnie uważać, żeby Wasz projekt nie odpadł. Dodatkowo zajrzyjcie do reszty załączników do regulaminu, w których znajdziecie:
- wzór wniosku w pdf (wersja edytowalna jest tutaj);
- wzór umowy, którą podpiszemy z wygranymi;
- kryteria oceny komisji;
- wzór zgody pełnoletniego opiekuna_ki, jeśli nie jesteście pełnoletni_e.
Polecamy też manuale, które mogą pomóc w przygotowaniach:
- mapa projektów WBO, z których możecie skorzystać w Waszych inicjatywach;
- lista miejsc przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom, czyli polecanych partnerów do współpracy;
- poradnik ekologiczny, dzięki któremu przygotowanie przyjaznego środowisku projektu powinno być łatwiejsze;
Macie pytania?
Zanim zgłosicie swój pomysł przez formularz warto skonsultować się z zespołem Mikrograntów. Dzięki temu możecie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z błędami formalnymi, doszlifować swoją propozycję i sprawdzić, czy Wasza inicjatywa wpisuje się w ramy programu. Pytajcie, rozmawiajcie i konsultujcie – okazji będzie całkiem sporo! W trakcie naborów – możecie skonsultować Wasze pomysły telefonicznie i mailowo!
- wzór wniosku w wersji edytowalnej – możecie w nim wpisać swój pomysł do konsultacji
Ogólny kontakt: mikrogranty@instytutkultury.pl, +48 71 712 75 72
Kontakt do koordynatorek:
- Anna Bieliz: +48 502 824 410, anna.bieliz@instytutkultury.pl
- Barbara Lisik: +48 502 824 330, barbara.lisik@instytutkultury.pl
- Aleksandra Stachura: +48 501 214 914, aleksandra.stachura@instytutkultury.pl
- Agnieszka Wywrot: + 48 607 111 539, agnieszka.wywrot@instytutkultury.pl
Więcej informacji: wroclaw.pl/mikrogranty