Współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną w 2022 roku
Za nami kolejny rok współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną, w partnerstwie z którą w 2022 roku zrealizowaliśmy cykl wydarzeń dla mieszkanek i mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki oraz innych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Wspólnie działamy także w ramach partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald”, w ramach którego regularnie spotykamy się w nieformalnym gronie instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, podmiotów sektora biznesowego oraz liderów i liderek lokalnych.
Od Święta Osiedla, przez spacery po osiedlu i popularyzację rzemiosła, aż po wspólne odkrywanie tajników kuchni wegetariańskiej!
Co prawda 2022 rok okazał się czasem wielu wyzwań, jednak w gronie partnerstwa lokalnego nie przestaliśmy aktywnie animować społeczności Placu Grunwaldzkiego. Przez dwanaście miesięcy spotykaliśmy się z Wami wielokrotnie - zarówno w plenerze (podczas pikników, spacerów i podwórkowych warsztatów), jak i w Centrum na Skłodowskiej-Curie 63a. Podczas całorocznych działań towarzyszyło nam ponad 350 osób, a my produkując je, wypiliśmy niezliczone ilości kawy i odbyliśmy wiele inspirujących spotkań, tworząc ofertę dla Was! Za ten wspólnie spędzony rok dziękujemy przede wszystkim Wam - uczestniczkom i uczestnikom poszczególnych wydarzeń!
Wszystkie z działań, które wspólnie z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy dla Was w 2022 roku, będą miały swoją kontynuację także w tym roku! Jeśli chcecie znać dokładne daty poszczególnych wydarzeń, a przede wszystkim chcecie dowiedzieć się o nich jako pierwszi_sze to zapiszcie się do naszej bazy newsletterowej klikając [TEN LINK].
Spacerem po osiedlu, czyli fascynujące osiedle Plac Grunwaldzki
Pracownia Zewnętrzna to cykl oprowadzań z przewodnikami i przewodniczkami, dzięki którym razem poznajemy nasze osiedle. W 2022 roku cykl ten - cieszący się niesłabnącą popularnością: łącznie spacerowało z nami ponad 100 osób!), podzieliliśmy na trzy rundy:
- kwietniowe spacery z Łukaszem Migniewiczem (22.04 i 28.04);
- czerwcowe spacery z Anką Bieliz (23.06 i 30.06);
- jesienne spacery z Lechem Molińskim i Łukaszem Migniewiczem (15.09, 22.09, 29.09 30.09).
Cykle warsztatowe i wspólne spotkania tematyczne
Wspólne spędzanie czasu i integracja mogą przybrać różne formy - niegdyś sąsiedzi i sąsiadki spotykały_li się na ławce przed domem, dziś spotkania te mają bardziej tematyczny charakter. Zawiązywaniu i pogłębianiu relacji społecznych zdecydowanie sprzyja gotowanie, ale jak się okazało spotkania w kręgu i kolektywne tworzenie rzemiosła są idealną okazją do poznania osób z najbliższej okolicy! W 2022 łącznie warsztatowało z nami 75 osób!
„Pojedzone. Sąsiedzkie spotkania kulinarne” to cykl praktycznych warsztatów, podczas których wspólnie odkrywaliśmy kuchnię roślinną. Spotkania te spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestniczek i uczestników, a kolejne odsłony foodowych niespodzianek przyciągały coraz więcej zainteresowanych osób, które wspólnie z nami nauczyły się, że kuchnia wegetariańska to nic trudnego, a wspólne gotowanie to sama przyjemność! Kulinarne warsztatowanie podzieliliśmy na kilka odcinków:
- warsztaty wegańskie „Przewodnik po polskich ziołach” z Magdą Hajduk (6.07)
- warsztaty wegańskie „ABC fermentacji” z Markiem Sztarkiem (13.07)
- warsztaty wegańskie „Bez resztek – kuchnia zero waste” z Magdą Hajduk (20.07)
- warsztaty wegetariańskie„Chlebem i strączkiem – wszystko można zrobić z fasoli” z Marcinem Dutkowskim i Natalią Juszkiewicz (27.07)
- warsztaty wegańskie „Jesień na weganie” z Dominiką Józalą (21.09)
- warsztaty wegetariańskie„Włoska sjesta” z Marcinem Dutkowskim i Natalią Juszkiewicz (28.09)
- warsztaty wegetariańskie „Lepimy! Wege dania mączne” z Dominiką Józalą (12.10)
- warsztaty wegetariańskie „Król ziemniak” z brzuchotwórcami (26.10)
„Powrót do rzemiosła” to kolejny cykl warsztatowy, tym razem dedykowany przede wszystkim seniorom i seniorkom z Grunwaldu. To właśnie od nich wiemy, że rękodzielnictwo i wspólne działania twórcze to coś, czego na osiedlu brakowało od dawna! Pod okiem Moniki Splotki nauczyliśmy się tkać starosłowiański pas na bardku, a w osiedlowej pracowni Zakwas Studio poznaliśmy nowe techniki lepienia z gliny.
W ramach cyklu odbyły się cztery spotkania:
- warsztaty z tkania starosłowiańskiego pasa na bardku z Moniką „Splotką” (8.09 i 15.09)
- warsztaty ceramiczne w Zakwas Studio (22.09 i 29.09)
Wydarzenia organizowane w ramach naszej współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną to także działania adresowane do nowych sąsiadek, które na terenie osiedla pojawiły się na skutek wybuchu wojny w Ukrainie. „Wiosenne Kręgi dla kobiet” przygotowaliśmy wspólnie z Zahi, prezeską Fundacji Złoty Dom. Czym jest krąg kobiet? To przestrzeń, w której kobiety mogą się wspierać i celebrować. Krąg to miejsce, gdzie każda z obecnych ma szansę być wysłuchaną bez oceniania i nadawania etykiet, gdzie może zasilić swoją kobiecość w relacji z innymi kobietami.
W ramach tego cyklu odbyły się dwa spotkania:
- Mandala kobiet (20.04)
- Dynamiczna relaksacja (27.04)
Nic nie integruje bardziej niż wspólne świętowanie! Zwłaszcza jeśli w jego ramach przygotowane zostały atrakcje zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych i starszych. Druga edycja „Święta Osiedla Plac Grunwaldzki” okazała się strzałem w dziesiątkę - maj i czerwiec 2022 roku to zdecydowanie czas celebrowania tożsamości, kultury i lokalnej społeczności wrocławskiego Grunwaldu. Świętowało z nami ponad 170 osób, które spacerowały od mostu do mostu, poznając ich historię (pod przewodnictwem Maćka Wlazło), pałaszowały smakowite (i legendarne na osiedlu) rurki z kremem, poznawały tajniki kreatywnego pisania i lepienia z gliny, a także pozwoliły nam porwać się na sąsiedzki piknik, który 4.06 zawładnął łąką na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Więcej o drugiej edycji Święta Osiedla przeczytacie [TUTAJ].
Nasza współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną w 2022 roku odbyła się w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław (www.wroclaw.pl) projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.