od_nowa

Konkurs na krótką formę literacką wokół tematu mostów na osiedlu Plac Grunwaldzki

dzieci i młodzieżdorośliosiedlowe działania

Przed nami Święto Osiedla Plac Grunwaldzki – wspólna inicjatywa partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald”, w ramach której w maju i czerwcu celebrujemy lokalne więzi na Grunwaldzie. W programie znajdziecie spacery, warsztaty, konkursy i sąsiedzki piknik na terenie kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego. Program tegorocznej edycji znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

W tym roku Grunwald świętujemy pod hasłem MOSTY! Naszą i Waszą uwagę chcemy poświęcić historii czterech bram na nasze osiedle – są to Most Pokoju, Grunwaldzki, Szczytnicki i Zwierzyniecki (ten ostatni już niedługo odsłoni się w nowej kolorystyce!). Pozornie dobrze znane symbole historii Wrocławia pragniemy przedstawić Wam na nowo, przy czym stanowią one dla nas także metaforę dla tworzenia więzi i połączeń międzykulturowych, które w kontekście sytuacji w Ukrainie stały się dla nas jeszcze ważniejsze.

tlo konkurs
projekt graficzny: Zuza Tokarska

MOSTY to także hasło przewodnie konkursu, który ogłaszamy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną imienia Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Wspólnie zachęcamy Was do zainspirowania się  niesamowitymi osiągnięciami inżynierii, które na stałe wpisały się w panoramę naszego miasta – bez względu na to czy dopiero zaczynacie swoją przygodę ze słowem pisanym czy macie wprawę w tworzeniu lekkich i porywających tekstów!

Celem konkursu jest wyłonienie krótkiej formy literackiej – w tym m.in. opowiadania, noweli, baśni lub felietonu, które w wybrany przez Was sposób odnoszą się do czterech grunwaldzkich mostów. Wasz tekst może być literacką ilustracją historii tej części miasta (Breslau lub Wrocławia), futurystycznym opowiadaniem na temat przyszłości Odry i kładek przez nią przerzuconych, porywającym kryminałem, dziennikiem przepełnionym wspomnieniami lub bajką, w której tłem dla niesamowitych wydarzeń są właśnie mosty zlokalizowane na Grunwaldzie. Wybór należy do Was!

Nagrodą w konkursie jest publikacja zwycięskiej formy literackiej na stronie internetowej placgrunwaldzki.com.

mosty fot marta sobala 1 of 32  s
zdjęcie: Marta Sobala

Przydatne informacje:

  • CZAS TRWANIA KONKURSU: 16.05-30.05.2022 roku
  • OGŁOSZENIE WYNIKÓW: najpóźniej 11.06.2022 roku na stronie internetowej placgrunwaldzki.com 
  • ZGŁASZANIE PRAC KONKURSOWYCH: zgłoszenia (wypełniony i zeskanowany wraz z podpisem autora/autorki formularz oraz praca konkursowa) przyjmujemy wyłącznie drogą mailową na adres: mbp29@biblioteka.wroc.pl, udział w konkursie jest darmowy
  • FORMA ZGŁOSZENIA: plik .rtf, .doc lub .docx (rozmiar czcionki 12, interlinia 1,5) – jego objętość nie może przekraczać 18000 znaków ze spacjami; przyjmujemy prace napisane jedynie w języku polskim
  • KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE: wszystkie osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Gminy Wrocław (nie wymagamy meldunku na terenie Wrocławia, za zgodą opiekunów w konkursie mogą wziąć udział osoby niepełnoletnie)

Ważne dokumenty:

  • REGULAMIN KONKURSU: do ściągnięcia TUTAJ
  • OBOWIĄZKOWY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY W OTWARTYM PLIKU: do ściągnięcia TUTAJ

mosty fot marta sobala kwadrat
Marta Sobala

Dla tych z Was, które i którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze słowem pisanym mamy specjalną niespodziankę w ramach Święta Osiedla – w dniach 19-20.05.2022 roku w filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu odbędą się warsztaty z kreatywnego pisania prowadzone przez Alicję Regniewicz! Jeśli chcecie spróbować swoich sił w pisaniu, ale dotąd nie było okazji do szlifowania Waszych umiejętności, zachęcamy do zgłoszenia się – udział w warsztatach jest darmowy!

ZAPISY: zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową na adres: mbp29@biblioteka.wroc.pl

konkurs plakat do internetu
projekt graficzny: Zuza Tokarska


Wyniki konkursu

W wyniku posiedzenia komisji konkursowej, które miało miejsce 10 czerwca 2022 roku (w formie zdalnej) i w którym wzięli udział członkowie i członkinie komisji (Dorota Surman – przewodnicząca Komisji, Krzysztof Bielaszka – wiceprzewodniczący i sekretarz Komisji oraz Katarzyna Czaplińska-Białecka i Jakub Sobieralski – członkowie Komisji) komisja wybrała zwycięską pracę literacką, którą rekomenduje do publikacji w Internecie.

Do oceny merytorycznej komisja zakwalifikowała trzy prace konkursowe: pana Grzegorza Chojnowskiego, pana Bartosza Hajnowskiego oraz pani Katarzyny Kamińskiej. Podczas posiedzenia komisji każda z prac została dokładnie omówiona i poddana ocenie pod względem jej wartości literackiej i językowej, nawiązania przez autorów i autorkę do tematu przewodniego Święta Osiedla Plac Grunwaldzki 2022 (punkt 4 REGULAMINU KONKURSU NA KRÓTKĄ FORMĘ LITERACKĄ W RAMACH DRUGIEJ EDYCJI ŚWIĘTA OSIEDLA PLAC GRUNWALDZKI), a także czytelności tekstów dla potencjalnych czytelniczek i czytelników.

Komisja podjęła decyzję o wskazaniu pracy pani Katarzyny Kamińskiej jako zwycięskiej, jednocześnie rekomendując poddanie zwycięskiego tekstu pracy redaktorskiej przed jego publikacją w Internecie. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy, a Państwa zapraszamy do lektury jej opowiadania pod tytułem Zmiana Czasu.


Święto Osiedla Plac Grunwaldzki 2022 realizowane jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.

Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności.
Plac Grunwaldzki OD NOWA