Wsparcie dla migrantów i migrantek z Ukrainy
24 lutego wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy, której obywatele i obywatelki potrzebują pomocy. Przez ostatnie kilka dni otrzymaliśmy od Was sporo pytań na temat tego jak możecie pomóc i które z wrocławskich organizacji pomocowych i instytucji organizują zbiórki na rzecz mieszkanek i mieszkańców Ukrainy. Sprawdźcie, w jaki sposób lokalnie – na osiedlu Plac Grunwaldzki, możecie zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną oraz gdzie znaleźć najważniejsze informacje dotyczące pomocy, jaką Wrocław organizuje dla tych, które i którzy muszą opuścić terytorium Ukrainy.
Pamiętajcie o tym, że najpotrzebniejsze rzeczy to te, które się nie zepsują – sypkie produkty żywnościowe, ciepłe ubrania, koce, pieluchy i produkty dla dzieci, a także powerbanki i ładowarki do telefonów. Zanim zdecydujecie się przekazać wybrane przez siebie rzeczy na konkretną zbiórkę sprawdźcie czy organizacja lub instytucja prowadząca akcję zbiórkową opublikowała listę konkretnych rzeczy, które zbiera (najczęściej takie informacje można znaleźć na profilu na Facebooku lub stronie internetowej danego podmiotu).
ZBIÓRKI:
-
W Pasażu Grunwaldzkim zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy, które zostaną przekazane organizacjom działającym na rzecz pomocy Ukrainie.
Strefa zbiórki – poziom 0 obok punktu informacji, który znajduje się obok głównego wejścia.
Adres: Plac Grunwaldzki 22 (50-363, Wrocław).
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 9:00-21:00, niedziela handlowa: 10:00-20:00.
-
Szkoła Podstawowa nr 12 we Wrocławiu
Szkoła organizuje zbiórkę darów rzeczowych, a od 7 marca w godzinach 14:00 - 16:00 zaprasza do świetlicy szkolnej dzieci z Ukrainy, które przyjechały w ostatnich dniach do Wrocławia. Na miejscu obecny będzie wychowawcą mówiący w języku ukraińskim. Zgłoszenia prosimy kierować je na adres: emilialorek@tlen.pl
Adres: Janiszewskiego 14 (50-372, Wrocław)
-
Szkoła Podstawowa nr 84 we Wrocławiu im. Ruchu Obrońców Pokoju
W szkole – oprócz prowadzenia zbiórki – utworzono świetlicę dla ukraińskich dzieci i młodzieży. W miejscu tym zapewnioną mają opiekę psychologa oraz osoby znającej język ukraiński. Swoją pomoc w adaptacji deklarują też sami uczniowie.
W SP 84 trwa także zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy. Wszystkie dary można zostawiać w szkolnym holu w wyznaczonym do tego miejscu.
Do biblioteki szkolnej natomiast można przynosić książki w języku ukraińskim i rosyjskim, które pomogą w adaptacji uczennicom i uczniom, przybywającym zza wschodnich granic.
Adres: Łukasza Górnickiego 20 (50-337, Wrocław).
-
Biuro Odpowiedzialności Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego
Uniwersytet Wrocławski w ramach działań Biura ds. Odpowiedzialności Społecznej uruchomił punkt zbiórkowy na terenie Kampusu Grunwaldzkiego. Obecne potrzebne są przede wszystkim koce, śpiwory, ręczniki i pieluchy.
Punkt zbiórki mieści się w siedzibie Biura, tj. szklanym pawilonie przy ulicy ul. Szczytnickiej 27a (50-382, Wrocław).
Biuro czynne jest codziennie od 8:00 do 21:00.
Akademicki most UA
Uniwersytet Wrocławski uruchomił także formularz pomocowy dla studentek i studentów z Ukrainy. Jeśli musisz szybko otrzymać od uczelni zaświadczenie o studiowaniu, potrzebujesz pomocy psychologicznej, nie możesz wyjechać z kraju i martwisz się, co będzie z Twoim studiami, potrzebujesz załatwić szybko jakieś formalności na naszej uczelni – skontaktuj się z uczelnią poprzez formularz dostępny pod linkiem: https://bit.ly/3spFixV
Bezpłatne zajęcia dla dzieci z Ukrainy w ODRA Centrum
Codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-14:00 zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 6-19 lat do Odra Centrum (Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław. Tuż obok Mostu Grunwaldzkiego). Tutaj spokojnie spędzą czas otoczone troską i uśmiechem. Zajęcia są bezpłatne i przeznaczone są dla dzieci, które właśnie przyjeżdżają z Ukrainy.
ZAPISY: Telefonicznie - tel. 506 563 259 (pon.-pt., w godz. 9:00-17:00) lub mailowo: klaudia.dudek@onwater.pl Więcej informacji: odracentrum.org
Zbiór najważniejszych informacji:
Od kilku dni nasi sąsiedzi i sąsiadki z Ukrainy potrzebują pomocy. Tak jak tysiące Polek i Polaków, również Wrocław solidaryzuje się z Ukrainą, prowadząc i wspierając szereg działań pomocowych. Aby nasza wspólna pomoc była jak najefektywniejsza, Gmina Wrocław zebrała informacje o wszystkich zbiórkach, usługach i możliwościach pomocy w jednym miejscu. Służył do tego będzie serwis na oficjalnej stronie Wrocławia: www.wroclaw.pl/pomagamy i www.facebook.com/PomagaMyWroclaw.
W tym celu powstały trzy bazy, do których można dołączyć przez elektroniczne formularze.
- Baza gastronomiczna dla restauracji, pubów, kawiarni i innych podmiotów gastronomicznych, które chciałyby udzielić wsparcia Ukrainie, jej społeczności we Wrocławiu i uchodźcom. Zgłoś się do bazy tutaj: https://wroc.city/PomagaMYBazaGastro.
- Baza usług, zrzeszająca firmy oferujące bezpłatne usługi uchodźcom z Ukrainy. Jeśli chcesz zaoferować swoje usługi, zgłoś się tutaj: https://wroc.city/PomagaMYBazaUslug.
- Baza zbiórek, zbierająca wszystkie zbiórki najpotrzebniejszych produktów. Na jej podstawie zostanie przygotowana specjalna mapa. Prowadzisz zbiórkę rzeczy dla uchodźców/uchodźczyń z Ukrainy? Zgłoś się na: https://wroc.city/PomagaMYBazaZbiorek.
Zachęcamy wszystkie wrocławskie, a także te z terenu aglomeracji wrocławskiej - restauracje, firmy i organizacje do dołączenia do baz. Zgłoszone wpisy opublikowane zostaną na stronie www.wroclaw.pl i w biuletynie Wroclaw.pl, tak aby informacje jak najszybciej trafiły do zainteresowanych osób.
➝ Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – koordynuje wszelkie miejskie działania pomocowe! Każda chętna osoba, która chce pomóc i potrzebuje wsparcia może napisać wsparcieukrainy@wcrs.pl
➝ Wszystkie komunikaty na bieżąco przekazywane są na stronie www.wroclaw.pl (wersja ukraińska: www.wroclaw.pl/ua )
Gdzie można się zgłosić?
➝ Punkt informacyjno-konsultacyjny Przejście Dialogu (ul. Świdnicka 19, przejście podziemne, 9.00-20.00) można tam zasięgnąć informacji w sprawie wszelkiej pomocy. Na miejscu dostępna jest również pomoc prawna.
Tel. 71 798 64 97 – rozmowa w języku ukraińskim
Przydatne telefony:
➝ Instytut Praw Migrantów tel. +48 510 011 846 ➝ Infolinia Ogólnopolska tel. +48 47 721 75 75 ➝ Punkt Informacyjno – Konsultacyjny Przejście Dialogu tel. 71 798 64 97
➝ Szczepienia przeciwko COVID-19 dla uchodźców. #SZCZEPCIObus na Dworcu Głównym PKP – dostępny w weekendy - w godzinach od 12:00 – 20:00.