Zielony Plac Grunwaldzki - nabór do grupy roboczej
„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to dwuletni projekt, który na wrocławskim osiedlu Plac Grunwaldzki realizuje Fundacja Ładne Historie. Naszym celem jest włączenie przedstawicielek i przedstawicieli lokalnej społeczności – osób mieszkających, pracujących lub uczących się na terenie Grunwaldu – we wspólne działania na rzecz poprawy jakości i użyteczności przestrzeni publicznej naszego osiedla. Ramą dla projektu jest odporność osiedla na negatywne skutki zmian klimatycznych – chcemy by Plac Grunwaldzki był zieloną, zrównoważoną i przyjazną jego mieszkańcom i mieszkankom przestrzenią.
Pracownia jest kolejnym po „Centrum Aktywności Lokalnej” i „Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży” zadaniem, które realizujemy na osiedlu pod wspólną marką Plac Grunwaldzki OD NOWA. W działania wokół projektu chcemy wciągnąć liderki i liderów lokalnych w każdym wieku – w naszej grupie roboczej jest miejsce zarówno dla osób studiujących na Grunwaldzie, dorosłych i rodzin z dziećmi, a także seniorek i seniorów, którzy tak jak my wierzą, że przestrzeń publiczna jest dobrem wspólnym!
Czy tak jak my chcecie, by wokół nas pojawiało się coraz więcej terenów zielonych? Zależy Wam tworzeniu przestrzeni sprzyjających integracji i pogłębianiu sąsiedzkich relacji? Też uważacie, że Plac Grunwaldzki potrzebuje wyrównania chodników i stworzenia zacienionych mini-ogrodów? Dołączcie do naszej grupy roboczej ds. Zielonego Placu Grunwaldzkiego, by wspólnie ze studentkami i studentami wrocławskich uczelni dowiedzieć się, jak możemy odmienić przestrzeń wokół nas!
Co trzeba zrobić, aby do nas dołączyć?
Wystarczy wysłać zgłoszenie wypełniając krótki formularz dostępny pod linkiem: bit.ly/REKRUTACJAzielonaGRUPAroboczaGRUNWALD
Nie trzeba być osobą pełnoletnią lub mocno zorientowaną w temacie ekologii, zmian klimatu lub infrastruktury miejskiej. Wystarczy być mieszkanką lub mieszkańcem osiedla Plac Grunwaldzki (lub okolicznych, śródmiejskich osiedli) i chcieć włączyć się w działania aktywistyczne dla Zielonego Placu Grunwaldzkiego. Wasze zgłoszenia przyjmujemy do 15 grudnia 2022 roku.
Co oferujemy?
Przed nami cykl darmowych i bardzo ciekawych spotkań wokół zazieleniania i przebudowy skrzyżowania ulic Benedyktyńskiej, Górnickiego, Grunwaldzkiej i Ładnej – chcemy zaprezentować Wam wstępną koncepcję zagospodarowania tego skrzyżowania, opowiedzieć o wypracowanym w tym roku pomyśle na to jak ten fragment osiedla uczynić przyjemniejszym i bardziej dostępnym miejscem, a przede wszystkim posłuchać Waszych opinii na temat potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności.
Co wspólnie wypracujemy?
Naszym celem i finalnym efektem pracy naszej sąsiedzkiej grupy roboczej będzie projekt przebudowy w/w skrzyżowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2023 roku. Dzięki dołączeniu do naszej grupy dowiecie się więcej o ekologii i wpływie klimatu na Wasze funkcjonowanie w mieście, o Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i możliwościach, które stwarza ten program, a także poznacie się bliżej i zintegrujecie ze studentami i studentkami, dla których Grunwald jest niezwykle ważnym osiedlem!
Co warto wiedzieć o projekcie „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” przed wysłaniem zgłoszenia?
„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to dwuletni projekt, który Fundacja Ładne Historie realizuje dzięki finansowaniu z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego głównym celem jest zwiększenie udziału społeczności wrocławskiego osiedla Plac Grunwaldzki w procesach związanych z kształtowaniem wyglądu i funkcjonalności ich najbliższego otoczenia poprzez wykształcenie grupy lokalnych liderek i liderów aktywnych w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Naszymi partnerami i sojusznikami zielonych zmian na Placu Grunwaldzkim są m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich - oddział we Wrocławiu, Pasaż Grunwaldzki, ODRA Centrum i Fundacja Onwater.pl, Menthol Architects, PROLOG Studio oraz Akademickie Radio LUZ.
Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem dobrowolnej zgody na wykorzystanie danych osobowych kandydatki/kandydata przez Fundację Ładne Historie zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Fundacja zastrzega, że dane osobowe zaproszonych do grupy osób – w tym imię, nazwisko i afiliacja – mogą zostać opublikowane na stronie internetowej www.placgrunwaldzki.com w celu promocji projektu.
Masz pytania odnośnie grupy roboczej lub prowadzonej przez nas pracowni? Napisz do nas!
Krzysztof Bielaszka - krzysztof.bielaszka@ladnehistorie.pl
***
„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.