od_nowa

Zmiana na podwórkach — odbiór odpadów wielkogabarytowych

osiedlowe działania

Objazdowy sposób zbierania odpadów wielkogabarytowych został wycofany przez Spółkę Ekosystem, operatora wrocławskiego systemu gospodarki odpadami z dniem 01.01.2023 z uwagi na zbyt wysokie koszty utrzymania. System funkcjonował do końca 2022 na osiedlach: Przedmieście Świdnickie, Nadodrze, Ołbin oraz Plac Grunwaldzki. Obecnie jedynie Stare Miasto zachowuje realizację systemu objazdowej zbiórki.

Przy drodze stoi wyrzucona zielona kanapa a na niej jeszcze kilka dużych śmieci. Na szczycie biały, pluszowy miś. Lewa strona kadru zasłonięta przez przejeżdżający samochów.
fot. Ben Neale / Unsplash

Co to są odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe nazywane również „gabarytami” to śmieci powstające w gospodarstwach domowych, które przez wzgląd na swe rozmiary nie mieszczą się do typowych pojemników na śmieci.

Wielkogabarytowe odpady to na przykład:

  • stare meble – m.in. szafy, łóżka, kredensy, biurka, krzesła,
  • wyroby tapicerskie — m.in. fotele, wersalki, pufy,
  • skrzydło drzwi lub okna (bez futryny, ościeżnic, parapetów),
  • karnisze, deski do prasowania, duże lustra,
  • dywany, wykładziny, materace,
  • rowery, wózki dziecięce, zabawki dużych rozmiarów bez elektroniki, foteliki dziecięce, przewijaki,
  • meble ogrodowe, duże donice.

Co zrobić, gdy masz gabaryty na podwórku?

Spółka Ekosystem umożliwia zamówienie — na potrzeby bieżące — kontenera na odpady wielkogabarytowe. W imieniu wspólnoty mieszkaniowej to zarządca nieruchomości dotychczas objętych systemem zbiórki objazdowej musi zgłosić potrzebę podstawienia kontenera na odpady wielkogabarytowe.

Rozwiązanie docelowe

Docelowo podstawienie kontenera na gabaryty będzie realizowane zgodnie z ustalonym harmonogramem wywozu odpadów, który znajduje się na stronie: gabaryty.ekosystem.wroc.pl. Lokalizacje mają być przypisane na stałe. Obecnie osiedle Plac Grunwaldzki nie jest jeszcze uwzględnione w harmonogramie, poza wyjątkami, które dziś sprawdzisz na mapie pod linkiem: gabaryty.ekosystem.wroc.pl.

Nadal są do ustalenia miejsca podstawień kontenerów i ich terminy. Warto zapytać zarządcę, czy zgłosił i wskazał miejsce w naszej okolicy – to po stronie zarządcy czy zarządu spółdzielni było wysłanie zgłoszenia do Ekosystemu do końca ubiegłego roku.

Przedmiotowe kontenery nie są przeznaczone wyłącznie dla poszczególnych nieruchomości lub pojedynczych mieszkańców, a dla całego obszaru zabudowanego budynkami wielolokalowymi lub jednorodzinnymi. Polecamy regularnie sprawdzać na stronie internetowej Spółki Ekosystem, czy pojawiło się wyznaczone miejsce na kontener w harmonogramie.

Kilka prostych zasad

Jeżeli zastanawiasz się, jak będzie funkcjonowało podstawienie kontenera, który będzie ustalonym miejscem zbiórki i zostanie wpisany do harmonogramu: gabaryty.ekosystem.wroc.pl/tabela-wywozu-odpadow umieszczonego na stronie — oto zasady:

  • kontener zawsze podstawiony jest na czas 3 dni;
  • podstawienie kontenera nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla mieszkańców;
  • odpady, które nie zmieściły się w kontenerze, zostaną uprzątnięte w ciągu 2 dni od daty odebrania kontenera.

Potrzebujesz wyrzucić meble w innym terminie – nie musisz czekać na kontener

Warto zapamiętać, że w przypadku potrzeby przekazania odpadów wielkogabarytowych w innych terminach niż wynikające z harmonogramu, właściciele nieruchomości objęci gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi mogą przekazać meble i inne odpady wielkogabarytowe do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Michalczyka 9 oraz Janowskiej 51 lub indywidualnie zamówić odpłatnie kontener.

Odpady na osiedlu

Interesuje Cię temat odpadów? A może jest Ci bliska postawa w duchu zero waste — generowania możliwie najmniejszej ilości śmieci? Masz pomysł, jak skutecznie zmienić sytuację nieporządku przy wiatach śmietnikowych lub chciałabyś_byś przeprowadzić warsztat z selektywnej segregacji odpadów? Przyjdź do Centrum Aktywności Lokalnej OD NOWA i opowiedz nam o tym! Zależy nam na czystych i zadbanych podwórkach a każdy rozsądny pomysł jest wart omówienia!

Dwupiętrowy budynek większości z czerwonej cegłu. Przed budynkiem zielone ogrodzenie oraz zaparkowane samochody.
fot. Jerzy Wypych

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA